Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > Edebiyat Bölümü > Edebiyat > Makaleler

O Mü'minLer


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Makaleler - kategorisi altındaki O Mü'minLer isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 17.05.2013   #1
Üye
eBRaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 73
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 1.604
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: eBRaR is an unknown quantity at this point
Standart O Mü'minLer

O MÜ'MİNLER


İslam'ın hayata hakim kılınmasını isteyen müslümanlar evveliyetle, İslam'ı kendi yaşantılarında hakim kılmak gayreti çinde olmalıdırlar. Bugün, İslami hareketlerin önündeki en mühim mesele budur. Başkalarının yapmasını istediği şeyleri kendisi yapayanlar inandırıcı olamazlar. İslam bir slogan değildir. O yaşanılması gereken ilahi bir nizamdır. İslam'ı İslam'a göre yaşamak bir mecburiyettir.

"Ey iman edenler! Yapmadığınız şeyleri niçin söylersiniz? Yapmayacağınız şeyi söylemeniz indinde şiddetli bir buğzu (davet etmiş olmak) bakımından büyüdü." (Saf/2-3)


İslam'ı İslam'a göre yaşayabilmek vasıflı müslümanların işidir. O halde müslümanlar, müslümanda bulunması gereken vasıflarla muttasıf olmalıdırlar ki, İslami yaşantıyı hayatın bütün safhalarına taşıyabilsin ve kendi aralarında yaşayıp hakim kıldıkları İslam'ı Kur'an ve Sünnet çizgisinden sapmadan, İslami bir harekete dönüştürebilsinler.

"Mü'minler ancak anıldığı zaman yürekleri titreyen, kendilerine 'ın ayetleri okunduğunda imanlarını artıran ve yalnız Rablarına dayanıp güvenen kimselerdir." (Enfal/2)


"Siz insanların iyiliği için ortaya çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz. İyiliği emreder, kötülükten meneder ve 'a inanırsınız..." (Al-i İmran/110)


"Onlar ki 'ın ahdini yerine getirirler. Verdikleri sözü bozmazlar." (Rad/ 20)


Vasıflı mü'minler ve Rasulü'nün hükmüne razı olur ve asla isyan etmezler

" ve Rasülü bir işe hüküm verdiği zaman inanmış bir kadın ve erkeğe, o işi kendi isteklerine göre seçme hakkı yoktur. Her kim ve Rasulü'ne karşı gelirse, apaçık bir sapıklığa düşmüş olur." (Ahzab/36)


O vasıflı müslümanlar aralarındaki meseleleri İslam ahkamına göre hallederler. Tağuta ve tağuti düzenlere asla müracaat etmezler. Onların önünde muhakemeleşmek gibi bir zillet ve meskenete düşmezler.

"Sana da, daha önceki kitabı doğrulamak ve onu korumak üzere kitabı (Kur'an-ı) inzal ettik. Artık aralarında 'ın indirdiği ile hükmet. Sana gelen hakkı bırakıp da onların arzusuna uyma..." (Maide/48)


O vasıflı müslümanlar bilirler ki, tağutun önünde muhakemeleşmek ve buna razı olmak bir nifak olayıdır. Bu sebeple onlar, tağutu reddeder ve İslam'ın hakimiyeti için " yolunda cihad ederler ve hiçbir kınayanın kınamasından korkmazlar..." (Maide/54)


Onlar islam'dan başka nizam tanımazlar. Üstün olanların müslümanlar olduğuna inanırlar. Zorluklar ve engeller karşısında gevşemezler. Onlar ancak 'tan yayrdım isterler. Bilirler ki 'ın yardım ettiğini hiç bir güç mağlup edemez.

"Gevşemeyin mahzun olmayın. Siz eğer gerçekten mü'min iseniz (düşmanlarınıza galip ve onlardan) çok üstünsünüzdür." (Al-i İmran/139)


" size yardım ederse, sizi yenecek yoktur; eğer sizi yardımsız bırakıverirse, O'ndan başka size yardım edecek kimdir? İnananlar yalnız 'a güvensinler." (Al-i İmran/160)


Onlar, için sever, için buğz ederler. Emanete hıyanet etmezler, yalan söylemezler. Verdikleri sözü muhakkak yerine getirirler. Ahde vefa ederler. Konuştuklarını rızası için konuşurlar. Yaptıklarını rızası için yaparlar.

Hülasa olarak onlar, ve Rasulü'nün istediği bir müslüman olabilmek için her türlü ahlaki hamîdeyi nefislerinde cem edip, ahlakı rezileden ictinab etmeyi kendilerine şiar edinirler.


Zeki Soyak

Click the image to open in full size.

Ey Rabbim! Şüphesiz; Ben, senin bana indireceğin hayra öylesine muhtacım ki…
eBRaR isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Müslümanlarla Birlikte Olmak Mutluluk Vesilesidir eFe Makaleler 0 02.04.2013 11:03
Müminler Allah'tan Niçin Korkarlar eFe iSlami Bilgiler 0 28.02.2013 16:38
Hz. Nuh'tan Asrımıza Dersler... eSiLa Diger Peygamberler 0 17.01.2013 20:34
Ahiret Ekinini Kimler Toplar? eSiLa Dini Konular 1 21.12.2012 20:27
Muhterem Müminler HiCReT Dini Konular 0 13.12.2012 21:01


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları