Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > Edebiyat Bölümü > Edebiyat > Makaleler

Kula Kulluğun Pençesinde Gün Sayanlar


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Makaleler - kategorisi altındaki Kula Kulluğun Pençesinde Gün Sayanlar isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 06.03.2013   #1
||HüZüN DiYaRı||
eSiLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 2
Arkadaşlar: 2
Konular:
Mesajlar: 4.359
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute
Post Kula Kulluğun Pençesinde Gün Sayanlar

Kula Kulluğun Pençesinde Gün SayanlarEkabirleri, öncüleri vazı hukuk kabul edip; helalı ve haramı onlardan almak, onların indi ve hissi olarak tesbit ve tayin ettikleri helal ve haram hududlarına itaat etmek kula kulluğun pençesinde gün saymaktır. Kula kulluğun pençesinde gün sayanlar; nefsiliği ve keyfiliği hayatlarının temeli haline getirmiş olan öncülerine itaat edenlerdir. Allahü Teala (cc) buyuruyor:


"Üzerine Allah'ın ismi anılmayan şeyi yemeyin çünkü bu fasıklıktır. Gerçekten şeytanlar sizinle mücadele etmeleri için dostlarına vahy ederler. Onlara itaat ederseniz şüphesiz siz de müşriklerden olursunuz. (En’am Suresi 121)


"Allah'ı bırakıp hahamlarını rahiblerini ve Meryemoğlu Mesihi rabler edindiler. Oysa tek ilahtan başkasına ibadet etmemekle emrolunmuşlardı. O'ndan başka ibadete layık ilah yoktur. O bunların ortak koştuklar şeylerden münezzehtir." (Tevbe Suresi 31)


Evet alimlerini, şeyhlerini, hocalarını liderlerini ve üstadlarını ilme ölçü yapanlar, tıpkı hahamlarını, rahiblerini ve Meryemoğlu Mesihi rabler edinenler gibi, kula kulluğun pençesinde gün sayanlardır.


Bil ki; şer'i şerifi bırakıp beşerin kapasitesi veya görüşlerine mahkum bir özveriye amade olmanın neticesi, kula kulluğun pençesinde gün saymaktır.


İpinin ucu başkasının elinde ipini koparmış hocaların, abilerin, üstadların, emir ve liderlerin, iplik pazarında mal olmanın ve onların ipiyle kuyuya inmenin manası da, kula kulluğun pençesinde gün saymaktır.


Cihad meydanını terk ederek İslam'a hizmet adıyla saf müslümanlardan para toplamakla donanmış bir işleyişi sahiplenenlerin, küpünü doldurma mantığıyla, atıyla Üsküdar'a koşanların ve amme-i davadan zembili yırtanların dünyasında Marko Paşalar arayıp bulmanın ve dert anlatmanın kahrını çekmek de, kula kulluğun pençesinde gün saymaktır.


Tilkiyi yüzüp kuyruğuna gelmiş her müşriğin, kendine göre bir çapanoğlu çıktısı varken ziftlenmekten, dört köşe koltuk sevdalılarına boyun eğmek de, kula kulluğun pençesinde gün

saymaktır.

Muhallebi yerken dişi kırılan hayrına çok düşkün ve pek nankör bir beşerin, hukuk ve kural belirleyiciliğine teslim olmak da, kula kulluğun pençesinde gün saymaktır.


Servet sahibi olmak, elinde tağuti mekteplerden alınmış bir diploma taşıma, Fransız ve İngiliz kültürüyle bilgi dağarcığını kirletmiş olmak, cahili rütbe ve 'makamların 'sahibi olma, insan hayatı üzerinde emretme hakkını doğurduğuna inanmak da, kula kulluğun pençesinde gün saymaktır.


Devlet kuşunu uçurup kendi başına konduran ben bilimci tağutlardan medet ummak, beşeri iradenin egemenliğine minnet ederek bir eziklik kompleksinin içerisine girmek de, kula

kulluğun pençesinde gün saymaktır.

Allah’u Teala (cc)'nın şeriatına rağmen şeriat icad edenlere yaltaklanmak, Allah'ın uluhiyyet hukukununa tecavüz eden şeyhlere, hocalara, üstadlara, abilere, liderlere karşı itaat etmek suretiyle köleleşmek de, kula kulluğun pençesinde gün saymaktır.


İnsanoğlunun cahili rütbe ve makamlara kavuşmak için, fıtratından, kişiliğinden, kimliğinden, şahsiyet ve kabiliyetinden vazgeçmesi de kula kulluğun pençesinde gün saymaktır.


Mevsimlik din değiştirmeyi itikad haline getirerek şahsi ihtiraslarını ve kişisel heyecanlarını Rabbani davanın stratejisi diye dayatan şeyhlere, hocalara, emirlere, liderlere, üstad ve abilere isyan etmemek de, kula kulluğun pençesinde gün saymaktır.


Gayesiz hayatı imansız itaat ile devam ettirmek de, kula kulluğun pençesinde gün saymaktır.


Sonuç olarak; bilerek ve inanarak egemenlik ihtiraslarını gidermek isteyenlere sermaye olanlar kula kulluğun pençesinde gün sayanlardır. Kısacası ilahi iradeyi dışlayarak metruk hale getirmek suretiyle beşeri iradeyi kutsayıp yüceltenler, kula kulluğun pençesinde gün sayanlardır. Tabii ki, kula kulluğun pençesinde gün sayanlar; ıssız kuruntuların karanlık gölgesinde yaşamaya alışmış yıkık fikirli ve köle ruhlu kimselerdir.Mustafa ÇELİK –


eSiLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları