Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > Kur'an-ı Kerim > Kur'an-ı Kerim

Kuran okumak mı yaşamak mı ne için indi


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Kur'an-ı Kerim - kategorisi altındaki Kuran okumak mı yaşamak mı ne için indi isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 10.07.2013   #1
Üye
aldemira - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: May 2013
Üye Numarası: 250
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 20
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: aldemira is an unknown quantity at this point
Standart Kuran okumak mı yaşamak mı ne için indi

Kuran okumak mı yaşamak mı ne için indi

aldemira isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 10.07.2013   #2
Üye
eBRaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 73
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 1.604
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: eBRaR is an unknown quantity at this point
Standart Cevap: Kuran okumak mı yaşamak mı ne için indi

elbetteki okuyup anlamak yaşamak için indirilmiştirKUR'AN NİÇİN İNDİRİLMİŞTİR, KUR'AN NİÇİN GÖNDERİLMİŞTİR?zaman: 15:35

Gönderen sinavvar


KUR'AN NİÇİN İNDİRİLMİŞTİR?
Bu soruya ayetlerle cevap verelim...Ey insanlar! Size Rabbinizden bir öğüt, gönüllerdekine bir şifa, müminler için bir hidayet ve rahmet gelmiştir.Yunus / 57
O gün her ümmetin içinden kendilerine birer şahit göndereceğiz. Seni de hepsinin üzerine şahit olarak getireceğiz. Ayrıca bu Kitab'ı da sana, her şey için bir açıklama, bir hidayet ve rahmet kaynağı ve müslümanlar için bir müjde olarak indirdik.
Nahl / 89
De ki: Onu, Mukaddes Rûh (Cebrail), iman edenlere sebat vermek, müslümanları doğru yola iletmek ve onlara müjde vermek için, Rabbin katından hak olarak indirdi.
Nahl / 102Elif. Lâm. Râ. (Bu Kur'an), Rablerinin izniyle insanları karanlıklardan aydınlığa, yani her şeye galip (ve) övgüye lâyık olan Allah'ın yoluna çıkarman için sana indirdiğimiz bir kitaptır.İbrahim / 1
Sana da (ey Muhammed) geçmiş kitapları tasdik eden ve onları kollayıp koruyan Kitab (Kur'ân)ı hak ile indirdik. Onların aralarında Allah'ın indirdiği ile hükmet. Onların arzu ve heveslerine uyarak, sana gelen haktan sapma. Biz, herbiriniz için bir şeriat ve yol belirledik. Eğer Allah dileseydi sizi tek bir ümmet yapardı, fakat size verdiklerinde sizi denemek istedi. Öyleyse iyiliklere koşun. Hepinizin dönüşü Allah'adır. O, ihtilafa düştüğünüz şeyleri size haber verir.
Maide / 48

(Bu Kur'an) üstün ve çok merhametli Allah tarafından indirilmiştir.
Ataları uyarılmamış, bu yüzden kendileri de gaflet içinde kalmış bir toplumu uyarman için indirilmiştir.Yasin / 5-6
(Resûlüm!) Sana bu mübarek Kitab'ı, âyetlerini düşünsünler ve aklı olanlar öğüt alsınlar diye indirdik
Sad / 29
İHTİLAFLARI SONUÇLANDIRMAK İÇİN :

(2)Bakara 213.ayet :
213 İnsanlar bir tek ümmet idi. Sonra Allâh, peygamberleri, müjdeciler ve uyarıcılar olarak gönderdi; onlarla beraber, anlaşmazlığa düştükleri konularda insanlar arasında hükmetmek üzere, içinde gerçekleri taşıyan Kitabı indirdi. Kendilerine Kitap verilmiş olanlar, kendilerine açık deliller geldikten sonra, sırf aralarındaki kıskançlıktan ötürü o(Kitap hakkı)nda anlaşmazlığa düştü(ler). Bunun üzerine Allâh, kendi izniyle inananları, onların üzerinde ayrılığa düştükleri gerçeğe iletti. Allâh, dilediğini doğru yola iletir.

(16) Nahl 64.ayet :
64 Biz sana Kitabı indirdik ki, hakkında ayrılığa düştükleri şeyi onlara açıklayasın ve (o Kitap), inanan bir kavim için yol gösterici ve rahmet olsun.

(27) Neml 76.ayet :
76 Bu Kur'an, İsrâil oğullarına, kendilerinin ayrılığa düştükleri şeylerin birçoğunu anlatmaktadır.ZULMETTEN NURA ÇIKARMAK İÇİN :
(5) Maide 16.ayet :
16 Allâh, onunla rızâsına uyanları esenlik yollarına iletir ve onları kendi izniyle karanlıklardan aydınlığa çıkarıp dosdoğru bir yola iletir.

(14) İbrahim 1.ayet :
1 Elif lâm râ. (Bu,) Rablerinin izniyle insanları karanlıklardan aydınlığa çıkarıp o güçlü ve övgüye lâyık olan(Allâh)ın yoluna iletmen için sana indirdiğimiz Kitaptır.

(57) Hadid 9.ayet :
9 Sizi karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için kuluna açık açık âyetler indiren O'dur. Şüphesiz Allâh, size karşı çok şefkatli, çok merhametlidir.

(65) Talak 11.ayet :
11 Yani size Allâh'ın açık açık âyetlerini okuyan bir elçi (gönderdi) ki, inanıp yararlı işler yapanları, karanlıklardan aydınlığa çıkarsın. Kim Allah'a inanır ve yararlı iş yaparsa (Allâh) onu, altlarından ırmaklar akan, içinde ebedi kalacakları cennetlere sokar. Allâh ona gerçekten güzel rızık vermiştir.SIRAT-I MÜSTAKİME ULAŞTIRMAK İÇİN :
(5) Maide 16.ayet :
16 Allâh, onunla rızâsına uyanları esenlik yollarına iletir ve onları kendi izniyle karanlıklardan aydınlığa çıkarıp dosdoğru bir yola iletir.

(14) İbrahim 1.ayet :
1 Elif lâm râ. (Bu,) Rablerinin izniyle insanları karanlıklardan aydınlığa çıkarıp o güçlü ve övgüye lâyık olan(Allâh)ın yoluna iletmen için sana indirdiğimiz Kitaptır.

(17) İsra 9.ayet :
9 Gerçekten bu Kur'ân da en doğru yola iletir ve iyi işler yapan mü'minlere, kendileri için büyük bir ecir olduğunu müjdeler.

(34) Sebe 50.ayet :
50 De ki: "Eğer saparsam, kendi zararıma sapmış olurum. Eğer yolu bulursam, bu da Rabbimin bana vahyettiği (Kur'ân) sayesindedir. Şüphesiz O, işitendir, yakındır."

(46) Ahkaf 30.ayet :
30 "Ey kavmimiz, dediler, biz Mûsâ'dan sonra indirilen, kendinden öncekini doğrulayan, gerçeğe ve doğru yola götüren bir Kitap dinledik."MÜ'MİNLERİN KALPLERİNİ YATIŞTIRMAK, MUTMAİNLEŞTİRMEK İÇİN :
(11) Hud 120.ayet :
120 Peygamberlerin haberlerinden, senin kalbini sağlamlaştıracak her şeyi sana anlatıyoruz. Bunda da sana hak ve inananlar için bir öğüt ve ibret gelmiştir.

(13) Ra'd 28.ayet :
28 Onlar inanan ve Allâh'ı anmakla gönülleri huzur bulan kimselerdir. İyi bilin ki gönüller, ancak Allâh'ı anmakla huzur bulur.

(16) Nahl 102.ayet :
102 De ki: "İnananları sağlamlaştırmak ve müslümanlara yol gösterici ve müjde olmak üzere onu, Ruhu'l-Kudüs (Cebrâil) Rabbinden gerçek (bilgi) olarak indirdi."

(22) Hacc 54.ayet :
54 Ve kendilerine ilim verilmiş olanlar da o(Kur'â)nın, Rabbinden (gelen) gerçek olduğunu bilsinler de ona inansınlar; böylece kalbleri ona saygı duysun. Şüphesiz Allâh, inananları mutlaka doğru yola iletir.

(39) Zümer 23.ayet :
23 Allâh, sözün en güzelini, (Kur'ân'ın âyetlerini güzellikte) birbirine benzer, ikişerli bir Kitap halinde indirdi. Rablerinden korkanların, ondan derileri ürperir, sonra derileri ve kalbleri Allâh'ın zikrine yumuşar. İşte bu (Kitap) Allâh'ın rehberidir. Dilediğini bununla doğru yola iletir. Ama Allâh kimi sapıklığında bırakırsa artık ona yol gösteren olmaz.

(57) Hadid 16.ayet :
16 İnananlar için hâlâ vakit gelmedi mi ki kalbleri Allâh'ın Zikrine ve inen hakka saygı duysun ve bundan önce kendilerine Kitap verilmiş, sonra üzerlerinden uzun zaman geçmekle kalbleri katılaşmış, çoğu da yoldan çıkmış kimseler gibi olmasınlar?بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla...

Bu Kitap Niçin Gönderilmiştir?

"Elif, Lam, Ra. Bu Kur'an, öyle bir Kitaptır ki, insanları Rablerinin izniyle zulumattan nura, herşeye galip ve hamde layık olan Allah'ın yoluna çıkarmak için onu sana indirdik." (14/İbrahim, 1.ayet)

"O (Kur'an) sizi zulumattan nura çıkarmak için apaçık âyetler olarak kuluna (Peygamber'e) indirilmiştir." (39/Zümer, 39.ayet)

"O bir peygamber gönderdi; Allah'ın açıklayıcı ayetlerini sizlere okuyor ki iman edip salih amel işleyerek zulumattan nura çıkasınız." (65/Talâk, 11.ayet)

Bu Kitab'ın niçin gönderildiğini açıklayan birçok ayetten bazıları bunlar.
Buna göre Kitabın inzal amacının şu esaslar üzerine kurulduğu söylenebilir:

Âyetlere göre şeytanın egemenliği altına giren herhangi bir durum zulumat (karanlıklar) olarak vasıflandırılmaktadır.

Rasûller bu zulumattan nura çıkışı gerçekleştirmek (dönüşüm-değişim) için seçilmişlerdir. Kitap ve âyetler bu ihrac (çıkış)ın sağlanması için gönderilmişlerdir.

Bu çıkış, Allah'ın izniyle Kur'an ve salih amelle, yani çaba ile gerçekleşecektir.
"Zulumattan nura çıkarmak için" ifâdesi bu Kitabın niçin gönderildiğini en veciz bir şekilde açıklamaktadır.
Kur'an'a göre, aslolan toplumun karanlıklardan aydınlığa çıkmasıdır.
Faziletli toplumun inşa edilmesidir.
Bu arada fertler de bu mücâdele esnasında yetişip ahlakî faziletlerle donanacaklardır.

Zulumat, karanlıklar demektir.
Zulüm kelimesi de aynı kökten gelmektedir.
Dolayısıyla Nur kaynağından gelen aydınlığı kendine veya başkalarına engelleyip karanlıkları tercih, bir zulümdür aynı zamanda.

O yüzden;
"Allah'ın indirdiği ile hükmetmeyenler, zâlimlerin ta kendileridir." (5/Mâide, 45.ayet).

Nur, tek olduğu halde; karanlıklar, yanlışların sayısı kadar çoktur.
Allah, yeryüzünü maddî ışık kaynağı güneşten mahrum yaratmadığı, bir an olsun mahlûkatını ışıksız bırakmadığı gibi; gönlümüzü ve yolumuzu aydınlatan nur'dan da bizi mahrum bırakmamış, elçi ve Kitap göndermiştir.
Karanlık, fıtrî(yaratılıştan) değil; arızî(sonradan oluşan)dir.
Karanlıklar, ışık kaynağıyla irtibatın kesilmesi olduğundan zalim insanın nur düşmanlığının neticesi oluşturduğu zindanlardır.
Zindan; ışıktan, nurdan uzak yaşansın diye insanın kendi eliyle ördüğü duvarlardır.
Ahiretteki cezanın sebebi, dünya hayâtını kendine ve başkalarına zindan etmektir.
İnsan, asr-ı saadetteki insanı mutlu eden kuralları değil de; zindanı, zindanları tercih ediyorsa, kendisi bilir.
Ama, başkalarına zindan hayâtı yaşatmaya kimsenin hakkı yoktur.
Saadet asrı insanının saadetine benzer bir mutluluğu, burada başlayıp orada bitmeyen mutluluğu, insana çok gören tâğutlar tarafından binâ edilmiştir zindanlar.

Click the image to open in full size.

Ey Rabbim! Şüphesiz; Ben, senin bana indireceğin hayra öylesine muhtacım ki…
eBRaR isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 23.07.2013   #3
Üye
aldemira - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: May 2013
Üye Numarası: 250
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 20
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: aldemira is an unknown quantity at this point
Standart Cevap: Kuran okumak mı yaşamak mı ne için indi

Alıntı:
ebrar´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
elbetteki okuyup anlamak yaşamak için indirilmiştirkur'an niçin indirilmiştir, kur'an niçin gönderilmiştir?Zaman: 15:35

gönderen sinavvar


kur'an niçin indirilmiştir?
Bu soruya ayetlerle cevap verelim...Ey insanlar! Size rabbinizden bir öğüt, gönüllerdekine bir şifa, müminler için bir hidayet ve rahmet gelmiştir.Yunus / 57
o gün her ümmetin içinden kendilerine birer şahit göndereceğiz. Seni de hepsinin üzerine şahit olarak getireceğiz. Ayrıca bu kitab'ı da sana, her şey için bir açıklama, bir hidayet ve rahmet kaynağı ve müslümanlar için bir müjde olarak indirdik.
Nahl / 89
de ki: Onu, mukaddes rûh (cebrail), iman edenlere sebat vermek, müslümanları doğru yola iletmek ve onlara müjde vermek için, rabbin katından hak olarak indirdi.
Nahl / 102elif. Lâm. Râ. (bu kur'an), rablerinin izniyle insanları karanlıklardan aydınlığa, yani her şeye galip (ve) övgüye lâyık olan allah'ın yoluna çıkarman için sana indirdiğimiz bir kitaptır.ibrahim / 1
sana da (ey muhammed) geçmiş kitapları tasdik eden ve onları kollayıp koruyan kitab (kur'ân)ı hak ile indirdik. Onların aralarında allah'ın indirdiği ile hükmet. Onların arzu ve heveslerine uyarak, sana gelen haktan sapma. Biz, herbiriniz için bir şeriat ve yol belirledik. Eğer allah dileseydi sizi tek bir ümmet yapardı, fakat size verdiklerinde sizi denemek istedi. öyleyse iyiliklere koşun. Hepinizin dönüşü allah'adır. O, ihtilafa düştüğünüz şeyleri size haber verir.
Maide / 48

(bu kur'an) üstün ve çok merhametli allah tarafından indirilmiştir.
Ataları uyarılmamış, bu yüzden kendileri de gaflet içinde kalmış bir toplumu uyarman için indirilmiştir.yasin / 5-6
(resûlüm!) sana bu mübarek kitab'ı, âyetlerini düşünsünler ve aklı olanlar öğüt alsınlar diye indirdik
sad / 29
ihtilafları sonuçlandırmak için :

(2)bakara 213.ayet :
213 insanlar bir tek ümmet idi. Sonra allâh, peygamberleri, müjdeciler ve uyarıcılar olarak gönderdi; onlarla beraber, anlaşmazlığa düştükleri konularda insanlar arasında hükmetmek üzere, içinde gerçekleri taşıyan kitabı indirdi. Kendilerine kitap verilmiş olanlar, kendilerine açık deliller geldikten sonra, sırf aralarındaki kıskançlıktan ötürü o(kitap hakkı)nda anlaşmazlığa düştü(ler). Bunun üzerine allâh, kendi izniyle inananları, onların üzerinde ayrılığa düştükleri gerçeğe iletti. Allâh, dilediğini doğru yola iletir.

(16) nahl 64.ayet :
64 biz sana kitabı indirdik ki, hakkında ayrılığa düştükleri şeyi onlara açıklayasın ve (o kitap), inanan bir kavim için yol gösterici ve rahmet olsun.

(27) neml 76.ayet :
76 bu kur'an, isrâil oğullarına, kendilerinin ayrılığa düştükleri şeylerin birçoğunu anlatmaktadır.Zulmetten nura çıkarmak için :
(5) maide 16.ayet :
16 allâh, onunla rızâsına uyanları esenlik yollarına iletir ve onları kendi izniyle karanlıklardan aydınlığa çıkarıp dosdoğru bir yola iletir.

(14) ibrahim 1.ayet :
1 elif lâm râ. (bu,) rablerinin izniyle insanları karanlıklardan aydınlığa çıkarıp o güçlü ve övgüye lâyık olan(allâh)ın yoluna iletmen için sana indirdiğimiz kitaptır.

(57) hadid 9.ayet :
9 sizi karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için kuluna açık açık âyetler indiren o'dur. şüphesiz allâh, size karşı çok şefkatli, çok merhametlidir.

(65) talak 11.ayet :
11 yani size allâh'ın açık açık âyetlerini okuyan bir elçi (gönderdi) ki, inanıp yararlı işler yapanları, karanlıklardan aydınlığa çıkarsın. Kim allah'a inanır ve yararlı iş yaparsa (allâh) onu, altlarından ırmaklar akan, içinde ebedi kalacakları cennetlere sokar. Allâh ona gerçekten güzel rızık vermiştir.Sırat-ı müstakime ulaştırmak için :
(5) maide 16.ayet :
16 allâh, onunla rızâsına uyanları esenlik yollarına iletir ve onları kendi izniyle karanlıklardan aydınlığa çıkarıp dosdoğru bir yola iletir.

(14) ibrahim 1.ayet :
1 elif lâm râ. (bu,) rablerinin izniyle insanları karanlıklardan aydınlığa çıkarıp o güçlü ve övgüye lâyık olan(allâh)ın yoluna iletmen için sana indirdiğimiz kitaptır.

(17) isra 9.ayet :
9 gerçekten bu kur'ân da en doğru yola iletir ve iyi işler yapan mü'minlere, kendileri için büyük bir ecir olduğunu müjdeler.

(34) sebe 50.ayet :
50 de ki: "eğer saparsam, kendi zararıma sapmış olurum. Eğer yolu bulursam, bu da rabbimin bana vahyettiği (kur'ân) sayesindedir. şüphesiz o, işitendir, yakındır."

(46) ahkaf 30.ayet :
30 "ey kavmimiz, dediler, biz mûsâ'dan sonra indirilen, kendinden öncekini doğrulayan, gerçeğe ve doğru yola götüren bir kitap dinledik."mü'minlerin kalplerini yatıştırmak, mutmainleştirmek için :
(11) hud 120.ayet :
120 peygamberlerin haberlerinden, senin kalbini sağlamlaştıracak her şeyi sana anlatıyoruz. Bunda da sana hak ve inananlar için bir öğüt ve ibret gelmiştir.

(13) ra'd 28.ayet :
28 onlar inanan ve allâh'ı anmakla gönülleri huzur bulan kimselerdir. Iyi bilin ki gönüller, ancak allâh'ı anmakla huzur bulur.

(16) nahl 102.ayet :
102 de ki: "inananları sağlamlaştırmak ve müslümanlara yol gösterici ve müjde olmak üzere onu, ruhu'l-kudüs (cebrâil) rabbinden gerçek (bilgi) olarak indirdi."

(22) hacc 54.ayet :
54 ve kendilerine ilim verilmiş olanlar da o(kur'â)nın, rabbinden (gelen) gerçek olduğunu bilsinler de ona inansınlar; böylece kalbleri ona saygı duysun. şüphesiz allâh, inananları mutlaka doğru yola iletir.

(39) zümer 23.ayet :
23 allâh, sözün en güzelini, (kur'ân'ın âyetlerini güzellikte) birbirine benzer, ikişerli bir kitap halinde indirdi. Rablerinden korkanların, ondan derileri ürperir, sonra derileri ve kalbleri allâh'ın zikrine yumuşar. Işte bu (kitap) allâh'ın rehberidir. Dilediğini bununla doğru yola iletir. Ama allâh kimi sapıklığında bırakırsa artık ona yol gösteren olmaz.

(57) hadid 16.ayet :
16 inananlar için hâlâ vakit gelmedi mi ki kalbleri allâh'ın zikrine ve inen hakka saygı duysun ve bundan önce kendilerine kitap verilmiş, sonra üzerlerinden uzun zaman geçmekle kalbleri katılaşmış, çoğu da yoldan çıkmış kimseler gibi olmasınlar?بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

rahman ve rahim olan allah’ın adıyla...

Bu kitap niçin gönderilmiştir?

"elif, lam, ra. Bu kur'an, öyle bir kitaptır ki, insanları rablerinin izniyle zulumattan nura, herşeye galip ve hamde layık olan allah'ın yoluna çıkarmak için onu sana indirdik." (14/ibrahim, 1.ayet)

"o (kur'an) sizi zulumattan nura çıkarmak için apaçık âyetler olarak kuluna (peygamber'e) indirilmiştir." (39/zümer, 39.ayet)

"o bir peygamber gönderdi; allah'ın açıklayıcı ayetlerini sizlere okuyor ki iman edip salih amel işleyerek zulumattan nura çıkasınız." (65/talâk, 11.ayet)

bu kitab'ın niçin gönderildiğini açıklayan birçok ayetten bazıları bunlar.
Buna göre kitabın inzal amacının şu esaslar üzerine kurulduğu söylenebilir:

âyetlere göre şeytanın egemenliği altına giren herhangi bir durum zulumat (karanlıklar) olarak vasıflandırılmaktadır.

Rasûller bu zulumattan nura çıkışı gerçekleştirmek (dönüşüm-değişim) için seçilmişlerdir. Kitap ve âyetler bu ihrac (çıkış)ın sağlanması için gönderilmişlerdir.

Bu çıkış, allah'ın izniyle kur'an ve salih amelle, yani çaba ile gerçekleşecektir.
"zulumattan nura çıkarmak için" ifâdesi bu kitabın niçin gönderildiğini en veciz bir şekilde açıklamaktadır.
Kur'an'a göre, aslolan toplumun karanlıklardan aydınlığa çıkmasıdır.
Faziletli toplumun inşa edilmesidir.
Bu arada fertler de bu mücâdele esnasında yetişip ahlakî faziletlerle donanacaklardır.

Zulumat, karanlıklar demektir.
Zulüm kelimesi de aynı kökten gelmektedir.
Dolayısıyla nur kaynağından gelen aydınlığı kendine veya başkalarına engelleyip karanlıkları tercih, bir zulümdür aynı zamanda.

O yüzden;
"allah'ın indirdiği ile hükmetmeyenler, zâlimlerin ta kendileridir." (5/mâide, 45.ayet).

Nur, tek olduğu halde; karanlıklar, yanlışların sayısı kadar çoktur.
Allah, yeryüzünü maddî ışık kaynağı güneşten mahrum yaratmadığı, bir an olsun mahlûkatını ışıksız bırakmadığı gibi; gönlümüzü ve yolumuzu aydınlatan nur'dan da bizi mahrum bırakmamış, elçi ve kitap göndermiştir.
Karanlık, fıtrî(yaratılıştan) değil; arızî(sonradan oluşan)dir.
Karanlıklar, ışık kaynağıyla irtibatın kesilmesi olduğundan zalim insanın nur düşmanlığının neticesi oluşturduğu zindanlardır.
Zindan; ışıktan, nurdan uzak yaşansın diye insanın kendi eliyle ördüğü duvarlardır.
Ahiretteki cezanın sebebi, dünya hayâtını kendine ve başkalarına zindan etmektir.
Insan, asr-ı saadetteki insanı mutlu eden kuralları değil de; zindanı, zindanları tercih ediyorsa, kendisi bilir.
Ama, başkalarına zindan hayâtı yaşatmaya kimsenin hakkı yoktur.
Saadet asrı insanının saadetine benzer bir mutluluğu, burada başlayıp orada bitmeyen mutluluğu, insana çok gören tâğutlar tarafından binâ edilmiştir zindanlar.

kuranla cevap verme yöntemi muhteşem.

çok güzel olmuş.

Bu ayetlere ve kurandaki diğer hükümlere rağmen,

kuranın lafızlarını anlamadan tekrar etmeyi nasıl,
kuran okumak olarak anlamakta,
ve sadece lafızlarını tekrar ederek kuran okumaları bitirilmekte,

okumak lafızlarını tekrar etmek için gelmişcesine,
bu kurana saygı,
kurana sevgi olabilir mi.

aldemira isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
2-BAKARA Suresi TuRKuaZ Kur'an Meali 1 26.12.2015 16:16
Kuran'a göre ideal müslüman kadın karakteri SıLa Dini Konular 3 08.05.2014 11:05
Tayyip Erdoğan'ın cihadı sabuha Serbest Kürsü 0 23.03.2013 12:33
Çeşitli Nükteler SıLa Güzel ve Anlamlı Sözler 0 09.01.2013 10:09
Mevlana Celaleddin Rumi eFe iSlam Alimleri 0 17.12.2012 17:56


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları