Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > Kur'an-ı Kerim > Kur'an-ı Kerim

Nazar Duası Nazar Ayeti Kalem Suresi


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Kur'an-ı Kerim - kategorisi altındaki Nazar Duası Nazar Ayeti Kalem Suresi isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 13.12.2012   #1
Üye
HiCReT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 58
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 732
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: HiCReT is an unknown quantity at this point
Thumbs up Nazar Duası Nazar Ayeti Kalem Suresi

“Ve in yekâdullezîne keferû le yuzlikûneke bi ebsârihim lemmâ semîûz zikra ve yekûlûne innehu le mecnûn(mecnûnun).”
“Ve inkâr edenler, zikri (Kur’ân’ı) işittikleri zaman gerçekten seni, neredeyse gözleri ile devirirler. Ve: “Muhakkak ki o, gerçekten mecnundur (delidir).” derler. Nazar Ayeti (Kalem Suresi 51-52)
Nazardan korunmak için hangi dualar okunur?

İnsana, hayvana ve hatta cansıza da nazar değer. Nazar hastalık yapar, hatta öldürür. Kadınlara ve çocuklara daha çok tesir eder.
Peygamber efendimizin zamanında Esed oğullarından nazarı değen bir kimse var idi. Üç gün birşey yemez, sonra çadırın bir tarafını kaldırıp oradan geçen bir deveye bakıp, (Bunun gibi bir deve hiç görmedim) der demez, deve yere düşer hastalanırdı. Müşrikler, bu adamı bulup Peygamber efendimizi nazarla öldürmesini istediler. Cenab-ı Hak da Resulullahı bunun nazarından korumuştur. Bu hususta Kalem suresinin 51. ayet-i kerimesi inmiştir:
(Nerede ise, kâfirler seni gözleri ile yıkacaklardı.) [68/51]
Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Nazar insanı mezara, deveyi kazana sokar.) [İbni Adiy]
(Ümmetimin yarısı nazardan ölür.) [Taberânî]
(Nazar neredeyse kaderi geçecekti. Nazardan Allaha sığının.) [Deylemî]
(Kaderi geçecek bir şey olsaydı nazar geçerdi.) [Müslim]
(Hoşa giden bir şeyi görünce, “Maşaallah lla kuvvete illa billah” denirse o şeye nazar değemez.) [Beyhekî]
Nazar Duâları
Peygamber efendimiz, bir şeye nazar değmesinden korktuğunda, Allahümme barik fihi ve la tedarruhu diye duâ ederlerdi. (İbni Sünni)
Kur’an-ı kerimin her ayeti, müminler için şifadır. Nazar için Kur’an-ı kerim okumak iyidir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
Kur’an-ı kerimde nazar için 8 ayet vardır. Bunları okuyana, o gün, cin ve insanın nazarı değmez. Bu 8 ayet, Fatiha ile Ayet-el kürsidir.) [Deylemî]
(Fatiha ile Ayet-el kürsiyi okuyana, o gün nazar değmez.) [Deylemî]
Sabah-akşam, 3 defa (Bismillahillezi la yedurru maasmihi şeyün fil erdi vela fissemai ve hüvessemiulalim) okuyan, büyü, nazar ve zulümmden korunur.) [İbni Mace]
Hava kararıp şiddetli rüzgar esince Peygamber efendimiz, Kul euzüleri okuyup buyurdu ki: (Bu iki sure ile [belâlardan] korunun! Hiçbir kimse, bu iki sure ile korunduğu gibi, başka şeyle korunamaz.) [Ebu Dâvud]
Göz değene, Peygamber efendimizin bildirdiği şu tavizi okumalıdır:
(Euzü bi-kelimatillahittammati min şerri külli şeytanın ve hammatin ve min şerri külli aynin lammetin.)
Bu taviz her sabah ve akşam üç defa okunup kendi üzerine veya hastanın üzerine üflenirse, göz değmesinden ve şeytanların ve hayvanların zararından korur.
Fatiha, Ayet-el-kürsi ve 4 dört Kul yedişer kere okunup hastaya üflenirse, bütün afetler, büyü ve nazar için iyi gelir. [4 Kul, Kâfirun, İhlas ve Muavvizeteyn sureleridir.]
Hadis-i şerifte, (Temime ve tivele şirktir) buyuruluyor. Manasız şeyleri veya küfre sebep olan rukyeyi okumaya efsun denir. Efsunu veya nazarı bizzat önlediğine inanılan nazarlık denilen şeyleri üzerinde taşımaya temime denir. Şirinlik muskası denilen rukyelere tivele denir. Rukye, okuyup üflemek veya üzerinde taşıma demektir. Rukye, ayet-i kerime ile ve hadis-i şerifle bildirilen duâlarla yapılırsa buna taviz denir. Taviz ise caizdir. Hadis-işerifte (İlaçların en iyisi Kur’an-ı kerimdir) buyuruluyor. (İ. Mace)
Nazar değen kimseye şifa için Ayet-el-kürsi, Fatiha, Muavvizeteyn (Felak, Nas) ve Kalem suresinin sonunu okumanın muhakkak iyi geldiği Medaric ve Mevahibde yazılıdır. Ayat-ı hırzı okumak ve üzerinde taşımak da çok faidelidir.

HiCReT isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kuran'a göre ideal müslüman kadın karakteri SıLa Dini Konular 3 08.05.2014 11:05
Kur'an,da Geçen Şifa Duası - Şifa Ayeti SıLa Kur'anda Dua Örnekleri 0 10.12.2012 14:12
Uzun Kalem Etek Modelleri ve Kombinleri SıLa Tesettür Giyim / Aksesuar 0 07.12.2012 14:05
Cehennem ehli ve azabı eSiLa Cennet-Cehennem 0 29.11.2012 19:39
Nisa Sûresi, 28. ayette; "İnsan zayıf yaratıldı" buyurulmaktadır. Bu ayeti nasıl anla SıLa Kur'an Meali 0 27.11.2012 14:23


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları