Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > iSLam Tarihi > iSlam Tarihi > Peygamber Efendimizin Hayatı

Hz.Meymune Annemizin Efendimizle Tanismasi


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Peygamber Efendimizin Hayatı - kategorisi altındaki Hz.Meymune Annemizin Efendimizle Tanismasi isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 05.01.2013   #1
~ஐHiCLiK MaKaMiஐ~
SıLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 1
Arkadaşlar: 7
Konular:
Mesajlar: 4.744
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute SıLa has a reputation beyond repute
SıLa - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Hz.Meymune Annemizin Efendimizle Tanismasi

Hz. Meymûne Annemizin Peygamber Efendimiz’le tanışması diğer Annelerimiz Hazerâtının tanışma şekillerinden biraz farklı.
Şöyle ki; Peygamber Efendimiz’in kâfirlerle yaptığı Hudeybiye Anlaşmasına göre, anlaşmanın yapıldığı yıl değil, bir sonraki yıl müminler umre edebileceklerdi. Hudeybiye anlaşmasından sonraki yıl müminler umre için Mekke’ye doğru yola koyulmuşlar. Kadın ve çocuklar hariç iki bin kişi kadarmış sayıları.
Peygamber Efendimiz’in devesinin yularını şâiri Abdullah bin Revâha tutuyor ve bir yandan şiir okuyormuş. Peygamber Efendimiz’in “Bu şiirler hasma oktan daha tesirlidir” dediği şu sözlerle yürüyormuş Abdullah bin Revâha; “Kafiroğullarını O’nun yolundan temizleyin/ Bütün hayırlar Allah’ın Resûlündedir, çekilin/ O ne söylediyse inandım ben Ey Rabbim/ Allah’ın hakkının O’nu kabulde olduğunu bildim.”
Müslümanların heybeti Mekkeliler üzerinde büyük bir tesir icrâ etmiş
Fahr-i Kâinat Efendimiz Mekke’ye girip, Kâbe’yi deve üzerinde tavaf etmiş. Uzaktan Müslümanların gelişini seyreden müşrikler, “Medine sıtmasından ne kadar da zayıf düşmüşler” diyorlarmış. Bu haber Efendimiz Hazretlerine ulaşınca “Kendinizi düşmana zayıf göstermeyin” demiş ve tavaf ederken ilk üç tavafta süratli, diğer dördünde de ağır başlı yürümelerini söylemiş. Efendimiz’in o gün orada ashabına verdiği emir bugün haccın menasiki arasına girmiştir.
Hz. Meymûne Annemiz de bu esnâda Kureyşlilerle birlikte Müslümanları izliyormuş. Müslümanların heybeti Mekkeliler üzerinde büyük bir tesir icrâ etmiş. Annemizin de gönlü bu esnâda Efendimiz’e kaymış ve ona hayran olmuş.
Hz. Meymune daha evvel iki kere nikâhlanmış. İlk nikâhlandığı eşinden ayrılmış, ikinci nikâhlandığı eşi de ölünce tek başına dul bir kadın olarak kalmış.
Hz. Meymûne Annemiz, daha evvel Hakk’a yürüyen Efendimiz’in temiz ve pâk eşlerinden Zeyneb binti Huzeyme Annemizin anne bir kardeşiymiş. Peygamber Efendimiz'in amcası Hz. Abbas’ın zevce-i muhteremi Ümmü’l Fadl’ın da kardeşiymiş.
Meymune Annemiz gelip durumunu Ümmü’l Fadl’a anlatmış. O da durumu Hz. Abbas’a haber vermiş. Hz. Abbas da Efendimiz’e gidip durumu izah etmiş ve isterse dul kalan bu hanımla evlenebileceğini söylemiş ve evlenmesini teklif etmiş.
Efendimiz de teklifi kabul edip dörtyüz dirhem mehir vermiş. Amcasının oğlu Cafer’i dünürlük için göndermiş ve nikah kıyılmış.
Efendimiz’le ilk kez buluştuğu Serif denen yeri çok severmiş
Başka bir rivayete göre de bizzat Annemiz gelip vaziyetini Efendimiz’e arz etmiş. Hatta Ahzab suresinin altmışıncı ayetinin bu olayı özetlediği söylenmiş. O ayet şu şekilde; “Bir de kendi nefsini peygambere hibe eden ve peygamberin de kendisini nikahlamayı murad ettiği mü’min kadını, diğer mü’minlere değil yalnız sana mahsus olmak üzere helal kıldık ve senin üzerine müşkilât olmaması için mü’minlerin zevceleri ve cariyeleri hususunda farz kıldığımızı evvelce sana bildirdik. Allah Gafurdur, Rahimdir.”
Efendimiz’in kendisini kabul ettiği müjdesi Hz.Meymune Annemize geldiğinde bir deve üzerindeymiş. Haberi alır almaz deveden inip “Deve de, üzerindeki de Allah’ın Resûlü’ne aittir” demiş.
Bu evliliğin Kureyş’in İslam’la arasındaki buzları eriteceği düşünülmüş fakat durum hiç de öyle olmamış. Müminlere sürenin dolduğunu, artık çıkmaları gerektiğini hatırlatmak için gelen elçiye Efendimiz; “Anlaşmamıza göre çıkmamız gerekiyor. Ama müsaade etseniz bir gün daha kalsak. Meymune ile evlendik. Düğünümüzde siz de hazır bulunursunuz, birlikte yemek yeriz” dediyse de Efendimiz’in ricasını kabul etmemişler.
Efendimiz de mü’minlere dönüş emrini vermiş. Mekke’den on mil uzaklıktaki Serif denilen yerde Efendimiz azadlısı Ebu Râfi’in Hz.Meymune Annemizle kendilerine kavuşmasını beklemiş. Hz.Meymune Annemiz de kervana katılınca Medine’ye hareket edilmiş.
Hz.Meymune Annemiz Efendimiz’le nikâhı kıyıldığında bir görüşe göre 26, diğer bir görüşe göre ise 36 yaşındaymış. Annemiz, hem Efendimiz’in eşi olmak hem de Müslüman olmakla iki şerefe birden nail olmuş.
Meymune Annemiz Efendimiz’le ilk kez buluştuğu Serif denen yeri çok sever, Efendimiz âlem-i cemâle göçtüğünde orayı çokça ziyaret edermiş. Kendisinin de dünya hayatı orada, Serif’te noktalanmış ve vasiyeti üzere oraya defnedilmiş.
Efendimiz’den hiç çocuğu olmamış. Birçok hadis rivayet etmiş ve bunların kırk altı tanesi Kütüb-i Sitte’ye alınmış. Allah bizi Hz.Meymune Annemizin şefaatine nâil etsin.

Ahmed Öztürk yazdı

Click the image to open in full size.// EsâS Gurbet, DuaLarda oLmamak oLsa GereK . . .//
SıLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Tag Ekle
efendimizin , hanimlari.efendimizle , hz.meymune , tanismasi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları