Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > Namaz > NamaZ > Namaz İle İlgili Yazilar

ey bilal beni ferahlandır


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Namaz İle İlgili Yazilar - kategorisi altındaki ey bilal beni ferahlandır isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 21.02.2013   #1
||HüZüN DiYaRı||
eSiLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 2
Arkadaşlar: 2
Konular:
Mesajlar: 4.358
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute
Post ey bilal beni ferahlandır

İmam-ı Rabbani hazretleri Mektubat kitabında buyuruyor ki: [/U]İbadetlerden zevk duymak ve bunların yapılması güç gelmemek, Allahü tealanın en büyük nimetlerindendir. Hele namazın tadını duymak, nihayete yetişmeyenlere nasib olmaz.
Namazların hepsinde hasıl olan lezzetten, nefse bir pay yoktur. İnsan bu tadı duyarken, nefsi inlemekte, feryat etmektedir.
İyi biliniz ki, dünyada namazın rütbesi, derecesi, ahirette, Allahü tealayı görmenin yüksekliği gibidir. Dünyada insanın Allahü tealaya en yakın bulunduğu zaman, namaz kıldığı zamandır. Dünyadaki bütün ibadetler, insanı namaz kılabilecek bir hale getirmek içindir. Asıl maksat, namaz kılmaktır
Bilmelisiniz ki, namaz bütün ibadetleri kendisinde toplamıştır. İslamın beşte bir parçası ise de, bu toplayıcılığından dolayı, yalnız başına, Müslümanlık demek olmuştur. İnsanı Allahü tealanın sevgisine kavuşturacak işlerin birincisi olmuştur. Alemlerin efendisi ve Peygamberlerin en üstünü olana mirac gecesi, Cennette nasib olan rüyet şerefi, dünyaya indikten sonra, dünyanın haline uygun olarak kendisine yalnız namazda müyesser olmuştur. Bunun içindir ki, “Namaz müminlerin miracıdır” buyurmuştur. Bir hadisi şerifte, “İnsanın Allahü tealaya en yakın olması namazdadır” buyurmuştur.
“KALBİMİN NEŞESİ” Namaz, üzüntülü ruhlara lezzet vericidir. Namaz, hastaların, rahat vericisidir. Ruhun gıdası namazdır. Kalbin şifası namazdır. “Ey Bilal, beni ferahlandır!” (diye ezan okumasını emir buyuran) hadisi şerifi, bunu göstermekte, “Namaz, kalbimin neşesi, gözümün bebeğidir” hadisi şerifi, bu arzuya işaret etmektedir.
Namazın hakikatini anlayamayanlardan birçoğu da, ızdırablarını teskin ve ruhlarını ferahlandırmağı, sima ve nağmede, yani musikide, vecde gelmekte, kendinden geçmekte aradı. Maksadı, maşuku, musiki perdelerinin arkasında sandı. Bunun için raksa, dansa sarıldılar. Halbuki, hadis-i şerifte “Allahü teala haramda şifa tesiri yaratmamıştır” buyurulmuştur.
Kamil bir Müslüman, namaza durunca, sanki dünyadan çıkıp ahirete girer. Bu dünyada hasret ve firak ateşi ile yanan susuzlar, ancak namaz çeşmesinin hayat suyu ile serinleyip rahat bulur. Allahü tealanın Peygamberi buyurdu ki: “Bir mümin namaz kılmağa başlayınca, Cennet kapıları onun için açılır. Rabbi ile onun arasında bulunan perdeler kalkar. Cennette olan huruin onu karşılar. Bu hal, namaz bitinceye kadar devam eder”
Bu zamanda insanların çoğu namaz kılmakta gevşek davranıyor. Tumaninete ve tadili erkana ehemmiyet vermiyorlar. Peygamberimiz, “En büyük hırsız, kendi namazından çalan kimsedir” buyurdu. Ya Resulallah! Bir kimse, kendi namazından nasıl çalar? diye sordular. “Namazın rüküunu ve secdelerini tamam yapmamakla” buyurdu. Bir defa da buyurdu ki, “Sizlerden biriniz, namaz kılarken, rüküdan sonra tamam kalkıp, dik durmadıkca ve ayakta, her uzuv yerine yerleşip durmadıkca namazı tamam olmaz”, “İki secde arasında dik oturmadıkca, namazınız tamam olmaz”.
NAMAZSIZ DİN OLMAZ!
Ebu Hüreyre
Bir mümin namazını güzel kılar, rükü ve secdelerini tamam yaparsa, namaz sevinir ve nurlu olur. Melekler, o namazı göke çıkarır. O namaz, namazı kılmış olana, iyi dua eder ve sen beni kusurlu olmaktan koruduğun gibi, Allahü teala da, seni muhafaza etsin, der.
Namaz güzel kılınmazsa, siyah olur. Melekler o namazdan iğrenir. Göke götürmezler. O namaz, kılmış olana, fena dua eder. Sen beni zayı eylediğin, kötü hale soktuğun gibi, Allahü teala da, seni zayı eylesin, der. O halde, namazları tamam kılmağa çalışmalı, tadili erkanı yapmalı, rüküu ve secdeleri iyi yapmalıdır.
Namazını devamlı, doğru ve tam olarak kılan kimse, dinini kurmuş, İslam binasını ayakta durdurmuş olur. Namazı kılmayan, dinini ve İslam binasını yıkmış olur. Peygamberimiz buyurdu ki; “Dinimizin başı, namazdır”. Başsız insan olmadığı gibi, namazsız da, din olmaz.
hazretleri buyurdu ki, “Altmış sene, bütün namazlarını kılıp da, hiçbir namazı kabul olmayan kimse, rükü ve secdelerini tamam yapmayan kimsedir”.
[/B]

eSiLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Yusuf Hayaloğlu'nun Şiirleri SıLa SiirLer 0 18.02.2013 15:59
Aşkın'la öldür beni eSiLa DuaLar 0 13.01.2013 22:54
Kronolojik siyer (Peygamberimizin Kronolojik olarak Hayatı) SıLa Din Kültürü ~ Ahlak Bilgisi 0 24.12.2012 16:25
Barihudâ Hanımın Hidâyet Yolculuğu HiCReT Dini Konular 0 14.12.2012 21:39
N'ola Gülistanına Al, Gülbüne Sor Beni... eSiLa Naatlar [sav] adına yazılan ŞiirLer 0 08.12.2012 22:16


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları