Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > Namaz > NamaZ > Namaz İle İlgili Yazilar

Namaz Kademe Kademe mi İnmiştir?


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Namaz İle İlgili Yazilar - kategorisi altındaki Namaz Kademe Kademe mi İnmiştir? isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 21.12.2012   #1
||HüZüN DiYaRı||
eSiLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 2
Arkadaşlar: 2
Konular:
Mesajlar: 4.358
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute
Lightbulb Namaz Kademe Kademe mi İnmiştir?

Miraç gecesi, Yüce ALLAH, Resûlullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Efendimizin Ümmetine bir gün bir gece içinde kılınmak üzere, elli namaz farz kılmıştı. Resûlullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Efendimiz, İlâhî huzurdan dönerken Hz. Mûsâ (Aleyhisselam)a rastladı. Hz. Mûsâ (Aleyhisselam):

- ALLAH, Senin Ümmetine neyi farz kıldı? diye sordu. Resûlullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Efendimiz:

- Her gün, elli namaz farz kıldı! buyurdu. Hz. Mûsâ (Aleyhisselam):

- Rabb’ine mürâcaat et, hafifletilmesini iste! Ümmetin, buna dayanamaz! Çünkü ben, İsrail oğullarını denemişimdir, dedi ve onların bu husustaki tutumlarını haber verdi. Bunun üzerine Resûlullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Efendimiz Rabbine mürâcaat etti:

- Yâ Rabb! Ümmetimin üzerinden bu mükellefiyeti hafiflet! diye niyazda bulundu. Yüce ALLAH da namazlardan beşini indirdi. Dönüşünde Hz. Mûsâ (Aleyhisselam):

- Ne yaptın? diye sordu. Resûlullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Efendimiz:

- Namaz mükellefiyetinin beşinin indirildiğini, söyledi. Hz.Mûsâ (Aleyhisselam):

- Ümmetin buna da dayanamaz! Rabbine tekrar mürâcaat et. Ümmetinin üzerinden bunun, hafifletilmesini iste! dedi. Resûlullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Efendimiz tekrar mürâcaat etti:

- Yâ Rabb! Ümmetimin üzerinden bu mükellefiyeti hafiflet! diye niyazda bulundu. Yüce ALLAH da namaz mükellefiyetinin beşini daha indirdi. Dönüşünde Hz. Mûsâ (Aleyhisselam):

- Ne yaptın? diye sordu. Resûlullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Efendimiz de:

- Namaz mükellefiyetinin beşinin daha indirildiğini söyledi. Hz. Mûsâ (Aleyhisselam):

- Ümmetin buna da dayanamaz! Rabbine mürâcaat edip hafifletilmesini iste!” dedi. Namaz beşe indirilinceye kadar, Resûlullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Efendimiz Rabbisine niyaza devam etti. Yüce ALLAH:

-Yâ Muhammed! Bu namazlar her gün ve gecede beş namazdır. Ammâ her namaz için, on misli sevab vardır. Bu yine elli namaz demektir. Bende söz bir olur değişmez. Her kim, bir hayr işlemek ister ve onu yapmazsa, o kimseye bir sevab yazılır; yaparsa on sevap yazılır. Her kim de, bir kötülük yapmak ister. Yapmazsa, ona bir şey yazılmaz. O kötülüğü yaparsa, bir günah yazılır.” buyurdu.

Bunun üzerine, Resûlullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Efendimiz İlâhî huzurdan inip Hz. Mûsâ (Aleyhisselam)ın yanına kadar vardı ve durumu, O’na haber verdi. Hz. Mûsâ (Aleyhisselam):

- Rabbine tekrar müracaat et. Bunun ümmetinden hafifletilmesini iste! Çünki Senin Ümmetin buna da dayanamaz! dedi. Resûlullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Efendimiz:

-Ben, Rabbime çok mürâcaatta bulundum. Artık, utanır oldum! Ben, buna râzı olacağım ve teslimiyet göstereceğim.” buyurdu ve geçip giderken:

-Ben, beş vakit namazla farîzamı imzâ ve irâde ettim, fazlasını, kullarımdan, hafiflettim. Her hasene’ye, on misli sevap takdir ettim! diye seslenildiğini işitti.eSiLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Namaz dinin direğidir TuRKuaZ Namaz İle İlgili Yazilar 2 16.12.2012 14:05
İmamlık TuRKuaZ Namaz İle İlgili Yazilar 0 16.12.2012 13:19
Hastalıkta namaz nasıl kılınır? TuRKuaZ Soru Ve Cevaplar 0 16.12.2012 13:07
Namaz beş vakittir TuRKuaZ Namaz İle İlgili Yazilar 0 16.12.2012 13:05
Namaz kılmamanın zararı TuRKuaZ Namaz İle İlgili Yazilar 0 16.12.2012 13:01


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları