Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > iSLam Tarihi > iSlam Tarihi > Peygamber Efendimizin Hayatı

Peygamber'imizin Allah'tan Korkması ...


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Peygamber Efendimizin Hayatı - kategorisi altındaki Peygamber'imizin Allah'tan Korkması ... isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 28.11.2012   #1
BuZ KeSMiŞ YüReGiM
YuReK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 44
Arkadaşlar: 3
Konular:
Mesajlar: 4.907
Rép Puanı: 20010
Rép Grafiği: YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute
Lightbulb Peygamber'imizin Allah'tan Korkması ...

Peygamber'imizin Allah'tan Korkması

Hz. Muhammed -sallAllahu aleyhi ve sellem-, peygamberlerin sonuncusu, insanların en ekmeli ve Allah(cc)'ın habibi oldukları halde Allah (c.c.)'tan o derece korkarlardı ki, zaman zaman "Mahşer günü ne olacağım" buyurdukları ve yine Allah (c.c.) korkusundan mübarek gözlerinden yaşlar geldiği görülürdü.

Bir gün Abdullah b. Mes'ud -radıyAllahu anh- huzurlarında Nisa Sû»resi'-nin: "Her milletten bir şahid getirdiğimiz ve onlara da seni şahid getirdiğimiz zaman (kâfirlerin hali) nice olacaktır." mealindeki 41. âyetini okuyunca; Resû»l-i Ekrem -sallAllahu aleyhi ve sellem- 'in gözlerinden yaşlar boşanmıştı.

Şiddetli bir fırtına çıktığında kaygılanırlar, ne kadar mühim işleri olursa olsun hemen bırakıp kıbleye dönerler: "Ya Rabbi gelmesi muhtemel olan felâketlerden sana sığınırım." derlerdi ve hava açıldığı zaman da hamd ü sena ederlerdi.

Bir defa yine böyle şiddetli bir fırtına çıkmış; Resû»lullah -sallAllahu aleyhi ve sellem- kaygılanmış, Hz. û‚işe -radıyAllahu anha-,O'nun niçin kaygılı olduğunu sorunca:

- Hû»d kavminin uğradığı akıbete uğramadığımız! nereden biliyorsun? Hû»d kavmi de bir bulut görmüşler, bu bulut bizim arazimizi sulayacak demişler, fakat o bulut onları helak etmişti." buyurmuşlardı. (Buharî, Müslim)

Hz. Übey b. Kâ'b -radıyAllahu anh- der ki; "Gecenin üçte ikisi geçtikten sonra, Resû»l-i Ekrem -sallAllahu aleyhi ve sellem-:

- Ey imân edenler, Allah'ınızı hatırlayınız. Allah'ınızı zikrediniz. Zelzele yaklaşıyor. O'nun arkasından neler neler gelecek. Ölüm bütün maiy-yeti ve neticeleri ile önünüzdedir, "buyururlardı."

Peygamberimiz -sallAllahu aleyhi ve sellem- ayrıca "siz benim bildiğimi bilseniz az güler, çok ağlardınız" buyururlardı. (Buharî-Müslim)


M.Zekâ Konrapa

YuReK isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları