Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > Kur'an-ı Kerim > Kur'an-ı Kerim

Rabbinden Sana Vahyedilene Uy.


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Kur'an-ı Kerim - kategorisi altındaki Rabbinden Sana Vahyedilene Uy. isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 27.02.2013   #1
||HüZüN DiYaRı||
eSiLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 2
Arkadaşlar: 2
Konular:
Mesajlar: 4.359
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute
Post Rabbinden Sana Vahyedilene Uy.

Değerlidin kardeşlerim. Vakit geçiyor, emaneti teslim edeceğimiz o an, belki de çokyakın. Gelin hurafeden, batıldan uzak, elimizde Kur’an onu anlamaya çalışalımki, kurtuluşa erebilelim. Allah elçisine bakın ne diyor.

Tur 48: Artık, Rabbinin hükmüne sabret;çünkü gerçekten sen, gözlerimizin önündesin. Ve her kalkışında Rabbini hamd iletesbih et.

Ahzap 2: Rabbinden sana vahyedilene uy! Allah,yapmakta olduklarınızdan en iyi biçimde haberdardır.

Bu iki ayetteAllah, sana sorulan konularda hüküm konusunda sabret diyor. Diğerinde ise,Rabbinden sana gönderilene uy. Bu konuda da Kur’an da birçok örnekler vardır.Zıhar konusunu düşünün lütfen. Bir kadının peygamberimize gelip, eşinden dolayıyakınmasına karşı peygamberimiz, o devrin geleneği olan boşanma nedeni ZIHARkonusunda, bir çözüm getiremiyor, ama Allah sizi işittim diyerek, bu konudakiayetini hemen indiriyor.

Aşağıdaki ayette,yukarıdaki ayetlerin onayı değil mi sizce.

Kefh 26:De ki: 'Ne kadar kaldıklarını Allah dahaiyi bilir. Göklerin ve yerin gaybı O'nundur. O, ne güzel görmekte ve ne güzelişitmektedir. O'nun dışında onların bir velisi yoktur.Kendi hükmünde hiç kimseyi ortak kılmaz.

Dikkatediniz lütfen, Allah kendi hükmüne kimseyi ortak etmez diyor. Tüm bu ayetlerdensonra, Allah ın vermediği hükümleri de, peygamberimiz vermiştir, onun hükümverme yetkisi vardır diyebiliyoruz. Bakın bizlerin nereye iman etmemizgerektiği söyleniyor.

Bakara4:Yine onlar, sana indirilene ve senden önce indirilene iman ederler; ahi ret gününe de kesinkesinanırlar.

Bakara 5.İşte onlar, Rablerinden gelen bir hidayetüzeredirler ve kurtuluşa erenler de ancak onlardır.

Allahiman edenlerin, sana indirilene yani Kur’a na iman ederlerdir diyor. Gerçek kurtuluşa erenlerin ise, Allah tan indirilen üzerinde olanlardırdiyor.Buda apaçık Kur’an dan başka neolabilir? Bu durumda bizlerin sarılması gereken, yalnız Kur’an olduğu apaçıkanlaşılmıyor mu?

Allahbizlerin dostu, yol göstericisi, şefaatçisi bakın kim olduğunu söylüyor.

Secde 4: Allah'tır ki gökleri, yeri veikisi arasındakileri altı günde yaratmış, sonra arş üzerinde egemenlikkurmuştur. O'nundışındakilerden size ne bir dost vardır ne de bir şefaatçi. Hâlâdüşünüp ibret almayacak mısınız?

YineAllah bilerek, hakkı batılla karıştırmayın diye bizleri uyarıyorduhatırlayanız. Hatta Kur’an ı kendi koruması altına aldığını da söylüyordu.

Bakara 42: Bilerek hakkı batıl ile karıştırmayın, hakkı gizlemeyin.

Batılemin olmadığımız, Kur’an ın onay vermediği bilgilerdir. Fakat bizlere bugünyüzlerce yıl öncesinden intikal eden, birbiriyle hatta çelişen rivayetlerinde,Allah koruması altında olduğunu söylemiyorlar mı?

Bakınaşağıdaki ayette Yaradan, bizlerin takip etmesi gereken yolu, sizce çok açıkanlatmıyor mu?

Muhammet 2: İman edip yararlı işler yapanların, Rableri tarafından hak olarak Muhammed'eindirilene inananların günahlarını Allah örtmüş ve hallerini düzeltmiştir.3. Bunun sebebi, inkâr edenlerin batıla uymaları,inananların da Rablerinden gelen hakka uymuş olmalarıdır. İşteböylece Allah, insanlara kendilerinden misallerini anlatır.

Değerlikardeşlerim, Allah apaçık ne diyor? Rableri tarafından hakolarak Muhammed'e indirilene inananların günahlarını Allah örtmüş ve hallerinidüzeltmiştirdiyor.

Peki,bizler bu kadar açık ayetler karşısında neler söylüyoruz? Kur’an tek başınayeterli değildir. Kur’an da her şey yazmaz, herkes Kur’an ı anlayamaz. AmanAllah ım bu ne cüret, bu ne saygısızlık, hala farkında değil miyiz yaptığımızyanlışın?

Allahelçisine deki onlara diyerek, bakın ne söylüyor. Beşerin sözlerini doğrulamakadına, ne yazık ki bu ve buna benzer ayetleri görmezden gelebiliyoruz.


Ahkaf 9: De ki: "Ben, resulleriçinden bir türedi değilim!Bana ve size ne yapılacağını da bilmiyorum. Bana vahye dilenden başkasına dauymam! Ve ben, açıkça uyaran bir elçiden başkası da değilim.


Ne dersiniz, buayetten dersimizi almadık mı hala? Peygamberimizin ne söylemesini istiyorRabbimiz? Bana vahyedilenden başkasına uymam diyor. Bunu da söylemesiniözellikle, Yaradan istiyor. Daha da dikkat çekici olan, peygamberimizin yetkive sorumluluğunu açıkça söylüyor. Ve ben, açıkça uyaran bir elçiden başkası da değilim.

Tüm bugerçekleri hala görmemekte ısrar edenlere, elbette söyleyecek sözümüz olamaz.Herkes kendi imtihanını yaşıyor. Allah bizlerin imtihan olduğumuz kitabın,Kur’an olduğunu söylüyorsa, bu gerçeği de görmezden gelenler, Kur’an ıanlaşılması zor, özet bilgi ve her şeyin olmadığı bir kitap ilan ediyorlarsa,edindikleri velilerin kitaplarına sarılarak, doğruya ulaşacaklarınainanıyorlarsa, gerçekleri gördüklerinde, iş işten geçmiş olacağını ve mahşergünü bakın nasıl bu üzüntülerini dile getireceklerini hatırlatırım.

Furkan 28: Eyvah! Keşke falancayı dostedinmeseydin.


Furkan29: Bana geldikten sonra Kur'an, vallahi o beni saptırdı." Öyle ya şeytan insanıyapayalnız, yardımsız bırakır.

DilerimRabbimden, o çetin hesap günü geldiğinde, pişmanlık yaşamayan, hurafeye değil Kur’anın ipine sarılan, Rabbin halis kullarından oluruz.

Enbiya 10; And olsun, size öyle bir kitap indirdik ki, bütün şan ve şerefinizondadır. Hâlâ akıllanmayacak mısınız?

SaygılarımlaHaluk GÜMÜŞTABAK

eSiLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Ashab-ı Güzin'in Faziletleri Hakkında Hadisler Kütub-u Sitte SıLa Kutubi Sitte 0 20.02.2013 12:30
En güzel dua örnekleri YuReK DuaLar 0 13.01.2013 15:15
İslam Alimleri - GAZÂLÎ SıLa iSlam Alimleri 1 18.12.2012 09:35
Selâm Sana NazLı Nebî Dursun Ali ERZİNCANLI YuReK Naatlar [sav] adına yazılan ŞiirLer 0 30.11.2012 15:37


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları