Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > Edebiyat Bölümü > Edebiyat > Makaleler

Sözün gücümü gücün sözü mü?


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Makaleler - kategorisi altındaki Sözün gücümü gücün sözü mü? isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 13.09.2013   #1
Üye
eBRaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 73
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 1.604
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: eBRaR is an unknown quantity at this point
Standart Sözün gücümü gücün sözü mü?

Kur'an İkra demişti ilkin Oku Rabbin adına! demişti. Vur Rabbin adına… Kır Rabbin adına… Yok et Rabbin adına… Tahrip et Rabbin adına… Tarümar et Rabbin adına…diye başlamamıştı.
Müslümanlar söz medeniyetinin ...çocuklarıydı.

Sesini yükseltenler buyurgan ve mütehakkim olmak isteyenlerdir. Zorbalığa ve zora niyetlenenlerdir. Sözleri etkili olmadığı için dahası sözün gücüne inanmadıkları için güçlü söz söylemekten aciz oldukları için var güçlerini seslerine vermişlerdir. Sözün açığını hatta sözün yokluğunu sesle bastırmaya kalkmışlardır.

Sözünü yükseltenler sesten medet ummazlar. Çünkü yüksek sözün etkisi yüksek sesin etkisinden daha güçlü ve kalıcıdır. Sözünü yükseltmek yerine sesini yükseltmeyi marifet sayanlar gün gelmiş doğal sesle de yetinmez olmuşlardır. Güç histerisi onları hep daha fazlasını elde etmeye zorlamıştır.

Ve bombaları icat etmişlerdir. Bombaların sesi daha yüksek çıkmaktadır çünkü. Her bomba sesin saltanatına bir katkıdır. Her ateşli silah sözün gücüne karşı sesin gücünü temsil eder. Barutu Doğu bulduğu halde ateşli silahları Batı'nın icat etmesi bir tesadüf müdür? Tıpkı mikrobu Doğu keşfettiği halde mikroptan silah yapmayı Batı'nın akıl ettiği gibi…

Müslümanlar söz medeniyetinin çocuklarıydı. İslam'ın zirve vahyi olan Kur'an onlara sözün gücünü öğretmişti.

Yüce Kitap onlara sözün tamamını dinleyip en güzeline uymayı emretmişti.

Kur'an'ın bir suresine isim olan Lokman oğluna öyle demişti: Yavrucuğum! Kulluğunu tam ve dosdoğru yap. İyiliği öner kötülükten sakındır. Bu sırada başına gelen sıkıntılara da göğüs ger. Fakat bütün bunlar sebat ve kararlılık gerektiren işlerdendir.

Kasıntılık yapıp insanlara karşı böbürlenme ve yer yüzünde çalım satarak dolaşma! Zira unutma ki ALLAH her kendini beğenmiş küstahı sevmez!

(Hayat) yürüyüşünde dengeli ol ve sesini yükseltme. Unutma ki seslerin en çirkini (sesi yükseldikçe çirkinleşen) eşeğin sesidir.

Hepimiz Lokman'ın çocuklarıyız.

Kur'an'a muhatap olan oku emrine muhatap olan her mümin Lokman'ın oğludur.

Lokman mı söylemiştir Kur'an mı diye sormaya ne hacet? Unutmayınhepimiz Lokman'ın çocuklarıyız. Lokman'ın ağzından konuşan Hayat yürüyüşünde dengeli ol diyen Sesini yükseltme diyen Kur'an'dır. Yani ki sözünü sözünün kalitesini yükselt demiştir.

Hind'in tefinin sesi tekbiri bastırmaya yetmemişti.

Hattab oğlu Ömer'in tokadının sesi Hattab kızı Fatıma'nın sözünü bastırmaya yetmemiş tokadın sahibi de sözün gücüne boyun eğmişti.

Nadr b. Haris'in lehve'l-hadisi (boş sözleri) vahyi bastırmaya yetmemişti.

Fakat modern zamanların Ebu Cehilleri Hind'leri Nadr'ları sözün karşısına kendi sesleriyle değil silahların sesleriyle çıktılar. Söz medeniyetinin çocuklarına nişan aldılar. Onları can evinden vurdular. Hanelerini başlarına yıktılar. Ailenin reisini vahşice katledip aileyi dağıttılar. Anasını dağa kaldırdılar mahremiyetine saldırdılar. Ve ailenin çocuklarının her biri bir yere savruldu. Kimi köprü altında ekmek dilenenkimi izbelerde bali koklayan kimi sokak çetelerinde magandalık yapan sokak çocuklarına döndüler.

İşin en kötüsü nedir biliyor musunuz? Gücün sözü karşısında direnemeyen söz medeniyetinin çocukları sözün gücüne olan inançlarını kaybettiler.

Daha beteri de oldu: Artık onlar da gücün sözüne inanmaya başladılar. Güçlü olmak için daha yüksek sese sahip olmak gerektiğine inandırıldılar. Onları gücün sözüyle yok etmeye kalkanlar karşılarındaki de gücün sözüne başvurunca utanmaz ve arlanmazca vaveylayı bastılar. Oysa ki söz medeniyetinin çocukları bidayette böyle değillerdi. Sözün gücüne inanırlar gücün sözünü dinlemezlerdi. Dahası gücün sözünü sözün gücüyle bastırırlardı. Onların ahlakını bozanlar kendi değerlerine yabancılaştıranlar şimdi ektikleri rüzgarın hasadını yapıyorlar. Fırtına bundandır.

Parça ve bütün; işte bütün mesele. Parçayı Müslümanlar'ın gözüne sokmak hakikate karşı düzenlenmiş bir terör eylemidir. Onlar terörden beslenen terör istismarcılarıdır. Aslolan bütünü görmektir. Hikmet budur.


Mustafa İslamoğlu

Click the image to open in full size.

Ey Rabbim! Şüphesiz; Ben, senin bana indireceğin hayra öylesine muhtacım ki…
eBRaR isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Sözün bittiği an ! Trabzon Komik Resimler 0 03.03.2013 23:45
Sözün kısası YuReK HasbihaL 0 25.01.2013 19:12
Sözün Özü eBRaR Güzel ve Anlamlı Sözler 2 11.01.2013 21:25
Son sözü değil en güzel sözü söylemek Tanerbey Hayata Dair 0 04.01.2013 15:20
Biz sözün yumrulaştığı yerde sözü fark edenleriz eFe SiirLer 0 04.12.2012 11:40


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları