Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > Edebiyat Bölümü > Edebiyat > Makaleler

Like Tree1Likes
  • 1 Post By eFe

Kalıbının insanı mı kalbinin insanı mı?


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Makaleler - kategorisi altındaki Kalıbının insanı mı kalbinin insanı mı? isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 26.07.2013   #1
Derdin Ne ise Davan O'Dur
eFe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 3
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 3.906
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute
Standart Kalıbının insanı mı kalbinin insanı mı?

Bir ceylanın zıplayarak koşması, bir yağmur damlasının pürüzsüz şekilde yere inişi, bir yıldızın göz kırparak duruşu, bir otun yeşermesi, bir taşın asırlara meydan okuyan inadı, bir insanın hüznü veya sevinci...
Tanık olduğumuz veya olamadığımız nice olaylar, duygular ve sırlar…

Bütün bunlar bir orkestranın ayrı ayrı enstrümanları. Kendi başlarına farklı ses verseler de koro halinde dinlendiğinde müthiş bir uyum sergiliyor. Bu koroda güneşin sesiyle otun sesi öylesine bir ahenk içinde ki, ne güneşi güneş olarak görebiliyor veya duyabiliyorsunuz ne de otu ot olarak.

İnsanın nabzı bazen bir kayada çarpar, taştan su fışkırır. Bulutlar, güzel bir ağzın duasına hedef olur, rahmet diye yere yağar. Gönül hüzne bürünür, dallarda yapraklar solar, hazan mevsimi gelir. Kalp sevinir, masmavi gökte kâh güneş gibi, karanlık gecede yıldız yıldız parlar, bahar sökün eder.

Varlığın merkezinde insan var.
İnsanın merkezinde kalp var.
Kalbin merkezinde ise Allah!

Sırlar evren içinde, evren insan içinde gizli. Aslında her insan kendi sırrının peşinde değil mi? Kimisi şarap sofrasında arıyor bunu, kimisi de camide. Hayat, bir arayışlar bütünü olarak karşımıza çıkar. Bulduğumuzu zannettiğimiz şey, içimizin aynasında özümüzü yansıtıyor mu, kapatıyor mu, bütün mesele burada. Gaflet, içimizin sonsuz sırlarından habersiz hayat sürmektir; işte bu affedilir şey değildir.

Hakikat, fani olan cesedimizden, sonsuz olan kalbimize doğru yolculuk yaparken insana yansır. Hayatımız hep bedensel kaygılar içinde geçiyorsa, bütün hikâyelerimiz -tilki gibi- dünya üzerinde olacaktır. İnsanın sırrı kendi hikâyesinde saklıdır. Hepimiz aslında başkalarının hikâyelerini dinlerken, sıranın kendi hikâyemize de geleceği heyecanını duyarak sabırla bekleriz. Derdimiz kendi hikâyemizledir, en çok ondan zevk alırız.

Kendimize ve çevremizdeki insanlara bir bakalım; hepimiz, mutluluğumuzu adeta geleceğe ertelemişiz gibi durmuyor muyuz? Olacak olan, ne ise o olacak olan, şimdi değil de yarın olacak, gelecek zamanlarda bizi selamlayacak gibi durmuyor mu? Aslında bu duygu, aynı zamanda ahiret, yani sonsuzluk duygusudur; çünkü dünya, mutluluğu kaldırabilecek kadar güçlü ve dayanıklı değildir. En mutlu, en güçlü olduğunuz zaman bir olay, bir ölüm veya başka bir şey bütün olumlu duygularınızı alıp götürmüyor mu? Faniliği kalbinde yurt edinemeyenlerin ve Baki olana teslim olamayanların mutluluğu bir hayalden başka nedir ki? Fıtratını örtenler ebediyeti düşünmeyenler neyin peşinde olduklarını acaba kendileri de biliyor mu? Gerçek manada kadının örtüsünü, fıtratı açan ve ebediyet yolunu ışıklandıran bir şifre olarak niçin değerlendirmiyoruz? Gerçekten ahirette çok sürpriz vardır, bazıları için.

Kalıbın değil, kalbin insanı olmak. Kalıbın insanı kendi hikâyesinden başka hikâye bilmez. Kalbin insanı ise, kendi hikâyesinden yola çıkarak (kalıbını aşarak) insanlığın ortak hikâyesine (kalbine) ulaşmayı başaran insandır. Bu insan, birey olarak, tüm insanlık orkestrasının özgün bir ferdi, aynı zamanda insanlık korosunun da ortak sesidir.

Kalbin insanı olmak demek, bütün varlıkta O'nu, O'nu kalbinde görmek demektir. Başbakan evine gelse, ertesi gün farklı bir yüzle mahalleye çıkarsın. Utanmıyor musun, Rabbin, kalbinde misafir, varlık âlemine nasıl çıkıyorsun? Kalbine ihanet eden, sevgisine ve sevgilisine ihanet ediyor demektir. Hiç kimse "hain" olmak için yola çıkmamıştır; ama yol, çeşitli albenileriyle, şeytanî dürtüleriyle nice kalpleri hançerlemiştir. Yoldaki kan izleri bundandır.

Sen "Bende bu var" diyorsun. Bilmiyorsun ki sende olan şey sana perdedir. "Ben hayattayım" diyene de hayat perdedir. Perdeli yaşamak demek ışıksız yaşamak demektir. Savaş, işte bu karanlığın saldığı korkunun çocuğudur. Bütün savaşları kalbin insanları değil, kalıbın insanları çıkarmışlardır. En büyük savaş da kalıbın kendi kalbini hançerlemesiyle meydana gelen savaştır.

Kalıbın insanı, kazığa bağlanmış maymun gibi hareketli bir hayat sürerken, kalbin insanı gönlünün içinde nice okyanuslar akıtır da kimseye bir şey sezdirmez.

Her kelime sırra açılan bir kapıdır, okuyabilene; her şey sırdan bir tecellidir, bilene.

Geçenlerde, evin önünde oynayan çocuklara birer şeftali verdim. Sevindiler. Aslında sevinen bendim, şeytanın ellerini şeftaliden çekerek, canlara can olmaya vesile olmuştum. Bir şeftali kalbe giden Refref'in takozlarını kaldırabiliyorsa, bir canı kurban etmek, bütün bir âlemi değiştiremez mi?

Nefis Amerika'sına kul olanların kıta Amerika'sına boyun bükmeleri, anormal sayılmamalıdır.

Hayal ettiğimiz şey uzakta değildir, aha şuracığımızdadır. Biliyor muyuz, bugün gerçek diye bildiklerimizin aslında hepsi hayal. Dün, hayal torbamıza girmedi mi?

eBRaR likes this.
Click the image to open in full size.
eFe isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 26.07.2013   #2
Üye
eBRaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 73
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 1.604
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: eBRaR is an unknown quantity at this point
Standart Cevap: Kalıbının insanı mı kalbinin insanı mı?

ellerine sağlık paylaşım için teşekkürler..

Allah razı olsun..

Click the image to open in full size.

Ey Rabbim! Şüphesiz; Ben, senin bana indireceğin hayra öylesine muhtacım ki…
eBRaR isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kuran'a göre ideal müslüman kadın karakteri SıLa Dini Konular 3 08.05.2014 11:05
Bir İnsanı Tanımak YuReK Hayata Dair 0 23.01.2013 17:32
KalbiNin AyariNi BozMa eSiLa YüreK eSintiLeri 2 16.01.2013 21:49
Ayrılıklar İnsanı Büyütüyor!... eSiLa YüreK eSintiLeri 0 10.12.2012 19:15
Kibir, İnsanı İnkâra Sürükler. eSiLa Dini Konular 1 28.11.2012 15:25


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları