Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > Oruc > OruC

Ramazan ayını iyi değerlendirelim


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki OruC - kategorisi altındaki Ramazan ayını iyi değerlendirelim isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 13.01.2013   #1
BuZ KeSMiŞ YüReGiM
YuReK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 44
Arkadaşlar: 3
Konular:
Mesajlar: 4.908
Rép Puanı: 20010
Rép Grafiği: YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute
Standart Ramazan ayını iyi değerlendirelim

Ramazan ayını iyi değerlendirelim

Bugün tedavide çok müracaat edilen tıbbî enjeksiyon yani iğneyle ilâç verilmesi mevzuu ile derin yaralara konulan ilâç arasında çok sıkı bir benzerlik vardır. Yalnız şu farkla ki,

Bu sebeple oruçlu olan bir kimse, önemli bir sebep veya zorlayıcı bir zaruret yoksa iğne yoluyla yapacağı tedaviyi iftar vaktinden sonraya tehir etmelidir. Bir mecburiyet dolayısıyla gündüz oruçlu iken iğne yaptıranlar, Ramazan-ı Şeriften sonra bu oruçlarını kaza etmelidirler.

16- Serum veya kan vermek.

17- Diyaliz. Böbrek yetmezliği hastalarına uygulanan bütün diyaliz çeşitlerinde oruç bozulur.

18- Anjiyo yaptırmak. Çünkü damar içine damarların görünür hale gelmesini sağlayan ve kontrast madde olarak tanımlanan ilaç verilerek, anjiyogram adı verilen filmler elde edilir. Verilen bu ilacın da, dimağa yani beynin, kafanın içine ulaşması muhtemeldir.

19- Endoskopi, kolonoskopi yaptırmak, makat veya ferçten ultrason çektirmek. Midedeki hastalığı tespit amacıyla mideyi görüntülemek veya mideden parça almak için yaptırılan endoskopide, ağız yoluyla mideye tıbbî bir cihaz sarkıtılmakta ve işlem bittikten sonra çıkarılmaktadır. Kolonlardaki hastalığı teşhis etmek amacıyla, bağırsak içini görüntülemek veya parça almak için yapılan kolonoskopide, makattan bağırsaklara cihaz gönderilmekte ve işlem bittikten sonra çıkarılmaktadır. Kolonoskopide, hemen hemen daima, endoskopide de genellikle, incelenecek alanın temizliğini sağlamak amacıyla cihaz içinden su verilmektedir.

Endoskopi veya kolonoskopi yaptırmak; makat veya ferçten ultrason çektirmek; yeme, içme anlamına gelmemekle birlikte, çoğunlukla cihaz içinden su verildiği için oruç bozulur. Ancak söz konusu işlemlerde cihazların kullanımı sırasında sindirim sistemine su, yağ ve benzeri gıda özelliği taşıyan bir madde girmemesi durumunda endoskopi, kolonoskopi yaptırmak, makat veya ferçten ultrason çektirmek orucu bozmaz.

20- Bölgesel ve genel anestezi yaptırmak. Acı ileten sinir yolları üzerinde iletimin değişik seviyelerde engellenmesi anestezi oluşturmaktadır. Lokal, bölgesel ve genel anestezi olmak üzere, üç türlü anestezi vardır. Küçük ameliyatlarda ameliyat bölgesinin yakın çevresine iletimi engelleyen ilaçların verilmesi ile oluşan anesteziye lokal anestezi denir. Vücudun daha geniş bölgeleri, örneğin belden aşağısı veya bir yarısı iletimin omurilik düzeyinde engellenmesi için omuriliğe veya omuriliğe varmadan geniş bir sinir grubunun oluşturduğu bağlantı yerleri üzerine ilaç verilerek oluşturulan anesteziye bölgesel anestezi denir. Hastanın uyutulup ağrının duyulması beyin düzeyinde engellenirse bu tür anesteziye genel anestezi denir.

Anestezi, nefes yolu veya iğne ile vücuda ilaç verilerek oluşturulmaktadır. Nefes yolu veya iğne ile yapılan anestezi, mideye ulaşmadığı gibi, yeme-içme anlamı da taşımamaktadır. Ancak bölgesel ve genel anestezide, acil durumlarda ilaç ve sıvı vermek amacıyla damar yolu açılarak, bu açıklık işlem süresince serum vermek suretiyle sağlanmaktadır. Bu itibarla, lokal anestezi, orucun sıhhatine engel değildir. Bölgesel ve genel anestezide serum verildiği için oruç bozulur.

21- Boğazına kaçan yağmur veya karı istemeyerek yutmak.

22- Abdest alırken, ağzına aldığı su boğazına veya burnuna aldığı su genzine hata yoluyla kaçmak.

23- Bir başkasının zor kullanmasıyla oruç bozmak.

24- Dişleri arasında nohut tanesi kadar kalan şeyi yemek.

25- Uyurken birisi tarafından boğazına su dökülmek.

26- Unutarak yedikten veya içtikten sonra orucu bozuldu zannıyla bilerek yemek ve içmek.

27- Boğazına parmak salıp kendi isteğiyle kusmak.

28- Ağız dolusu gelen kusmayı iade etmek.

29- Bile bile midesine veya genzine duman sokmak.

30- Tan yeri ağarmışken, vakit var zannıyla yeme ve içmeye devam etmek.

31- Güneş batmadan evvel, battı zannıyla iftar etmek.

32- Ramazan orucundan başka bir orucu bozmak.

33- Cinsel ilişki dışında kadının bir tarafına temas ettirmek veya öpmek suretiyle inzal vaki olmak, menisi akmak.

34- Ramazan orucuna niyet etmeyerek gündüz yiyip-içmek.

35- Oruçlu iken sefere niyet edip memleketinden çıkınca orucu bozmak.

36- Hastalık gibi dinen geçerli bir özür sebebiyle orucu bozmak.

37- Arka veya ön uzvuna yaş, ıslak parmağını girdirmek.

38- Ön veya arka organlara kaybolacak şekilde pamuk ve sargı bezleri sokmak. Böyle kuru maddelerin uçları dışarıda kalırsa, oruç bozulmaz.

39- Oruçlu bir kimseye ok veya mermi gibi bir şey saplandığında, saplanan şeyin ucu dışarıda kalmayacak şekilde vücûd içinde kaybolursa oruç bozulur ve kâza lâzım gelir.

Not: Bu sebeplerden herhangi birisiyle orucu bozulmuş olan bir kimsenin, tan yeri ağardıktan sonra hayzı veya loğusalığı bitip temizlenmiş olan bir kadının akşama kadar gene imsak etmesi, yani oruçlu gibi durması vaciptir

Mehmet Talu - Milli Gazete

Click the image to open in full size.
YuReK isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Osmanlı istanbul'unda ramazan YuReK OsmanLi Tarihi 0 11.01.2013 16:38
Ayların `Namazıdır` Ramazan! eSiLa Ramazan Ayı ve Orucu 0 09.01.2013 20:18
Ramazan'in Unutulmaya Yuz Tutan Gelenekleri eSiLa Ramazan Ayı ve Orucu 0 09.01.2013 20:17
üç ayların fazileti... TuRKuaZ Mubarek Geceler 0 16.12.2012 20:15
Orucun ve Ramazan ayının fazileti.. eSiLa Ramazan Ayı ve Orucu 0 06.12.2012 14:15


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları