Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > Kur'an-ı Kerim > Kur'an-ı Kerim

Recm Cezası ve Kur'an ın Emri.


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Kur'an-ı Kerim - kategorisi altındaki Recm Cezası ve Kur'an ın Emri. isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 27.02.2013   #1
||HüZüN DiYaRı||
eSiLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 2
Arkadaşlar: 2
Konular:
Mesajlar: 4.358
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute
Post Recm Cezası ve Kur'an ın Emri.

Günümüz İslam toplumlarında, neyazık ki Kur’an terk edildi. Bu çok açık hissediliyor artık. Onun yerini ise, doğruluğundanemin olmadığımız rivayetler, gelenekler ve töre aldı. Bu söylediklerimin birörneğini, sizlere vermek istiyorum.

Allah ın emirlerini,hükümlerini, ne yazık ki Kur’an ile aramıza girenlerin sayesinde, göremiyor vehissedemiyoruz. Bakın Allah elçisi aracılığıyla, bizlere neler söylemesiniistiyor.

Ahkaf 9: De ki: Ben peygamberlerin ilkideğilim. Bana ve size ne yapılacağını da bilmem. Ben sadece bana vahyedilene uyarım. Ben sadece apaçık biruyarıcıyım.

Maide 67:Ey resul! Rabbinden sana indirilenitebliğ et. Eğerbunu yapmazsan onun verdiği peygamberlik görevini yerine getirmemiş olursun. Allah seni insanlardan korur. Allah, küfre batmış topluluğakılavuzluk etmez.


Enam 50: Onlara şunu söyle: "Ben sizeAllah'ın hazineleri yanımdadır demiyorum. Gaybı da bilmem ben! Size ben birmeleğim de demiyorum. Yalnızbana vah yedilene uyarım ben!" Sor onlara: "Körle gören bir olurmu? Hâlâ düşünmüyor musunuz?"

Yukarıdaki üç ayete baktığımızda, Allah elçisine verdiğiemir çok net ve açık. Ne diyor, onlara bakalım.


.Bensadece bana vahyedilene uyarım.
.Rabbindensana indirileni tebliğ et. Eğer bunu yapmazsan, onun verdiği peygamberlikgörevini yerine getirmemiş olursun.
.Yalnızbana vahyedilene uyarım ben.

Allahın elçisine verdiği görev, çok açık değil mi? Allah benim hüküm vermediğim,sana indirmediğim konularda da, sen hüküm ver diyor mu? Hatırlayınız Maide suresi 45. ayetinde, Allah ın indirdiğiyle hükmetmeyenler zalimlerin ta kendisidir diyor ve bizleri uyarıyordu.


Peki,bizleri nasıl uyarıyordu, onlardan birkaç ayet hatırlayalım.


Araf3:(Eyinsanlar), Rabbinizdensize indirilene uyun ve O'ndan başka velilere uymayın. Ne kadar daaz öğüt alıyorsunuz!


İsra36:Hakkında bilgin olmayan şeyin ardınadüşme! Çünkü kulak, gözve gönlün hepsi bundan sorumlu tutulacaktır.


Enbiya 10; And olsun, size öyle bir kitap indirdik ki, bütünşan ve şerefiniz ondadır. Hâlâ akıllanmayacak mısınız?


Allahapaçık ne emrediyor bizlere? Rabbinizden size indirilene uyun. Ondan başkavelilerin sözlerine aldanmayın diyor. Peki, daha sonra ne diyor? Hakkında eminolmadığın, Kur’an ın onayını alamadığın bilgilerin ardına sakın düşme, sorumluolursunuz diye uyarıyor.


Enbiyasuresi 10. ayetinde de, yemin ederek Rabbimiz bir hüküm veriyor ve diyor ki;Sizlere öyle bir kitap, öyle bir Kur’an indirdik ki, bütün şan ve şerefiniz ondadır.Rabbin bu sözlerini dinlemeyeceğimizi bildiği içinde, ayetinsonunda, hala akıllanmayacak mısınız diye de, bizlere kızgınlığını belirtiyor.


Evet Rabbim akıllanmadık, bu gidişle akıllanmaya da hiç niyetimizyok gibi görünüyor. Çünkü artık senin nurun, şan ve şerefin devre dışı kaldı. Neolursun bizleri affet. Bizler o kadar Kur’an dan uzaklaşıp, rivayetlerin ardınadüştük ki, Rahmanın Zühruf suresi 44. ayetinde, ileride sizleri Kur’an danhesaba çekeceğim, sorumlu tutacağım dediğini bile göremez olduk.


BizlerKur’a nı o kadar terk ettik ki, bunun kanıtını sizlere çok acı ve üzücü birörnekle göstermek istiyorum.


Kur’anzina, yani fuhuş yapanlara karşı, nasıl bir ceza verilmesi gerektiğini çok açıkörneklerle anlatır Kur’an da. Önce bu konu ile ilgili Kur’an dan detaylı bilgiler alalım,daha sonra Kur’an ın asla onaylamadığı, peygamberimizin sözleridir diyenaklettikleri rivayetlerin, İslam dinine nasıl zararlar verdiğini vepeygamberimize nasıl iftiralar atıldığını görelim.


Kadınlarıneşcinsellik yani zina yaptıklarında, bakın Allah nasıl bir yol izlememiziistiyor.

Nisa 15: Kadınlarınızdan eşcinsellik(zina) yapanlara karşıiçinizden dört tanık getirin; eğer tanıklık ederlerse o kadınları, ölümcanlarını alıncaya ya da Allah kendileri için bir yol açıncaya kadar evlerdetutun.

Peki erkekler aynı suçu işlese,yani iki erkek eşcinsellik yaparsa ne yapılmasını emrediyor.

Nisa 16: Eşcinselliği içinizden iki erkek yaparsa onlara eziyetedin. Bu ikisi tövbe eder, durumlarını düzeltirlerse onlaraeziyetten vazgeçin. Allah Tevvâb'dır, tövbeleri çok kabul eder; Rahîm'dir,merhametine sınır yoktur.

Allah biz her şeyden niceörnekleri, değişik ifadelerle verdik ki anlayasınız diyorsa, her konudanörneklerini vermiş demektir. Bize düşen bunu Kur’an dan anlamaya çalışmakolmalıdır.

Şimdide bir kadın ve bir erkekzina yaparsa, Allah nasıl bir yol izlenmesini emrediyor.

Nur 2:Zina eden kadınla zina eden erkek...Yüz vuruş vurun her birinin ciltlerine...Allah'a ve âhiret gününe inanıyorsanız, Allah'ın dini konusundabunlara acıma duygusu sizi yakalamasın. Müminlerden bir grup da bunlarıncezalarına tanık olsun.

Bahsettiğimiz konularda, apaçıkhükümler verilmiş Kur’an da. Zinayı yapan erkek ve kadın ayrım yapılmadan aynıcezayı alıyor. Zina konusunda kafamızda, hiçbir soru işareti kalmadı şükürlerolsun. Bu konuda her bilgiyi Kur’an dan aldık.

Şimdide gelelim rivayethadislere, bakalım onlar günümüze kadar nasıl gelmiş ve Kur’an ın onayladığıbir şeriat üzerindeler mi? Örnekler verelim.

(1570 - Habib İbnu Salim (rahimehullah) anlatıyor:"Abdurrahman İbnu Huneyn denen bir adam karısının cariyesine temastabulundu. Hâdise, Küfe emîri Nu'man İbnu Beşir (radıyallahu anh)'e götürüldü.

"- Ben, dedi,hakkınızda, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın hükmüyle hükmedeceğim: Eğerzevcen, cariyeyi sana helâl ederse, yüz deynek yiyeceksin, helâl etmezse recmedileceksin."

Sonra (tahkik etti) karısının cariyeyi adama helâl ettiğinigörünce, emir yüz deynek vurdu.")

Tirmizî, Hudud 21, (1451); Ebu Dâvud, Hudud 28, (4458, 4459);Nesâî, Nikâh 70, (6,124); İbnu Mlâce, Hudud 8, (2551).

Yukarıdaki örnek üzerindedüşünelim. Bir adamın karısının emrindeki cariyesi ile evli olmadıkları halde,cinsel ilişkide bulunmuş, yani zina yapmış. Bu konu o devrin emirine kadargeliyor. Verdiği karar ve söyledikleri üzerinde lütfen dikkatle düşünelim,çünkü peygamberimizin hükmüyle hükmedeceğini söylüyor.
Zevcen, zina yaptığın cariyeyisana helal ederse, yalnız yüz değnekle kurtulacaksın diyor. Eğer eşin sanacariyeyi helal etmezse, recmedileceksin yani taşlanarak öldürüleceksin diyeaçıklık getiriliyor.

Eğer zinanın cezası recmetmek olsaydı, bu Kur’an da apaçık yazardı. Tam tersine zina yapmanıncezası, kadın-erkek yüz deynek vurulacağı apaçık yazıyor Kur’an da. SizceKur’an da hükmü apaçık yazıldığı halde, peygamberimiz Allah ın verdiği hükümyerine, Kur’an da bahsedilmeyen bir hükümle karar verir mi? Hatırlayınız Allahelçisine ne diyordu? Sana indirdiğimle onlara hükmet.

Kadının durumuna gelince.Zinayı yapan kadın eğer hür ise oda aynı cezaya çarptırılacaktı. Yok, eğer suçuişleyen cariye yani hür değilse, bakın bu durumda Allah Nisa 25. ayetinde, (fuhuş yaparlarsa onlara, hürkadınlara uygulanan cezanın yarısı uygulanacaktır.) diye hüküm veriyor.

Demek ki zina yapan hür kadın,bu suçundan dolayı taşlanarak yani recim edilmiyor demektir. Hür olana ceza 100kırbaç ise, köle yani cariyeye 50 kırbaç olacağı açıktır.

Zina eden kadın ya da erkeğin,recmedilmesi peygamberimizin emriydi ve bu emir uygulanırdı diyenlere, bir ayetdaha hatırlatmak isterim.

Nur3:Zina eden erkeği, zina eden bir kadın veya putperest bir kadından başkası nikâhlamaz. Zina eden kadına gelince, onu da zina eden bir erkek veya putperest bir erkektenbaşkası nikâhlamaz. Müminlere bu, haram kılınmıştır.

Yaradan ın ayetleri üzerindedüşünmeyi bırakıp, rivayetlerin ardına düştüğümüzde, elbette Furkan ın nuruylanurlanmamızda, mümkün olmayacaktır. Ne diyor ayet? Zina eden kadın ile zina edenerkek ancak evlenir diyor. Hani recm ediliyordu? Eğer böyle bir ceza olsaydı, zina edenerkekte, kadında yaşıyor olmazdı.

Şimdi vereceğim örnek üzerinde,lütfen dikkatle düşününüz. Çünkü bu bilgilerin peygamberimizin sözleri olduğunainanan, cehennemdeki yerini hazırlamış olacağını unutmasın.

(1561 - İbnu Abbâs(radıyallahu anhümâ) anlatıyor: "Hz. Ömer (radıyallahu anh)'i hutbeverirken dinledim. Şöyle demişti:

"Allah Teâlahazretleri Muhammed (aleyhissalâtu vesselâm)'i hak (din ile) gönderdi ve O'naKitab'ı indirdi. Bu indirilenler arasındarecm ayeti de vardı! Biz bu âyeti okuduk ve ezberledik. Ayrıca, Resûlullah(aleyhissalâtu vesselâm) zina yapana recm cezasını tatbik etti, ondan sonra da biz tatbik ettik. Ben şu endişeyi taşıyorum: Aradanuzun zaman geçince, bazıları çıkıp: "Biz Kitabullah'da recm cezasını görmüyoruz (deyip inkâra sapabilecekve) Allah'ın kitabında indirdiği bir farzı terkederek dalâlete düşebilecektir. Bilesiniz, recm, kadın veerkekten muhsan olanların zinaları, -delil veya hamilelik veya itiraf yoluyla-süb-t bulduğu takdirde, onlara tatbik edilmesi gereken Kitabullah'da mevcut bir haktır.Allah'a kasemle söylüyorum, eğer insanlar: "ÖmerAllah Teâla' nın kitabına ilâvede bulundu" demeyecek olsalar, recm ayetini(Kitabullah'a) yazardım.")

Buhârî, Hudud 31, 30,Mezâlim 19, Menâkibu'l-Ensar 46, Megâzi 21, İ'tisâm 16; Müslim, Hudud 15,(1691); Muvatta, Hudud 8, 10, (, 823, 824); Tirmizî, Hudud 7, (1431); EbuDâvud, Hudud 23, (4418).

Yukarıda söylenenlerin farkındamıyız? Açıkça bugün Kur’an ın eksik olduğu, Allah a yeminedilerek söyleniyor. Ama bizler bu sözleri, peygamberimizin uygulamaları, hadisleridirdiye alıyor ve fıkıh kitaplarına yazıyoruz. Birde bunları inkâr edip inanmayanların, dindençıkacağını bile söylüyoruz. Allah bizleri affetsin. Tam tersine bunlara imanedenler, Kur’an dan sapmış demektir.

Allah ın kitabında olmayan birhükmü yemin ederek, biz bu ayeti gördük vardı ve hatta ezberledik diyor, amadaha sonra bu ayeti Kur’an da göremedik diyebiliyor. Bizlerde seyrediyoruz,fıkıh kitaplarımıza almakta bir sakınca görmüyoruz. Düşünen, Kur’an ı rehberalıp, onunla iman edenler nerede?

İşte dostlar rivayetleredüşünmeden, Kur’an süzgecinden geçirmeden inanmanın, çok ama çok büyüktehlikeleri. Hani Kur’an ı Allah, kendi koruması altına almıştı?HÂŞÂ Rabbim verdiği bu sözü, yerine mi getiremedi, demegafletinde bulunuyoruz yoksa? Bunu belki söyleme cesareti bulamayan, ama aynı anlama gelen busözlere iman edenlere hatırlatırım. RABBİNHIŞMINDAN asla kurtuluş yoktur.

Peygamberimiz, benim adımayalan söyleyenler, cehennemdeki yerini hazırlasın diye, bizleri uyarmıştır. Bakınyine bir başka rivayette, peygamberimizin asla hükmetmeyeceği sözleri, nasıldaona isnat ediyorlar.

(1580 - Ebû Hüreyre veZeyd İbnu Hâlid el-Cühenî (radıyallâhu anhümâ) anlatıyor: "Bir bedevî,Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'e gelerek:

"- Ey Allah'ınResulü, Allah aşkına,hakkımda Allah'ın kitabıyla hükmet!" diye yemin verdi. Bundan dahafakih olan bir diğeri de:

"- Evet aramızdaKitabullah'la hükmet, bana da izin ver!" talebinde bulundu. Aleyhissalatuvesselam Efendimiz:

" Meramını söyle!(seni dinliyorum)" dedi. Adam:
"- Oğlum bununyanında işçi idi. Karısıyla zina yaptı. Bana,"Oğlun için recm gerekir" dediler.Ben de hemen oğlum namına yüz koyunla bir cariyeyi fidye verdim. Sonra bir deilim adamlarına sordum. Bana: "Oğluna yüz deynek ve bir yıl sürgün cezası gerekir; buadamın karısına da recm cezası icabeder" dediler" dedi.Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm):

"- Ruhumu kudret elinde tutan Zât'a yemin olsunikinizin arasını Kitabullah uygun şekilde hükme bağlayacağım: Cariye ve koyunlar sana geriverilecek. Oğluna yüzsopa ve bir yıl sürgün tatbik edilecek" buyurdu. Sonra, Eslemlibir adama seslendi:

" Ey Üneys! bu zâtın hanımına git, eğer zinâyıitiraf ederse onu recmet gel!"
Üneys, kadına vardı. Osuçunu itiraf etti. Resûlulluh(aleyhissalâtu vesselâm) emretti, kadın recmedildi.")

Buhârî, Muhâribin 30,32, 34, 38, 46, Vekâlet 13, Şehâdât 8, Sulh 5, Şurüt 9, Eymân 3, Ahkâm 39,Haberu'I-Vâhid I, İ'tisâm 2; Müslim, Hudud, 25, f1697,1698); Muvatta, Hudud 6,(2, 822); Tirmizî, Hudud 8, (1433); Ebü Dâvud, Hudud 25, (445); Nesâî, Kudât21, (8, 240, 241); İbnu Mâce, Hudud 7, (2549).

Doğrusunu isterseniz Kur’anehli bu sözleri asla kabul etmez. Çünkü bunların kabulü, Kur’an ı reddetmişgibi günaha sokar insanı. Verilen cezaya bakar mısınız lütfen. Zina yapan kadınve erkek ne kadar farklı cezalara çarptırılıyor. Erkek yüz kırbaç ve sürgüncezası, peki kadına ne ceza veriliyor? Recm yani taşlanaraköldürme?Bu nasıl bir adalet böyle. Birde Kitabullah a göre ceza verileceğisöyleniyor, peygamberimize ve Rahman a apaçık iftira atılıyor. Bunu dahi farkedemiyor muyuz?

Neden kadın taşlanaraköldürülüyor da, erkek kırbaçlanıyor? Allah böylemi emretti Kur’an da? Yazımızınbaşında Allah ın bu konudaki emirlerini sizlere hatırlatmıştım. Sizce bu adaletpeygamberimizin adaleti olabilir mi? Birde aşağıdaki hadise bakalım.

6754 - Hz. Aişe radıyallahu anhâanlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Cariye zina ederse sopalayın, yine zina yaparsa yinesopalayın, yine zina yaparsa yine sopalayın, yine zina yaparsa yine sopalayın,sonra onu, (bu halini belirterek) bir örgü (ip) bedeliyle de olsa satın!"

Cariyenin zina halindekicezası, bakın ne kadar Kur’an ayetine uygun. Kırbaç ya da sopa cezası. Unutmayınızcariye Müslüman. Hatta hür olana verilen cezanın, yarısı kadar sopavulacağınıda, Kur’an hükmüyle söyleyebiliriz.

Öyle bir inanç sistemiyaratmışız ki, bizleri Kur’an dan uzaklaştırmış. Rehberimiz olması gerekenKur’an a karşı aldığımız tavır, bu kitapta her bilginin olmadığı, herkesinanlayamayacağı yönünde olmuş. Böyle olunca da, imanımıza rivayetler yön vermiş.

Bir konunun hükmünün Kur’an daoluşuna bakmak yerine, rivayet yoluyla bizlere ulaşan ve peygamberimizinhadisleri olduğunu söylediğimiz sözler, adeta Kur’an ın önüne geçmiş. Kur’an ınverdiği hükümlere bakan, ondan onay almaya çalışan, neredeyse kalmamış.

Bu konuda size vereceğim örnek,içinde yaşadığımız İslam inancının sınırlarının ne derece uçsuz bucaksız vesınır tanımaz bir duruma geldiğinin acı bir örneğidir. Hâlbuki Yaradan, dindesınırların aşılmasına asla müsaade etmez ve bizleri uyarır.


(1583 - Şa'bî(rahimehullah) anlatıyor: "Hz. Ali (radıyallâhu anh), kadını recmettiğizaman onu perşembe günü dövdü, cuma günü de recmetti. Ve şunu söyledi: "Ona Kitabullah(ın hükmü) ile celde, Resûlullah(aleyhissalâtu vesselâm)'ın sünneti ile de recm tatbik ettim."
Buhârî, Hudud 21)

Neler söylüyoruz ve nelere imanediyoruz, farkında mısınız? Hiç sanmıyorum. Eğer farkında olsaydık, bu sözlerigünümüzde bizlere iletenlere gereken cevabı, Kur’an ile verirdik.

Ne yazık ki bu acı gerçek,bugün bazı Arap ülkelerinde uygulanıyor. Zina eden kadını taşlıyoröldürüyorlar, ya erkek nerede? Kadın tek başına mı yaptı bu işi? Yoksa kadınsilah zoruyla mı yaptı zinayı? İşte beşerin adaleti böyle adaletsiz olur.

Kur’an a bakan, aldıran bileyok. Bu ayet Kur’an a geçirilmeye unutulmuş, diyecek kadar gözlerimiz dönmüş. Elbette bunun sonucunda Allahda bizleri, layık olduğumuz pisliğe bulaştırmış, birbirimize düşman etmiş, kinve nefretle yaşıyoruz. İslam toplumlarında ne huzur, nede mutluluktan eser bileyok. Kim bilir daha ne acılar ile cezamızı çekeceğiz.

Birde recm konusunun birhikâyesi vardır. Recm ayeti peygamberimizin ölümünde ki telaşından dolayı, birkeçinin bu sayfayı yediğini ve Kur’an a böylelikle geçmediği anlatılır. Bizlerde aval aval dinliyor, bu anlatılanlara inanıyoruz.

Değerli din kardeşlerim. Benimbütün çabam, içinde bulunduğumuz büyük yanlışın, farkına varılması adınadır.Bizlerin rehberi Kur’an dır. Allah tan başka hüküm veren olmadığını, bizzatKur’an söylüyor. Allah hükmüne kimseyi ortak etmez diye hüküm verdiği halde,bizler Allah ın verdiği hükümleri kadar, elçisinin de hüküm verdiğine inanarak,öyle büyük hatalar yapmışız ki, Allah ın ayetlerinin bileönüne geçirmişiz.

Allah elçisine, kullarıma yalnız Kur’an ile hükmet, sakın hiçbir ilaveyapma, canını alırım yoksa diyor da , sizleri Kur’an dan sorumlu tutuyorum diyeapaçık hüküm veriyorsa, sizce bizlerin yapması gereken çok açık değil midir?

Bizler elbette her bilgidenfaydalanmalıyız. Bunda hiçbir şüphe yok. Ama bizlere iletilen her bilgiyi,Kur’an a arz etmek ve ondan onay almak şartıyla, her bilgiden faydalanmalıyız. Kur’an ın onay vermediği, bahsetmediği ve açıklamadığı bir konu vehükümden sorumlu olmayacağımızı Rabbimiz söylüyorsa, gelin beşerinrivayetlerine değil, Allah ın sözlerine inanalım.

Sizlere zina konusundakiverdiğim, rivayet örneklerdeki hükümleri okudunuz. Kur’an ın hükümleri ilekarşılaştırdığınızda, sizlere bu bilgilerin doğru olduğu onayını verdimi?Elbette vermedi. O zaman bizlere düşen bu bilgileri, asla kabul etmemekolmalıdır. Elbette kabul edenlere sözümüz olamaz. Herkes yaptıklarındansorumludur.

Dünyada kıyametin ne zamankopacağını bırakalım da, bizlerin kıyameti kopmadan, yani emaneti teslimetmeden, gelin Kur’an ın ipine sıkı sıkı sarılalım ve emin olmadığımızbilgilerin ardına düşmeyelim. Kur’an ın ipine değil de, Rabbin ayetlerinigörmezden gelip, üstünü örtüp, beşerin ipine sarılırsak, bu ipin şeytanın ipiolduğunu ve bu ipe sarılanların, ebedi cehennemlik olacağının, lütfen artıkfarkında olalım.

Dilerin cümlemiz, Rabbin ipinesarılan, hakka batıl karıştırmayan, aklı ile iman eden, Rabbin haliskullarından oluruz.

Saygılarımla Haluk GÜMÜŞTABAK

eSiLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Hüzün güzeldir eFe YüreK eSintiLeri 1 14.01.2015 18:12
Adı Hüzün oLsun ... YuReK SiirLer 0 17.12.2012 18:57
Hüzün nedir biliyor musunuz? eFe DostLuk-Sevgi-aSka Dair 0 16.12.2012 19:34
Hüzün Doluyum.. eSiLa ResimLi Siirler 0 10.12.2012 22:20
Demet Demet Hüzün Topluyorum Geceden ... eSiLa ResimLi Siirler 0 08.12.2012 13:18


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları