Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > Üyelerimize ÖzeL > Serbest Kürsü

Geçti, geçti gitti mevsimler


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Serbest Kürsü - kategorisi altındaki Geçti, geçti gitti mevsimler isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 29.08.2013   #1
||HüZüN DiYaRı||
eSiLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 2
Arkadaşlar: 2
Konular:
Mesajlar: 4.359
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute
Post Geçti, geçti gitti mevsimler

GEÇTİ, GEÇTİ GİTTİ MEVSİMLER!

Ruh bendende ise beden canlıdır. Ruh bedenden çıkmışsa beden cesettir. Bedende bütün organlar yerli yerinde olduğu halde hiçbiri vazife görmez. Ruh, Rabbine söz verdiği için hep Rabbini zikretmek ister. İnsan bunu yapmazsa ruh, muzdarip olur. Ruh, Rabbinin emirlerini yerine getirmekten mutluluk duyar. Aksi halde eleme gark olur. Ve ruha zulmedilmiş olur. Çünkü ruhun en çok sevdiği iş Rabbini zikretmektir, emirlerine uymaktır. Ruhu Allah’ın emirleri dışında kullanmak ruha en büyük eziyettir. Ruh, yaratıcısına itaat etmek üzere yaratılmış ve bedende imtihan için bulunmaktadır. Emanet olarak kullandığımız ruh bize dünya ve ahiret hayatı kazanmak için verilmiştir. İnsan onu nefsine esir ederse, hem dünyasını hem de ahretini kaybeder. Ruh bedenden ayrılınca geriye et ve kemik kalır. O da topraktan yaratıldığı için toprağa gömülür. Ruh bedenden ayrılınca serbest kalır. Ruh, bir nevi elektriğe benzer. Nasıl ki, elektriğe bağlı olan ampul ve diğer elektrikli aletler elektrikle can bulursa beden de ruhla canlanır. Elektrik enerjisi olmayan hiçbir elektrikli alet çalışmaz. Bir nevi ruhu çıkmış beden gibi işe yaramaz hale gelir. Ağzımız var konuşamayız. Gözümüz var göremeyiz. Kulağımız var duyamayız. Elimiz var tutamayız. Ayağımız var yürüyemeyiz. Midemiz var yiyemeyiz. Kalbimiz var çalıştıramayız. Demek bunlar ruh gibi bir enerji ile çalışmaktadır. Bugün pek çok elektronik aletler, insandan yansıyan numunelerdir.

Hayvanlara yapılan barınaklar gibi Allah da bizim ruhlarımıza bir nevi bedenlerimizi barınak yapmıştır. Her cins canlının ruhuna göre beden yaratmıştır. Filin ruhu file, aslanın ki aslana, kuşun ki kuşa göre hazırlanmış. Bülbül ile aslan aynı değildir. Aslanın haşin ve vahşiliği ile bülbülün nazik ve nazenin hali nerede? İnsan hayatı hayat tabakalarının en mükemmeli olduğundan ruh ve beden münasebetleri harika olarak tasarlanmıştır. Ruh, kabiliyetlerini organlarımız vasıtasıyla gösterir. Ruhun yazı yazma kabiliyetini ellerimizle gösteririz. Ruhumuz, göz penceresinden dünyayı seyreder. Demek ki gözlerimiz ruhumuza pencere görevi yapmaktadır.

Kulaklarımız, dünya âlemindeki sesleri dinleme aletidir. Beynimiz bu âlemi düşünme, anlama ve hatırlama aleti olarak verilmiştir. Yani beynimiz ruhumuzun çalışma ofisidir. Burada; akletme, hıfzetme ve hatırlama işlemleri yapılır.

Bu kadar mükemmel yaratılmış insandan, 80-100 sene sonra, iyiden-kötüden başka hiçbir şey kalmaz. Bırakabilenler arkada hoş bir seda bırakmışsa ne ala. Onlar da şu terennümlerle, anılır. “Geçti, geçti gitti, mevsimler../ Kaldı duvarlarda resimler.” Hafızalarınızı bir yoklayın beraber yaşadığınız hangi sevgilinizden geriye ne kaldı, hasret ve acıdan başka? İşte böyle muamma bir hayat içinde yaşayan insan yinede birbiriyle kavga etmekten, kötülük yapmaktan geri durmaz. Birbirini kırar, küser, öldürür, yapmadığı kötülük kalmaz. Üstat Necip Fazıl Kısakürek’in şu veciz ifadeleriyle sözlerimi sonlandırayım. “İnsanlar ikiye ayrılır. Vaktini beşe ayıranlar,/ vaktini boşa ayıranlar/İnsan namaz kılarsa, namaz da insanı insan kılar!/ Tomurcuk derdinde olmayan ağaç odundur! /İki insan çeşidi vardır. Zaman geçtikçe hatalarıyla yüzleşen!/Zaman geçtikçe yüzsüzleşen./Neye yaklaşsam sonu uzaklık ve kırgınlık,/ Anla, yok Allah’tan başkasıyla yakınlık!”

19. 08. 2013
Durmuş Göktekin

eSiLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kartal Es'ti Geçti ! Trabzon Süper Lig Haberleri 0 05.05.2013 20:19
Durmak Zamanı Geçti eSiLa Güzel ve Anlamlı Sözler 0 28.04.2013 19:39
Burak tarihe geçti ! Trabzon Galatasaray 0 13.03.2013 00:28
Hisar'dan Elazığ geçti ! Trabzon Süper Lig Haberleri 0 02.03.2013 21:10
Geçti ömrüm TuRKuaZ iSlami SiirLer 1 15.12.2012 02:06


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları