Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > Özel Gün ve Gecelerimiz > Özel Gün Ve Gecelerimiz

Zilhicce Ayı Ne Zaman Başlıyor? Faziletleri Nelerdir?


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Özel Gün Ve Gecelerimiz - kategorisi altındaki Zilhicce Ayı Ne Zaman Başlıyor? Faziletleri Nelerdir? isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 12.08.2018   #1
ÖzeL Üye
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 61
Arkadaşlar: 2
Konular:
Mesajlar: 1.166
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: sakincali is an unknown quantity at this point
Standart Zilhicce Ayı Ne Zaman Başlıyor? Faziletleri Nelerdir?

Click the image to open in full size.

Kameri aylardan olan Zilhicce ayının birinci günü yarın (12 Ağustos Pazar günü) başlıyor. Peygamber Efendimiz’in, “Sevabından mahrum kalanlara yazıklar olsun” dediği Zilhicce ayı neden bu kadar değerlidir? En güzel şekilde nasıl değerlendirilmelidir? Ayrıntılar bu haberimizde.
Hz. Ebu’d-Derda’da bir rivayetinde şöyle buyurur:

“Zilhiccenin ilk günlerinde çok duâ ediniz, çok istiğfar ediniz. Çokça sadaka veriniz. Çünkü ben Rasûlûllah (sav): “Zilhiccenin ilk günün sevabından mahrum kalanlara yazıklar olsun”, dediğini işittim. Özellikle Zilhiccenin dokuzuncu günü (yani Arafe Günü) oruç tutmayı ihmal etmeyiniz. Çünkü bu günün orucunda hiç kimsenin sayamayacağı kadar çok hayır vardır.”

Zilhicce Ayı Nedir?
Kurban bayramının içinde olduğu aya zilhicce ayı denir, hicri-kamerî ayların 12'ncisidir. Her senenin Kurban Bayramından önceki ilk dokuz günü ve Kurban bayramı günü olmak üzere tam "on gün" "leyâli-i aşere" yani on mübarek gecedir. Onuncu gün Kurban Bayramı'nın ilk günüdür.

Zilhicce ayının ilk 10 günü neden önemli?
Bu akşam idrâk edeceğimiz kamerî ayların 12'ncisi olan Zilhicce ayı, İslâm'ın beş esâsından biri olan hac farîzasının îfâ edildiği umûmî af ayıdır. Arafât'a çıkıldığı, Allâh için milyonlarca kurbanın kesildiği ve bir senelik hesapların görülüp amel defterlerinin kapandığı mukaddes bir aydır.

Zilhiccenin birinci on gecesi "leyâlî-i aşere" yâni 10 mübârek gecedir. Bu ayda, noksanların tamamlanması için istiğfâr, salevât-ı şerîfe, diğer duâlarda hayır vardır.

Hacca gidemeyen mü'minlerin bu günlerde oruç tutmaları çok büyük fazîlettir. O bakımdan Kurban bayramından evvel dokuz gün oruç tutmalı, 10. günü kurban kesilinceye kadar bir şey yemeyip kurban etinden yemelidir. Bu mendubdur. Hiç olmazsa 8'inci gün ile beraber, 9'uncu günü (Arefe günü) oruçlu olmak lâzımdır.

Arefe günü sabah namazından bayramın 4'üncü günü ikindi namazına kadar, bütün farz namazların arkasından Teşrîk tekbîri (Allâhü Ekber Allâhü Ekber, Lâ ilâhe ilallâhü vallâhü ekber, Allâhü Ekber ve lillâhil-hamd) okumak kadın-erkek her mükellef Müslümana vâciptir.

Zilhiccenin ilk on gününde neler yapılır?
Zilhicce ayının birinden onuna (yâni Kurban Bayramının ilk gününe) kadar, her gün sabah namazlarından sonra:

10 salevât-ı şerîfe: "Allahümme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammed."

10 istiğfâr: "Estağfirullâhe'l-Azîm el-Kerîm ellezî lâ ilâhe illâ Hüve'l-Hayye'l-Kayyûme ve etûbü ileyk ve nes'elühü't-tevbete ve'l-mağfirete ve'l-hidâyete lenâ innehû hüve't-Tevvâbü'r-Rahîm."

10 tevhid: "Lâ ilâhe illallâhü vahdehû lâ şerîke leh, Lehü'l-mülkü ve lehü'l-hamdü yuhyî ve yümît ve hüve hayyün lâ yemûtü biyedihi'l-hayr ve hüve alâ külli şey'in kadîr" okunur.


Zilhicce ayını nasıl değerlendirmek gerekir?
Zilhicce ayı oruç tutma günlerinden birisidir Senedeki faziletli günler. Ramazan ayından sonra, Arefe günü, Aşûre günü, Zilhicce ve Muharrem aylarının ilk on günleridir. Haram aylarının tamamı, oruç tutma günleridir. Bunlar faziletli günlerdir. Bu kıymetli ay ibadetle değerlendirilmelidir "Allah'ın katında, Zilhicce ayının (ilk) on günlerinden daha kıymetli günler yoktur, O günlerde Allah-ü Teala'ya çok ibadet ediniz!" Bununla birlikte bu ibadetlerle de meşgul olmak gerekir;

Kaza namazı kılmak,
Sadaka vermek,
Kur'ân-ı Kerim tilavetiyle ve mesajının tebliği ile meşgul olmak,
Nafileleri arttırmak, oruçlu olmaya devam etmek


Click the image to open in full size.
sakincali isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Geri Sayım Başlıyor eSiLa Aktif Konular 488 29.03.2015 22:22
2013 - MuhaRRem Ayı Ne Zaman BaşlıyoR? FuRKaN Özel Gün Ve Gecelerimiz 1 04.11.2013 18:16
Zilhicce Ayında Oruç Tutmak Ve Faziletleri FuRKaN Sünnet / Nafile Oruçlar 0 06.10.2013 15:23
YoLcuLukLar, BaşLıyor FaSıL SiirLer 4 25.04.2013 06:59
Hac Kayıtları Başlıyor hizmetturizm HaC 1 06.04.2013 10:31


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları