Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > Edebiyat Bölümü > Edebiyat > Makaleler

Like Tree1Likes
  • 1 Post By eBRaR

Eskimez ol


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Makaleler - kategorisi altındaki Eskimez ol isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 02.04.2013   #1
Üye
eBRaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 73
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 1.604
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: eBRaR is an unknown quantity at this point
Standart Eskimez ol

nsanın, inancına ya da düşüncesine yabancılaşmasına neden olan etkenler sıralandığında ilk sırayı her zaman olduğu gibi bilgisizlik alır. Taşıdığı inanç ve düşüncesinin gerçeklerinden ve gelişmelerinden habersiz ve bilgisiz kalmak, öğrenme ve kendini yenileme gayreti duymamak bilgisizliğin kapısını aralar. Bunun yanında; kulluk şuurundan uzaklaşma ise dünyanın geçici ve gölge görüntülerine kapılmayı, kendi kaderlerine ve kısmetlerine razı olmamayı tetikler. Bu durum, kişiyi başıboş bulunmaya ve kendi haline bırakıldığı zannına sevk ederek imtihan edildiği ve sonunda cennet ve cehenneme erişeceği ciddiyetini yok eder.
Ciddiyetinin farkında olmayan kişi, kendi arzularını ve çıkarlarını her şeyin ve herkesin üstünde tutmayı gözetir. İnsanlara sadece kendisine yararı ve yakınlığı kadar önem vermeye, karşılıksız merhamet ve muhabbet duymamaya başlar. İnsanların derdiyle dertlenmek yerine yetkilerini ve fırsatlarını kötüye kullanarak bilgi ve becerilerini insanların önlerini kesmeyi tercih eder. Bu gibi basit meseleler ve bayağı meşguliyetler neticesinde, önemli ama riskli konulara eğilmeden kaba işlere ve kabuk görüntülere saklanıp, ince hikmetlere ve perde arkası gerçeklere yönelemezler. Böylece, ülkenin ekonomik, ahlâkî sorunlarını, bunların sosyal ve siyasal sonuçlarını ve çözüm yollarını düşünmezler.
Bu gayesizlik süreci ise, kutsal amaç ve sonuçlar konusunda ümitsiz, projesiz ve heyecansız dolaşmalarına imkân sağlar. Artık, basit ve bencil hesapların adamıdırlar ve işleri ise; bayağı ve aşağı beklentiler için boğuşmaktan ibarettir. Hatta bu durumlardan dolayı şahsen suçluluk hissetmemek, görev ve sorumluluk yüklenmemekle beraber dostlar alış verişte görsün diye bazı hayırlı hizmet ve hareketlere de destek vererek sadece nefsini tatmin edecek davranışlara girerler. Nemelazımcı ve vurdumduymaz bu tavırlar neticesinde gaflete düşülmüştür artık. Büyük hedeflerin değil, küçük heveslerin peşinde koşarak günü birlik hizmet ve hareketlerin esiri olup, yüksek ideallerden mahrum kalırlar.
Bilgi ve beceri sahibi olmak, ahlâken olgunlaşmak, Hak bir davayı omuzlamak gibi, sabır ve samimiyet gerektiren ciddiyet ve cesaret gerektiren konularda tembel ve uyuşuk davranmak becerileri olan bu adamlar artık başkadır. Temel insan haklarına karşı yapılan saldırılar ve ahlâki yozlaşmalar karşısında duyarsız ve tutarsız bir tavır takınmak, kolaycılığı ve hazıra konmayı, beleşçiliği ve başkalarının sırtından geçinmeyi gözü açıklık saymak onlar için temel değerler olmuştur. Kendi gururu ve çıkarı için gösterdiği kahramanlık ve fedakârlığın binde birini, dini ve davası için ortaya koyamayan bu adamlar; Haklı bir teşkilatı ve hayırlı bir cemaati, nefsî arzuları ve siyasi amaçları için istismara kalkışma noktasında umduğunu bulamayınca veya şer cephesi daha fazlasını önüne koyunca, nifak ve tefrika çıkarma konusunda da ustadırlar.
Bilgisizlik, sevgisizlik, ilgisizlik, gayesizlik ve gayretsizlik neticesinde uhrevi ve ebedi kazançlar yerine, dünyevi ve geçici amaçlar için uğraşan bu adamlar bilmelidir ki; kendileri o eski adamlar değildir. Adamlıklarını "eski" görüntüleriyle sürdürmeyi de bırakmalıdırlar. Allah'ın rızasını aramadan, her konuda Allah'ın en fazla hoşnut olacağı tavrı takınmadan yapacakları her çalışma boşuna çalışma olmaktadır ve olacaktır. Bizler, kendilerinden çalışma değil, kendileri olmalarını bekliyoruz. Bunu kendileri de bekliyorsa cehaletlerinin farkına varsınlar, bir bilene danışsınlar. Çünkü; insan ahlâkını dejenere eden ve toplumsal barışı dinamitleyen, ekonomik ve siyasi hayatı kirleten bu yabancılaşma, ancak manevi tedavi ve terbiye ile giderilebilir. Böylece huysuz ve huzursuz bir insan, uyumlu ve uygar biri haline gelebilir.
Hayat, nefsin fani ve fena heves ve hilelerine karşı yürütülen bir mücadele ve mücâhede süreci değil midir? O zaman niye Ramazan'da Müslüman Şevval'de demokrat oluyoruz? İnancımız ve düşüncemizin heyecanını yeniden yakalamak ve gayret sarf etmek için bugünkü imkânları değerlendirmeliyiz. Değerlendirdiğimiz ölçüsünde yeni heyecanlara gark olabiliriz. Yoksa niçin yapmadığımızı söyleyen olalım ki! Her insan İslâm fıtratı üzere doğduğuna göre; Müslüman olmak kendimiz olmaktır. Kendimiz kalmak ise adam kalmaktır, eski değil, eskimez olmaktır. Çünkü taşıdığı değerin farkında olanlar eskimez.

SıLa likes this.
Click the image to open in full size.

Ey Rabbim! Şüphesiz; Ben, senin bana indireceğin hayra öylesine muhtacım ki…
eBRaR isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 02.04.2013   #2
~ஐHiCLiK MaKaMiஐ~
SıLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 1
Arkadaşlar: 7
Konular:
Mesajlar: 4.744
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute
SıLa - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Cevap: Eskimez ol

Alıntı:
Her insan İslâm fıtratı üzere doğduğuna göre; Müslüman olmak kendimiz olmaktır. Kendimiz kalmak ise adam kalmaktır, eski değil, eskimez olmaktır. Çünkü taşıdığı değerin farkında olanlar eskimez.
Emegine saglik..

Click the image to open in full size.// EsâS Gurbet, DuaLarda oLmamak oLsa GereK . . .//
SıLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları