Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > iSlami KonuLar > Soru Ve Cevaplar

İnsanlar bizden niye razı değil


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Soru Ve Cevaplar - kategorisi altındaki İnsanlar bizden niye razı değil isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 12.02.2013   #1
Derdin Ne ise Davan O'Dur
eFe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 3
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 3.906
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute eFe has a reputation beyond repute
Standart İnsanlar bizden niye razı değil

İslamiyet’te ibadet yapmakta niyetin büyük önemi vardır. Yapılan her işin İslamiyet’e uygun olup olmadığı, niyet ile anlaşılır. Allahü teâlâ, Cehennemden kurtulmayı ve Cennete girmeyi vazife olarak bildirmeseydi, yalnız Cenneti, Cehennemi düşünerek yapılan ibadetler de makbul olmazdı. Evliya-i kiram, ibadet yaparken bunları düşünmez, yalnız Allahü teâlânın rızasını düşünürler.

Allahü teâlânın rızasına, sevgisine kavuşmak ve sevap kazanmak niyeti ile farzları yapmaya, haramlardan sakınmaya, sünnetleri yapmaya, mekruhlardan kaçınmaya ve mubahları Allah rızası için yapmaya yani ahkam-ı islamiyyeyi yerine getirmeye ibadet etmek denir. Abdullah ibni Mübarek hazretleri buyuruyor ki:

“Müstehabları yapmakta gevşek davranan, sünnetleri yapamaz. Sünnetleri yapmakta gevşeklik de, farzların yapılmasını zorlaştırır. Farzlarda gevşek davranan da, Allahü teâlânın rızasına kavuşamaz.”

Niyetsiz, ibadet olamaz. Allahü teâlânın rızasına, sevgisine kavuşmak isteyenin, niyetinin, maksadının halis olması lazımdır. Yalnız Onun rızasını istemesi, Ona kavuşturan vasıtayı bulup, yalnız Ona bağlanması lazımdır. Peygamber efendimiz; (Sabahları, yalnız Allahü teâlânın rızasını kazanmayı düşünen kimseyi, Allahü teâlâ, dünya ve ahiret arzularına kavuşturur) buyuruyor.

Bir ibadetin sahih ve makbul olması yani doğru olması ve Allahü teâlânın beğenmesi için, ilim yani doğru yapmanın şartlarını öğrenmek, amel yani şartlarına uygun yapmak ve ihlas ile yapmak lazımdır. İhlas, para, mevki, şöhret gibi dünya menfaatlerini düşünmeyip, Allahü teâlâ emrettiği için, Onun rızasını, sevgisini kazanmak için yapmaktır. Ali bin Vehb-i Sincari hazretleri; “İhlas; bütün işleri, insanların rızası için değil, Allahü teâlânın rızası için yapmaktır” buyurmuştur.

Allahü teâlânın rızasına kavuşmak için dua etmelidir. İbadetler, rızanın, muhabbetin sebepleridir. Sebeplere yapışmadan yapılan dua kabul olmaz. Buna dua değil, faydasız temenni denir. Hadis-i şerifte; (Çalışmadan dua eden, silahsız harbe giden gibidir) buyuruldu.

Allahü teâlâ, rızasına kavuşmak isteyenlere, rızasına kavuşturan yolları gösterir. Allahü teâlâ, iman edenleri ve imanın icablarını yapanları zulmetlerden, sıkıntılardan kurtarır. Bunları nura, huzura, saadete kavuşturur. Bunlar, her zaman ve her işlerinde, rahat ve huzur içinde olurlar.

İbadet, Allahü teâlânın rızasına kavuşmak için yapılır. Başkasının muhabbetine, ihsanına kavuşmak için yapılan ibadet, ona tapınmak olur. Allahü teâlâya ihlas ile ibadet etmemiz emrolundu. Hadis-i şerifte; (Allahü teâlânın birliğine iman edenden, namazı ve zekatı ihlas ile yapandan Allahü teâlâ razı olur) buyuruldu.

Ali Ramiteni hazretlerine, büyük alim Rükneddin Alaüddevle hazretleri, bir mektup göndererek; “Efendim biz, bize gelenlere her hizmeti yaptığımız halde, bunlar yine size gitmektedirler. Biz bunlara, mükellef sofralar, çeşit çeşit yemekler ikram ettiğimiz ve sizde böyle bir şey olmadığı halde, yine de insanlar, sizden razı bizden ise razı değiller. Bunun sebebi nedir?” diye bir sual arz eder.

Ali Ramiteni hazretleri de; “Minnet karşılığı hizmet edenler çoktur. Hizmetini minnet bilenler ise azdır. Biz, insanlar değil, Rabbimiz razı olsun diye yapıyoruz. Rabbimiz razı olunca, Onun kulları olan insanlar da razı oluyor ve bizi seviyorlar” cevabını vermişlerdir.

Netice olarak, dünya ve ahiret saadetlerinin başı, en iyisi, Allahü teâlânın rızasına, sevmesine kavuşmaktır. Allahü teâlâya yakın olmak, Onun sevmesine kavuşmak demektir. İslam âlimlerinin buyurduğu gibi:

“İnsana vacib olan birinci vazife, iman, amel ve ihlas sahibi olmaktır. Dünya ve ahiret saadetleri, ancak bu üçüne kavuşmakla elde edilir. Amel, kalb, dil ve beden ile yapılacak işler demektir. Kalbin işleri, ahlaktır. İhlas, bütün işlerini, ibadetlerini, yalnız Allahü teâlânın rızasına, sevgisine kavuşmak için yapmak demektir.”Osman Ünlü

Click the image to open in full size.
eFe isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Tag Ekle
insanlar bizden niye razı değil


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Gençliğin imanını sorularla çaldılar e kitap HiCReT Dini Konular 0 10.01.2013 12:35


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları