Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > iSLam Tarihi > iSlam Tarihi > Sahâbe-i Kirâm (R.A.)

Hz. Zeynep Binti Huzeyme (r.anhâ)


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Sahâbe-i Kirâm (R.A.) - kategorisi altındaki Hz. Zeynep Binti Huzeyme (r.anhâ) isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 14.12.2012   #1
||HüZüN DiYaRı||
eSiLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 2
Arkadaşlar: 2
Konular:
Mesajlar: 4.359
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute
Lightbulb Hz. Zeynep Binti Huzeyme (r.anhâ)

HZ. ZEYNEP BİNTİ HUZEYME (R.ANHÂ)

Kainatın Efendisi'nin yanında yer alan Hanım Sahâbîler gerçekten sevgiye, övgüye ve gıpta etmeye layıktırlar. Çünkü onlar Efendimiz (s.a.v)'in nazarlarıyla erişilmez mertebelere ulaştıkları gibi imanları, ihsanları ve teslimiyetleri ile pek az hanıma nasip olan bir hizmet ifa etmişlerdi. İşte Allah Rasûlü'nün o tertemiz eşlerinden biri de Hz. Zeynep Binti Huzeyme'dir. Rasûlullah (s.a.v) Hz. Hafsa ile evliliğinden kısa bir süre sonra ilk Kureyşli muhacirlerden bir şehidin hanımı olan Hz. Zeynep Binti Huzeyme ile evlendi. Böylelikle o müminlerin 4. annesi olma şerefine kavuştu.

İlk eşi Bedir kahramanı ve şehitlerinden Abdulmuttalib'in torunu ve Haris'in oğlu Ubeyde Hazretleri idi. Yani Rasûlullah'ın amca zadesi idi. Karı- koca Allah Teâlâ'nın son dini gönderdiklerini duydukları an Rasûlullah'ın huzuruna koşmuşlardı ve iman etmişlerdi. Böylece onlar İslam'a ilk girenlerden olmuşlardı. Kureyş'in Müslümanlar üzerine yapmış oldukları işkenceleri, zulümleri an acı boyutları ile onlar da yaşamışlardı. Ama gönüllerindeki imanla tüm sıkıntılara göğüs gerebilmişlerdi ve arkasından Medine'ye hicreti yaşamışlardı muhacir unvânı ile.verdikleri iman mücadelesi devam ederken Ashâbı Güzin şimdi de müşrik ordularıyla karşı karşıya gelecekti. Onların önünde ilk savaş Bedir vardı. Allah'ın melekleri ile desteklediği bu savaşta sahabeler şehitlik arzusu ile yanıyorlardı. Hazreti Ubeyde erler safında iken hanımı da yaralıları tedâvî ediyor, onlara hizmet ediyordu. Hazreti Ubeyde düşmandan aldığı bir darbe nedeni ile çok ağır yaralanmıştı. Allah Rasûlü'nün gözlerine bakarak:

-" Ey Allah'ın Hak Rasûlü! ...Ben Şehit miyim? Diye sordu.

-" Ben Allah için şahitlik ederim ki sen şehitsin" buyurdu Rasûl.

İşte böyle bir kahramanın eşi olan Hz. Zeynep Sahabenin kadınlarının da nasıl birer kahraman olduklarını gözler önüne koyuyordu. Çünkü O, eşinin şahadet haberini alınca dahi hemşirelik görevini bırakmadan sürdürmüştü, tâki Müslümanlar galip gelinceye dek.

Eşini kaybetmesinin ardından Hz. Rasûlullah (s.a.v) ona evlenme teklif etti. Hazreti Zeynep bu teklifi kabul etti ve 400 dirhem mehir kararlaştırılarak H.3. senesinde, Ramazan ayında nikahları kıyıldı. Hz. Zeynep Allah Rasûlü'nün kendisine tahsis ettiği hücresine yerleşti.

Hz. Zeynep validemiz imanlı, sâliha, mücahide ve zorluklara tahammül edebilen bir hanım idi.yoksullar yemek yedirir ve onlara sadaka verirdi. Merhametli ve yufka yürekli olduğundan kendisine, yoksulların annesi yani "Ümmü'l mesâkîn" ismi verilmişti.

Hz. Zeynep (r.anhâ)'nın Rasûlullah (s.a.v) ile evlilikleri kısa sürmüştü. 8 aylık bir izdivaç yapmışlardı ve kısa sürede o, Allah Rasûlü'ne eş olmuş, mü'minlere anne olmuş ve hayatını Allah ve Rasûlüne sevgi ve itaatle, Allah Rasûlünün diğer eşleriyle hiç kırılmadan, yoksulların dertleriyle dertlenerek geçinen annemiz 30 yaşlarında vefat etti. O, Rasûlullah'ın hayatı esnasında Hazreti Hatice annemizden sonra vefat eden ilk eşidir. Cenaze namazını bizzat Allah'ın Habîbi, en sevgili eşi kıldırmıştı. O baki mezarlığına defnedilen ilk annemiz olmuştur.

Mevla'm şefaatlerine nail eylesin...Amin


alinti

eSiLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 21.12.2012   #2
Derdin Ne ise Davan O'Dur
eFe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 3
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 3.906
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute
Standart Hazret-i Zeyneb bint-i Huzeyme

Müminlerin annesi...
İsmi Zeyneb. Lakabı Ümmül-Mesakin (fakirler anası).İlk evliliği Abdullah Ibn-i cuhuş ile olmuş. Hicretin 3. yılında Uhud gazasında beyi şahit olunca, aynı sene Resulullah ile nikahlanlandı. Ancak bu birliktelik üç ay sürdü. ahiret seferine çıktı. Hz.Zeyneb, Hz.Hatice'den sonra Resulullah'ın hayatta iken vefat eden ilk hanımıdır. Vefat ettikleri zaman, 30 yaşlarındaydı.
Cenaze namazını bizzat Zatı Risaletpenahileri kıldırdı. Bakıy mezarlığına defnedildi.
Gerek Cahilliye, gerekse İslami dönmede fakirlere çok acıdığı, onlara karşı merhametlive şefkatli davrandığı, karınlarını doyurup sadaka verdiği için Ümmül-Mesakin diye isimlendirilmişti
İslam'ın belki de hicretin üçüncü yılından itibaren yayılmasında oynadığı küçümsenmeyecek bir rolü bulunmaktadır. Hz.Zeyneb'in kabilesi Amir b.Sas'a, o dönem Arabistan'ın en kuvvetli kabilelerinden biri idi. Bu kabilenin İslam ile olan münasebetleri, hicretinüçüncü senesinde, müslüman tebliğcilerin şehit edilmesi edilmesi ve bilahere bu kabileden iki müslümanın bir müslüman tarafından (islamı kabul ettiklerini bilmeden) öldürülmesi üzerine acıklı bir şekilde bozulmuştu. Bu büyük kabilenin İslam'a karşı taşıdığı düşmanlığın devam etmemesi için bir şeyler yapmak gerekiyordu. Bu sebeple daha önve evlenip, dul kamış olan ve menvi tesiri herkes tarafından kabul edilen Zeyneb'le evlenen Resulullah bu düşmanlığı ortadan kaldırmayı hedeflemişti. Böylece o kabilenin, islam'a karşı olan kin ve düşmanlığı de bir ölçüde hafifletilmiş olacaktı.
Hz.Zeynep binti Hüzeyme hakkında 3 aylık kısa birsüre içinde bizlere intikal eden pek fazla bir şey bulunmamaktadır. Hiç çocukları olmamıştır.
KAYNAK:
1) Kadın Sahabiler, Mevlana Niyaz, Tercüme: Prof Ali Genceli, Toker Yayınları
2) Şamil İslam Ansiklopedisi

Click the image to open in full size.
eFe isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Tag Ekle
hazret-i zeyneb bint-i huzeyme


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
iSlam Tarihinde Adi Gecen Kadinlar SıLa iSlam Tarihi 0 06.12.2012 16:15


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları