Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > Edebiyat Bölümü > Edebiyat > Makaleler

Anne ve Babaya Güzel Muamele


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Makaleler - kategorisi altındaki Anne ve Babaya Güzel Muamele isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 04.12.2013   #1
Üye
eBRaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 73
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 1.604
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: eBRaR is an unknown quantity at this point
Standart Anne ve Babaya Güzel Muamele

ANNE VE BABAYA GÜZEL MUAMELE

Dünyadaki tağutları bir an önce yerle bir etmek isteyen bazı kardeşlerimiz için anne ve babaya güzel muamelede bulunmak, belki de gereksiz bir nasihattir. Çünkü bu kardeşlerimiz Allah yolunda cihad etmeyi en efdal amel olarak görmekte ve bu prensibi liste başı kabul etmektedirler.


İslam tarihine bu gözle baktığımız zaman, müslümanlar fiili savaş halindeyken İslam dinini kabul eden bazı kimseler, iki rekat dahi namaz kılmadan Resulullah (s.a.v.)'in buyruğu ile hemen savaşa dahil olmuşlardır. Bu doğrudur..


Ancak böylesi durumların dışında yeni müslüman olan kimselere "Silahlarının bakımını yaparak cihada hazırlan" nasihatından önce, kişinin kendi nefsini cihada hazırlayacak nasihatlerde bulunulmaktadır. Daha önce zikrettiğimiz Abdullah ibn i Mesud (r.a.)'ın Efendimiz (s.a.v.)'e sorduğu sorular, bu meselemizle de ilgili sorulardır.


Peygamber (s.a.v.)'e "Allah'ın en çok sevdiği amel hangisidir?" diye sordum.

Vaktinde kılınan namaz, karşılığında bulundu.
"Sonra hangisi?" dedim. Peygamber (s.a.v.);
Ebeveyne (anne babaya) iyi muamele etmek, cevabının verdi.
"Sonra hangisi?"sorusuna da;
Allah yolunda cihad, buyurdu. Bu kadar söyledi. Daha sorsaydımsöyleyecekti.

Allah'a en sevgili gelen ameller, hiç şüphesiz ki bizleri Allah katında en sevgili durumuna getirecek amellerdir. Müslümanın kimlik ve kişiliğini yükselterek sevgili durumuna getirecek olan bu ameller, hadis i şerifte de belirtildiği gibi namazı dosdoğru kılmak ile başlamakta ve anne babaya güzel muamele ile devam etmektedir. Allah yolunda cihad ise bunlardan sonra gelmektedir.
"Anne ve babaya güzel muamelede bulunmak!."

Hadis i şerifte beyan edilen bu nasihat, Kur'an-ı Kerim'in muhtelif yerlerinde de zikredilmektedir;


"Biz insana anne ve babasını (onlara iyilikle davranmayı) tavsiye ettik. Annesi onu, zorluk üstüne zorlukla (karnında) taşımıştır. Onun (sütten) ayrılması da, iki yıl içindedir. "Hem Bana, hem de anne ve babana şükret, dönüş yalnız Bana'dır."(31 Lokman 14)

"Biz insana, 'anne ve babasına' iyilikle davranmasını tavsiye ettik. Annesi onu güçlükle taşıdı ve onu güçlükle doğurdu. Onun (hamilelikte) taşınması ve sütten kesilmesi, otuz aydır. Nihayet güçlü (erginlik) çağına erip kırk yıl (yaşın)a ulaşınca, dedi ki: "Rabbim, bana, anne ve babama verdiğin nimete şükretmemi ve senin razı olacağın salih bir amelde bulunmamı bana ilham et; benim için soyumda da salahı ver. Gerçekten ben tevbe edip sana yöneldim ve gerçekten ben müslümanlardanım."(46 Ahkaf 15)


Peki neden?

Şanı yüce Rabbimiz bu konuya neden çok önem veriyor?
Kur'an-ı Kerim'de beyan edildiği gibi, insan nankör bir yaratıktır. İnsanın nankörlüğü Allah'a karşı olduğu gibi, diğer insanlara karşı da olabilmektedir. Nankörlü ğün şiddeti, neye veya hangi hakka karşı yapıldığına bağlıdır. Nitekim en büyük nankörlük, bir insanın kendisini yaratan ve yaşatan Allah'a karşı nankörlüğüdür. Kullar arasındaki en büyük nankörlük ise bir evladın anne ve babasına karşı nankörlüğü olmaktadır. Çünkü üzerimizdeki en büyük kul hakkı, anne ve babamızın üzerimizdeki hakkıdır. Bir çocuğun dünyaya gelişinde ve yetişmesinde, annelerin ve babaların uzun emekleri, büyük hakları bulunmaktadır.

Gerçi bu şekilde yaratılmayabilirdik! Havva validemizi annesiz, İsa (a.s.)'ı babasız, Adem (a.s.)'ı hem anasız hem babasız yaratan şanı yüce Rabbimiz, hiç şüphesiz ki bizleri de hem ana sız hem babasız yaratabilirdi!. Veya yumurtadan da çıkabilirdik!. Hamilelik veya doğum hadisesi, hiç meşakketsiz de olabilirdi!.


Ancak birçok hikmetlere ve imtihan vesilelerine binaen bunlar olmakta ve türlü meşakketlerle bir anadan ve bir babadan dünyaya gelmekteyiz. Hepimizin bildiği fakat yeterince anlayamadığı gibi bizleri dünyaya getirmek isteyen annelerimiz, bizleri dokuz ay ellerinde veya sırt çantalarında değil, türlü meşakketler ile içlerinde taşıyorlar.


Bizleri, bizler doğuncaya kadar kanlarıyla, doğduktan sonra sütleriyle besliyorlar. Geceleyin ağladığımız zaman baldan tatlı olan uykuları, uykudan tatlı olan evlad sevgileri ile bölünü veriyor. Altımızı özenle temizleyip, karnımızı sevgiyle doyuruyorlar.


Tabi ki bütün bunlar, birçok anne babaya göre sadece başlangıç oluyor. İlerliyen yıllarda ihtiyaçlarımız ve onlara verdiğimiz üzüntüler ve endişeler daha da fazlalaşıyor. Bizimle ilgili olan bütün meselelerde bizlerden fazla üzülüp, bizlerden fazla seviniyorlar!.


Üzerimize titreye titreye, bıkmadan, usanmadan, severek ve sevinerek büyütmeye, adam etmeye çalışıyorlar bizleri..


İşte bütün bu haklara karşı nankörlük, en şedid nankörlük olmaktadır. Nankörlüğü sevmeyen Rabbimiz, kullar arasındaki en büyük nankörlüğü evladın anne ve babasına karşı nankörlüğü olarak görmekte ve müslümanları böyle bir duruma düşmekten şiddetle sakındırmaktadır;


..."Hem Bana, hem de anne ve babana şükret, dönüş yalnız Bana'dır." (31 Lokman 14)


Kur'an-ı Kerim'in hiçbir yerinde şükürle ilgili olarak Allah (c.c.) ile beraber melekler veya peygamberler dahi zikredilmezken, anne ve baba zikredilmektedir. Şanı yüce Rabbimizin "Hem Bana, hem de anne ve babana şükret" buyruğu, bu boyuttan düşünmemiz ve dikkate almamız gereken bir uyarıdır!


Mehmed Alagaş'ın
"KİŞİYE ÖZEL" kitabından alıntıdır...


Click the image to open in full size.

Ey Rabbim! Şüphesiz; Ben, senin bana indireceğin hayra öylesine muhtacım ki…
eBRaR isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Anne-Babalara Güzel Bir Öneri SıLa Serbest Kürsü 2 24.04.2013 17:56
Rüyada Anne Ve Babaya Asi Olduğunu Görmek OguzHaN Rüya Tabirleri 0 03.03.2013 02:55
Babaya yakarış TuRKuaZ iSlami SiirLer 0 15.12.2012 01:15
Anne Ve Babaya Iyilik Ve Itaat Etmek Zaruridir SıLa iSLamda aiLe 2 14.12.2012 14:00
Başörtüsü 2 Kızın Babaya Cevabı eFe iSlami SiirLer 0 06.12.2012 15:00


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları