Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > iSLam Tarihi > iSlam Tarihi > Peygamber Efendimizin Hayatı

Efendimizin Hz. Hatice’ye Vefası


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Peygamber Efendimizin Hayatı - kategorisi altındaki Efendimizin Hz. Hatice’ye Vefası isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 07.12.2012   #1
||HüZüN DiYaRı||
eSiLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 2
Arkadaşlar: 2
Konular:
Mesajlar: 4.359
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute
Lightbulb Efendimizin Hz. Hatice’ye Vefası

Efendimizin Hz. Hatice’ye Vefası

Zaman zaman Ummehâtü’l-mü’minîn (Müminlerin Anneleri) arasındaki kıskançlıklardan söz eden Hz. Aişe Validemiz, Ezvac-ı Tahirat’tan hiç kimseyi Hz. Hatice Annemiz kadar kıskanmadığını söyler. Hz. Peygamber’in onu sık sık andığını, koyun kestiği zaman Hz. Hatice’nin çok sevdiği hanım arkadaşlarına pay gönderdiğini, fakat kendisinin bazen bu ilgiye dayanamadığını Hz. Peygamber (sav)’e “Sanki yeryüzünde başka hiç kadın yok da yalnız Hatice var!” diye söylendiğini, bazen daha ileri giderek: “İhtiyarlıktan dolayı ağzında diş kalmamış yaşlı bir koca karının nesini anarsın bilmem ki, ALLAH onun yerine sana daha gencini daha hayırlısını vermiştir.”dediğini fakat Hz. Peygamber (sav)’in bu sözlere şöyle karşılık verdiğini söylemektedir:
“ALLAH bana ondan daha hayırlısını vermemiştir.

Herkes benim peygamberliğimi inkâr ederken O bana iman etti. Herkes benim yalancı olduğumu iddia ederken O beni tasdik etti. Kimse bana bir şeycik vermezken o malını mülkünü benim emrime verdi. Üstelik ALLAH bana ondan çocuklar nasip etti.”

Hz. Peygamber (sav)’i çok evlenmesi sebebiyle bir kadın düşkünü olarak göstermek isteyen bazıları, O’nun yılarca bir yastığa baş koyduğu, acı tatlı birçok hatırayı birlikte paylaştığı vefakar hayat arkadaşı Hz. Hatice Validemize beslediği bu sevgi ve vefayı anlamayacak kadar kısıtlı düşünen, büyük insanların sahip olduğu yüce duygulardan nasibini alamamış kimselerdir. Hz. Aişe’yi diğer hanımlarından daha çok sevmesine rağmen, çocuklarının annesine beslediği derin sevgi ve bağlılığı, Hz. Aişe’nin gücenmesi pahasına da olsa dile getirmekten çekinmemiş ve 38 yıllık evlilik hayatının 25 yılını aynı yastığa baş koyarak geçirdiği vefakar eşi hakkında acı söz söylenmesine izin vermemiştir.

Peygamberimiz sadece hanımlarına değil, kız çocuklarına ve sahabe hanımlarına da çok merhametli ve sevgi dolu davranırdı. Ensar Hanımları “O bize bizden daha merhametliydi.” demişlerdi.

Gittiği seferlerden döndüğünde ilk önce kızı Hz. Fâtıma’nın evine uğrardı. Hz Fâtima onu ziyarete geldiği zaman ayağa kalkar ve onu alnından öperdi. Ashabına, çocuklarına hediye dağıtmaya kız çocuklarından başlamalarını tavsiye ederdi.

Sahabeden bir erkek şöyle demiştir: “Peygamberimiz (sav) zamanında eşlerimize çok iyi davranmaya başladık. Korktuk ki kadınlar hakkında âyet iner de biz erkekler mahvoluruz diye…”

eSiLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları