Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > Üyelerimize ÖzeL > Serbest Kürsü

Öze Dönmenin Zamanıdır


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Serbest Kürsü - kategorisi altındaki Öze Dönmenin Zamanıdır isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 18.06.2013   #1
||HüZüN DiYaRı||
eSiLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 2
Arkadaşlar: 2
Konular:
Mesajlar: 4.359
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute
Exclamation Öze Dönmenin Zamanıdır

Üzerinde yaşadığımız dünyanın sunduğu imkânlar her geçen gün daha iyiye doğru gitmekte ve bunlara sayısız yeni imkânlar eklenmektedir. Ulaşım, haberleşme ve sağlık gibi hizmet alanlarında kaydedilen aşamalar yeryüzünü daha yaşanılır ve rahat edilir bir mekân haline getirmektedir. Bu gerçeklik yanında, dünyanın geneli itibarıyla yaşam standardının oldukça yükseldiğini söylememiz mümkündür. Açlık ve sefâletin hüküm sürdüğü veya siyasî/sosyal politikaların yanlışlığından kaynaklanan zorlukların hükümrân olduğu bölgeleri hâriç tutacak olursak, ekonomik gelişmelere paralel olarak yaşam standardının yükseldiğini söylemek gerçekçi bir tesbit olacaktır. Nitekim yaşı elli civarında veya daha fazla olanlar, çocukluk dönemlerine göre dünyanın imkânlar açısından daha rahat ve müreffeh durumda olduğunu tesbit edeceklerdir. Gerek sağlık alanında yaşanan gelişmeler ve gerekse fakirlik ölçüsünün (hayat standardının) çocukluk dönemimize göre çok değişmiş olması bunun göstergesidir. Meselâ günümüzde fakir bir insanın evinde televizyon, buzdolabı ve çamaşır makinesinin bulunması garipsenmez. Oysa bunlar 30-40 yıl öncesinde her evde bulunmayan ve lüks sayılabilecek elektrikli ev aletleriydi.

Günümüzde ayrıca insan ömrü 50 yıl önceye göre ortalama 21 yıl uzamıştır. Uzmanlar beslenmenin daha iyi olması ile sağlıkta kat edilen aşamanın, bilinçlenme ve benzeri gelişmelerin bunu sağlayan ana etkenler olduğunu belirtmektedirler.

Hayat standardı açısından ulaşılan seviyeye rağmen, yeryüzünü mesken tutmuş olan insanın geçmişe göre daha mutlu olduğunu söylemek pek mümkün gözükmemektedir. Bilakis 21. yüzyıl insanının buhranların insanı olduğunu söylemek yerinde olacaktır. Dünyanın her yanındaki iktidar ve ideoloji mücadelelerinin, kezâ savaşların her zamankinden fazla ve kanlı olmasının dünyanın yaşanabilirliğini olumsuz yönde etkileyen sebepler olduğunu söylemek mümkündür. Ancak sorunlar büyük oranda bireysel ve toplumsal dönüşümlerden, başka bir ifadeyle kimlik bunalımlarından kaynaklanmaktadır.

Karşılaşılan olumsuz tablo insanın geleceği ve mutluluğu açısından elbette ele alınmayı fazlasıyla hak etmektedir. Nitekim konunun sosyolojik ve psikolojik boyutlarını ve çözüm çarelerini sunmak amacıyla alan çalışmaları da olmak üzere binlerce makale ve tezler yazılmaktadır. Ancak şu bir gerçektir ki, artan streş gerilim ve sıkıntı sonucunda dünyada sadece yalnızlıktan kaynaklanan depresif hasta sayısının 150 milyon civarında olduğu tahmin edilmektedir. Ayrıca İngiltere'de her yıl, 100 bin kadın ve erkekten 16'sı intihar etmektedir. Her ölümle sonuçlanan intihara karşılık, 50'den fazla intihar girişimi olmaktadır. Birçok intihar girişiminin tıbbî servislerin kayıtlarına ulaşmadığı da buna eklenecek olursa, belirtilen sayıların gerçek rakamın çok altında olduğu anlaşılacaktır. Sadece bu bile günümüz insanın ruh halini yansıtması açısından yeterlidir. Artan suç oranları, bağımlıların sayısının her geçen gün artması, boşanma sayılarındaki hızlı artış gibi olgular bahsettiğimiz olumsuz manzaranın hayata yansıyan yönlerinden sadece bir kaçını oluşturmaktadır. Bunun yanında günümüzde hastanelerin psikiyatri bölümlerinde yaşanan yoğunluk ile psikolojik danışmanlığın çok öne çıkması çağımız insanının buhranının bir yansıması olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yaşadığımız dönemde geleneksel değerler toplumun önünde olmak yerine arkasına düşmeye başladığından dolayı artık her şey maddî bir hesap çerçevesinde yapılmaktadır. Öyle ki, insanlar nikâh masasına otururken bile boşanma durumunda ne yapacağının planlarını yapmaktadır. Kurulan yuvanın her an yıkılabileceği düşünülerek çocuk sahibi olmak olabildiğince ertelenmektedir. Artık her şey ben merkezli olmaya başlamakta ve bu da yukarıda saydığımız sorunları peşinden sürüklemektedir. Öyle ki, dinlenmek için yataklarına uzanan insanlar artık uykularından yorgun kalkmaktadırlar. Tevekkül ve yetinme duygusu son derece zayıfladığından, İslâm filozoflarının "şereh" olarak isimlendirdiği aç gözlülük bireylerin hayatlarında en öndeki hedef olmaya başlamıştır. Bu nedenle anksiyete (kaygı ve endişe) artık toplumların ortak vasıfları haline gelmiş durumdadır. Bu da bize göstermektedir ki, sokakta karşılaştığımız insanların önemli bir kısmı buhrandadır.

Söz konusu buhranın nedenleri elbette pek çoktur. İnsanlara ihtişamlı bir dünya sunan ekranlar ile sosyal medya, insanların toplumlarına yönelik âidiyet duygularının zayıflaması, toplumsal değerlerin erozyona uğraması, insanın yalnızlaşması, aile değerlerinin kaybolması, maddenin ön plana çıkması ile kötü alışkanlıklar bunların sadece birkaçıdır.

Enbiya Yıldırım

eSiLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Verilen sadaka ve bağıştan geri dönmenin hükmü eFe Fitre Fidye ve Keffaret Konuları 0 06.01.2013 16:07


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları