Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > Edebiyat Bölümü > Edebiyat > Makaleler

İçimde harfler ağlıyor


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Makaleler - kategorisi altındaki İçimde harfler ağlıyor isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 14.10.2013   #1
Derdin Ne ise Davan O'Dur
eFe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 3
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 3.906
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute
Standart İçimde harfler ağlıyor

Derünumda harf harf ateş toplarken, tanıdık bir kıvılcımla kalbimi tutuşturan el! Biliyorum ki, "harflerimin kül renkli özgeçmişi"nde senin de adın okunuyor. Gök şöleninde "Havva" nidasını duymasaydın, bu feryadın bana niçin ve nasıl ulaşsındı?

Harfler, gönül imalathanesinde aşk ateşiyle pişip, söz ormanına ekilmişse, oradaki cümleleri ancak aslanlar devşirir. Zaten o harflerden aslandan başka anlayan da bulunmaz. Eğer harfler, şehvet bataklığında iğdiş edilerek dünyaya salıverilmişse, işte onlar yürek vurucu, gönül dağlayıcı ve hakiki manada öldürücüdür. Ve alıcıları da akreplerdir, yılanlardır; vahşi tabiatlı varlıklardır.

Güzelliğin vatanı olduğu gibi, şehvetin, vahşetin de yurdu vardır elbet. Güzelliğin vatanı gönül Medine'sidir ve orda Muhammedî güller açar. Harflerle gül kokusunu gönlüme saçan el! Mana yüklü satırların, atomdan daha şiddetli olduğunu biliyor musun? Hangi tecâhül-i arifin şifresinde saklanıyorsun? Vahşetin yurdu ise şehvet Mısır'ıdır ki, orada firavun zakkumları boy verir.


Medine gülistanında, Muhammedi ruha bürünüp, içimde inleyen harflerin, yüzümün ince liflerinde sırlara bürünüp yürürken, sırrıma agâh olan gönül! adem'in yalnızlığındaki gözyaşlarının bir sırrı yok muydu? Her gözyaşı, Havva'ya sunulan bir harf değil miydi? Havva, bu harflerle okumamış mıydı kendini? Âdem, bu gözyaşlarıyla can yurdunda Havva'yı demlemiyor muydu? Bana sunduğun kadeh bu değil midir?

Mutlak Sevgili'den başkasına gönlünü açmayan erkeklerin gözlerinden imbik imbik Havva damlar. Havva gâh gülizarda güldür, kitapta harftir, kelimedir; gâh pınardır, denizdir. Hangi damlayı deniz boğmuştur? Âdem, Havva'nın limanı olmuştur. Havva hayattır, Hayy olanın sırrıdır. Havva sanki "yaratılan değil de Yaratan'dır


İnsanın ağzından dökülen harfler, can yurdunun elçileri değilse eğer, onlar onun "veled-i zinası"dır. Kulaklarda hayâ kilidi varsa "nesebi gayr-ı sahih" harflerden oluşan kelimeler, kulaklardan içeri girip kalbi zedeleyemez. Fakat gönül yurdu şehvetten, haramdan vurgun yemişse, orada, yalan imparatorluk kurar. Yalan imparatorluğunda gönül yetişmez ki, orada aşk filiz versin. Gönül, medeniyetin çocuğudur; oraya Medine kapısından girilir. Bunun için Batı'da gönül yetişmez, batılın gönlü yoktur.


alemde insan her şeyden etkilenir, fakat etkilendiği şeylerin tıpkısı değildir. Elma yedim, elma olmadım. Kuzu yedim, kuzu değilim; ancak elma da kuzu da bende cana dönüştü. Kurbanla hayvan sana yakınlaşıyor, sen Rabbine. Bu yolun güzelliğini sen yol vuruculardan öğrenemezsin ki! Bir karıncanın izi bazen insanın sonsuzluğuna köprü olmaz mı? Ve bir insanın sözü de cehennem!

İçimde yatan harfleri çoğu zaman çığlıklar bile uyandıramaz, ama bir kalbin can eriten, ciğerdelen nâlesi onlara aşk elbisesi giydirebilir. Aşk meydanında hudut yoktur ki, harfleri tutabilesin. O meydana giren kurşunu yer ve nefsini öldürerek (ıslah ederek) ebediyyen dirilir.

Kendi teessürlerinizin size yanlış okutması değil", inleyişinizin temelinde, bu meydanın mensubu olmak yatmaktadır. Yaralarınız derindir, ama her yaranız gönlünüze yol açmıştır. Hüznü anlayanın başka bir şey anlamaya ihtiyacı var mıdır? Hüznün kimlik cüzdanından Muhammedî nûr yansır. Hüzün, insanın canından cânanına, cananından canına tuttuğu aynadır, orada yalnızca yokluğun AŞK denilen sırrı gözükür.


Cemil Meriç merhum, "Altını hiç sevmedim; çünkü onun mazisi kirli; onun için savaşlar olmuş, kan dökülmüştür. Fakat cam öyle mi, bir kalbi var, kırılıverir" der. Elmas, kömürün çilesi, kristal kumun. Kömür çilenin tezgahında pişerek böylesine değer kazanabiliyor da, insan AŞK çilesi çekerek, kalbini, Rabbinin yansıdığı bir nûr yumağı yapamaz mı? İşte o zaman hayat anlam kazanır, her şey yerli yerine oturur.


Hayatından "Hü"yu kovan insanlar huzur arıyorlar. Huzurun "Hü"su kovulunca, geriye yalnız "zur" kalır ki, onun da hiçbir anlamı yoktur.

Bütün bunlar "hüzünlü" bir gönül için. Bize ayna tutana biz can tutarız. Bu canda yalnızca Sevgililer Sevgilisi'nin kokusu tüter.
Ağlayan harflerin her birinin ayrı bir âlem olarak karşımıza çıkacak olduğu güne selâm olsun.
Ve selâm, kalbini sevgiye açık tutanlara olsun.

NOT: Dünyadaki Müslüman kardeşleriyle yakınlaşma derdi olan kardeşlerimin Kurban Bayramı'nı kutluyorum

Click the image to open in full size.
eFe isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
İçimde neden namaz sevgisi yok?! Hekimoğlu İsmail SıLa Namaz İle İlgili Yazilar 2 24.04.2013 19:06
Arapça harfler ve mahreçleri eSiLa Kur'an-ı Kerim 1 17.04.2013 19:32
Hareketli Harfler - Animasyon Gif Hareketl İfadeler - Animasyon Gif Hareketli Harfler SıLa Gif Hareketli Resim Animasyonlar 6 11.03.2013 14:57
İçimde bir çocuk ağlıyor... eSiLa Serbest Kürsü 0 26.02.2013 17:18
Güller Ağlardı İçimde YuReK SiirLer 0 27.12.2012 14:45


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları