Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > iSLam Tarihi > iSlam Tarihi > Sahâbe-i Kirâm (R.A.)

Sahâbîlerin Rolü ve Mânâsı"


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Sahâbe-i Kirâm (R.A.) - kategorisi altındaki Sahâbîlerin Rolü ve Mânâsı" isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 21.12.2012   #1
||HüZüN DiYaRı||
eSiLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 2
Arkadaşlar: 2
Konular:
Mesajlar: 4.359
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute
Lightbulb Sahâbîlerin Rolü ve Mânâsı"

Sahâbîlerin Rolü ve Mânâsı"
Click the image to open in full size.

TAKDİM...
Sahâbî, ümmetin temel taşı ve temel yapısı...

Click the image to open in full size.

SAHÂBÎ

"Sahâbî", Click the image to open in full size.’ın Sevgilisi’ni, müslüman olarak, Resûllüğüne inanmış bulunarak, bir kere gören, yahut O’nun tarafından bir kere görülen... Tâbir "sohbet"ten geliyor; O’nunla sohbet eden... O’nu bir kere gören... İsterse tek saniyecik olsun... Bir kere O nurun yüzüne bakmış olan: isterse bir ân sürmüş olsun... Ne zamanın kıymeti var, ne mekânın; isterse tek lâhza ve göz plânının en uzak haddi içinde görsün... Sohbet, sahâbîlık vasfının galip şartı ve mutlak değil; nazarın sohbeti yeter... Ve O’nun tarafından bir kere görülen; isterse görülen kişi, O’nu görmemiş olsun... Uykuda, dalgın, başka bir işle meşgul, habersiz ve bilgisiz olsun; tek O’nun nazarı kendisine değmiş bulunsun... Ama bu şartların hepsinde, sahâbî olacak insanın müslümanlığı şart... Kâfir olarak gürür de, Click the image to open in full size. Resûlü’nün vefatından sonra İslâm’a gelirse, sahâbî değil... Müslüman iken dininden çıkan ise, hiç değil... Sahâbîliğinden sonra dininden çıkıp tekrar dinine dönen, yine kaybettiğini bulur... Hasılı, yeni doğmuş müslüman çocuğundan, iki gözü kör ihtiyara kadar kalbinde Şehadet kelimesi yatan herkes, O’nu bir ân görmek veye O’nun tarafından bir ân görülmekle sahâbîdir.
Click the image to open in full size.

Bir bedahet şivesiyle kavrıyoruz ki, sahâbî, kendi nefsine göre değil, O nuru görmüş ve O’ndan zerre kapmış olmaya göre kıymetleniyor.Click the image to open in full size.
SAHÂBÎ’NİN MÂNÂSI HAKKINDA ÖLÇÜLENDİRME

- "Gözü O’na, yahut O’nun gözü kendisine bir kerecik değerek nurlananın makamı ne kadar yüksektir, biliyor musunuz?.. Veliler içinde en büyüğü, sahâbîler içinde en küçüğünün bindiği atın burnuna kaçan tozdan daha küçük... Peygamber bâtını yolunun en büyüğü İmam-ı Râbbanî Hazretlerine âit şaşmaz ölçü... Click the image to open in full size. izin verse, dünyayı bir portakal gibi ikiye şakkedici bir keramet kudretindeki velî, demek istiyor ki: Ben bu hâlımle, en küçük sahâbînin bindiği atın burnuna kaçan tozdan daha hakîrim!”
Click the image to open in full size.

O’nun nazarına değmiş veya O’nun nazarı değmiş mü’min kulun küçültülmesine dair en küçük bir muhalefet tavrının, mânâda doğrudan doğruya O’na sirayet ettiğini göstermek içindir... Ümmet kadrosu içinde sahâbînin imtiyazlı durumuna ait itikad, O’na olan itikadin zarurî şartıdır!..eSiLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Konsantrasyonu Artırmada Beslenmenin Rolü eSiLa Sağlıklı Hayat - Sifali Bitkiler 0 05.12.2012 20:10


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları