Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > Kur'an-ı Kerim > Kur'an-ı Kerim

Kur’an-i kerim ve mukabele....


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Kur'an-ı Kerim - kategorisi altındaki Kur’an-i kerim ve mukabele.... isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 17.01.2013   #1
||HüZüN DiYaRı||
eSiLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 2
Arkadaşlar: 2
Konular:
Mesajlar: 4.359
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute
Lightbulb Kur’an-i kerim ve mukabele....

KUR’ÂN-I KERİM VE MUKABELE

Ramazan-ı Şerif ayının birçok hasletleri vardır. Bu hasletlerin en büyüğü de bu ayın Kur’an ayı olmasıdır. Kur’an-ı Kerim bu ayda inmeye başladığı için bu ayla Kur’an-ı Kerim arasında tam bir münasebet vardır.

Kur’an-ı Kerimin lafzını okumak da bir ibadettir. Namazlarda okumak farzdır. Manası bilinmese de okuyan kimse bu fazilete nail olur. Kur’an-ı Kerimi okumanın ehemmiyeti ile ilgili bir kaç hadis-i şerifi arz etmeye çalışalım:

Ebu Hüreyre (r.a.)’den rivayet olunan bir hadisi şeriflerinde Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmaktadırlar: “Herhangi bir cemaat Allah’ın evlerinden bir evde toplanır, Kur’an-ı Kerimi okurlar ve aralarında müzakere ederlerse mutlaka üzerlerine sekine (kalp huzuru, gönül ferahlığı) iner. Allah’ın rahmeti kendilerini kaplar, melekler kendilerini kuşatır ve Allah onları kendi katındakilere anar.”

“Kur’an-ı Kerim Allah’ın bir ziyafetidir. Onun ziyafetine gücünüz yettiği kadar yönelin.”

“İnsanlardan ibadette en ileri olan, onu çok okuyandır.”

Kur’an-ı Kerimin her bir harfi için namazda okuyana (1000) hasene; abdestli okuyana (100) hasene, abdestsiz ezbere okuyana (10) hasene verilir.

Kur’an-ı Kerimi ezbere okumakla yüzüne okumak arasında sevap bakımından çok fark vardır. Hatta Kur’an-ı Kerimin yüzüne bakmak bile ibadettir. Nitekim hadisi şerifte Efendimiz şöyle buyurmaktadır:

“Ümmetimin ibadetlerinin en faziletlisi Kur’an-ı Kerimi yüzüne bakarak okumaktır.”

Ahmed bin Hanbel Hz.leri anlatıyor: “Rüyamda Cenab-ı Hakk’la müşerref oldum ve dedim ki; Ya Rabbi, kulunu sana yaklaştıran ibadet hangisidir? Cenab-ı Hakk da buyurdu ki: Kitabım Kur’an-ı Kerimi okumaktır ya Ahmed! Ben: Ya Rabbi, manasını anlayarak mı, anlamayarak mı? Cenab-ı Hakk cevaben: İster anlayarak okusun ister anlamayarak, buyurdu.

Kur’an-ı Kerimin fazileti hakkında ne anlatılsa az olur. Bize düşen okumaya devam etmektir. Bilhassa Ramazan-ı Şerifte Kur’an-ı Kerimi hatmetmek sünnettir. Her müslüman Ramazan ayında en az bir defa hatmetmelidir.

Bunu mukabele şeklinde yapmak da ayrı bir sünnettir. Şöyle ki: “Her sene Ramazan-ı Şerifte Cebrail (a.s.) Efendimize (s.a.v.) gelerek Kur’an-ı Kerimi baştan sona kadar okur, Efendimiz (s.a.v.) de ona mukabele ederdi. İrtihal edecekleri senenin Ramazanında ise iki defa hatmettiler.”

Onun içindir ki ecdadımız bu sünneti ifa için hususiyle Ramazan-ı Şerif ayında mukabeleye ağırlık vermişlerdir.

Mukabele: Camilerde veya evlerde hafızlar tarafından dinleyenlere karşı Kur’an-ı Kerimi okuması ve dinleyenlerin bunu ezbere ya da yüzünden izleyip sürmeleri demektir. Tek başına okumakta güçlük çekenlerin Kur’an okuma ve hatim etme sevabından mahrum kalmamaları için mukabele şeklinde takip ederek bu ibadeti yapmaya gayret etmelidirler. Sevinerek müşahede ediyoruz ki, şehrimizin dört bir tarafında camilerde, evlerde ve muhtelif mekanlarda mukabeleler tertip edilmekte ve müslümanlar bunları takip etmektedirler.
: “Bir kul Kur’an-ı Kerimi hatmettiği zaman onun hatminin akabinde Allah’ın altmış bin melaikesi dua ederler.(”hadisi şerif )

(MİFTAHUL GULUB )
Bu müjdeye erişmek için okunan her Kur’an-ı Kerim hatminden sonra dua yapmak güzel bir ibadettir. Ancak bu duaları dikkatli ve uyanık yapmak lazımdır

eSiLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kadin Gecesinin Mesajlari SıLa Mubarek Geceler 0 27.12.2012 17:12
Kuran okumak ve ezberlemek TuRKuaZ Kur'an hakkında YazıLarınız 0 21.12.2012 20:20
Soru Ve Cevaplarla Kur'an-ı Kerim TuRKuaZ Soru Ve Cevaplar 0 21.12.2012 19:18
Kolay Kur'an Ögrenme SıLa Kur'an hakkında YazıLarınız 2 13.12.2012 13:53
Kur’ân-ı Kerîm ile Hemhâl Olmak eSiLa Kur'an hakkında YazıLarınız 0 04.12.2012 21:21


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları