Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz

Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz (http://www.diniforum.net/)
-   Serbest Kürsü (http://www.diniforum.net/serbest-kursu-114.html)
-   -   Bir çok hastalıkğa karşı tek bir reçete var… (http://www.diniforum.net/serbest-kursu-114/bir-cok-hastalikga-karsi-tek-bir-recete-var-16880.html)

sakincali 05.04.2018 12:18

Bir çok hastalıkğa karşı tek bir reçete var…
 
Kızmamaya çalıştın, pek çok kereler bu kararı aldın ama hala oluyor. Hırslı olmamaya çalıştın ama tekrar tekrar aynı tuzağa düştün. Kendini değiştirecek tüm şeyleri denedin ama hiçbir şeyin olacağı yok gibi. Hep aynı kalıyorsun.

Ve ben burada diyorum ki basit bir anahtarı var; Farkındalık. Buna inanamazsın. Nasıl olur da yalnızca farkındalık, başka pek çok şeyin bir yararı yokken yardım edebilir?Anahtarlar her zaman için çok küçüktür; anahtarlar büyük şeyler değildir.Küçücük bir anahtar çok büyük bir kilidi açabilir.

İnsanlar Buda’ya: “Kızmamak için ne yapmalıyız veya hırslı olmamak için ne yapmalıyız veya seks ya da yemek konusunda takıntılı olmamak için ne yapmalıyız?” diye sorduklarında, onun cevabı her zaman aynıydı: “Farkında olun. Hayatınıza farkındalığı getirin…”

Muridi Ananda tekrar ve tekrar her türden insanı dinleyince -farklı sorunlar ama doktoru reçetesi aynı kalıyor- kafası karışır. Der ki: “Sizin sorununuz ne? Farklı farklı hastalıklarla geliyorlar –birisi hırs getiriyor, birisi seks ve birisi yemek ve birisi de başka bir şey- ama sizin reçeteniz hep aynı kalıyor!” Buda da ona: “Hastalıkları farklı; aynen herkesin farklı rüyalar görmesi gibi.” der.

İki bin kişi uyursa iki bin tane rüyaları olur. Ama bana gelip bu rüyadan nasıl kurtulacağını sorarsan, ilacı aynı olacaktır: Uyan! Farklı olmayacaklar; reçete aynı olacaktır. Onu farkındalık olarak adlandırabilirsin, tanık olmak olarak adlandırabilirsin, anımsamak olarak adlandırabilirsin, meditasyon olarak adlandırabilirsin; bunlar aynı ilaç için verilmiş farklı adlardır…

OSHO – Farkındalık


Şu Anki Saat: 20:04

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
islami sohbet