Geri git   www.diniforum.net - en çok ziyaret edilen Dini Forum islami forum paylaşım merkezi > Egitim Ögretim > DERSLER > Tarih

Ortadoğu


www.diniforum.net - en çok ziyaret edilen Dini Forum islami forum paylaşım merkezi sitesindeki Tarih - kategorisi altındaki Ortadoğu isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 07.07.2018   #1
Üye
murataltug1985 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Dec 2017
Üye Numarası: 834
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 1.247
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: murataltug1985 is an unknown quantity at this point
Standart Ortadoğu

Kaynak tevhidhaber.com

İdamına Saatler Kala Mevlana Nizami'nin Mektubu

Bangladeş Cemaati İslami Lideri Mevlana Nizami dün akşam idam edildi. Şehadetine saatler kala Nizami'nin mektubu

BEN GİDİYORUM...

Doğduğumda nikâhlandığım ve son nefes diye zaman tayin ettiğim buluşmaya gidiyorum. Korkmuyorum.pişmanlıklarım üzgün değilim. Kırgınım. Sözünü unutanlara, kardeşinin elini tutmayanlara, düşeni kaldırmayana, Allah için gözyaşlarını sakınanlara, gördüklerini yaşanmamış kabul edenlere, zalimin yanında durup mazluma timsah gözyaşları dökenlere, kıyama kalkmayı kolay zannedip bahane satanlara, kırgınım. kırgınlıkla kavuşacağım Rabbime. Söyleyeceğim bunları.Vuslat bu. Bazen 14 yaşındaki bir kızı Kudüs’te pazarda buluyor. Kafasına sıkılan kurşunla göçüyor. Elbisesine bulaşıyor kan. Huzura çıkmadan önce melekler yıkıyor onu.

Senin kardeşin benim.katillerle niye anlaşıyorsun
Bazen vuslatına yürümen gerekiyor. Seni evinde bulsun istediğin buluşma için evinden ayrılman gerekebiliyor. Sonu görünmeyen yolu merakla yürümen gerekiyor. Yol bitip deniz başlayınca. Bir kıyıya varıyor elbet denizin sonu. Kıyıya ya canlı varıyorsun ya da cansız vuruyorsun.“Benim evim sizin hesaplarınızdan daha anlamlıydı. Hırsınızdan büyüktü odalarımız. Niye yaktınız çocuklarımızı gözlerimizin önünde Mutlu musunuz şimdi?” diyemiyorsun…Bazen evinde buluyor seni. Dumanlar yükselmeye başlıyor birden. çabuk tutuşan evlerine ateş sıçrıyor. Bütün seslerin gökyüzünde toplandığını düşünürseniz günü her saati bir “ah” asılır Arakan’dan gökyüzüne. Çocuklar ölür. Çıplak ayakları ve toza bulanmış yüzlerine bakmayın. Tertemiz gider onlar.

Kadınlar ölür. Adamlar ölür. Yanarak ölür, kahırla ölürler. Cennet meyvesi pahalıdır. Kalp, asıl sahibine dönene kadar acır insan. Sonrası umman, kevser, Peygamber (s.a.v) Müslümanlar etle tırnak gibi midir gerçekten? Sökülüyor tırnaklarımız. Etiniz acımıyor mu?” diyemezler…Ahzab suresinde övülen adam ve kadınları anlatabilirim size. Sizin üzüldükleriniz için son diye yazılan haberlerin “son” olduğunu mu zannediyorsunuz? Acıyı onlar çekiyor size pay düşmeyecek mi zannediyorsunuz? ilkokulda öğretmene şikâyet edilmekten korkanlar! Sizi Allah’a şikâyet etmeye gidiyoruz. Her yaptığınızı, yapmadığınızı, söylediğinizi, her sustuğunuzu, her gördüğünüzü, her gözünüzü kapadığınızı, her oturuşunuzu, her kalkmayışınızı bir bir Her şeyi anlatacağım.

Ben gidiyorum…fikir kalsın istiyorum. Zorla karşılaşınca ölüm korkusundan istikametini şaşıranlarla biz ölümden aynı şeyi anlamıyoruz. Bu imtihandı. Kolay olacağını söylemedi kimse. Sancısız olacağını, bedelsiz olacağını. yola baş koymak, sonunda bu uğurda o baştan vazgeçmek demekti. Bizim için karar aldıklarını zanneden ahmaklar var. Bu karar ancak göklerde alınmış olabilir. Siz kimsiniz ki..Kulunu razı etmek için Yaratıcıyı üzecek değiliz Ben gidiyorum…
Benden önce giden arkadaşlarımın yanına, Rasulullah’ın yanına. Siz kalacaksınız. Kimin doğru olduğu benim gittiğim yerde çıkacak ortaya…
Ben gidiyorum…Çeki düzen verin kendinize. Sıranın size geleceğini unutmayın. Şehadetin şehid gibi yaşayanlara nasip olacağını, Allah’tan başkasına kul olunmayacağını hatırlayın her daim.

Ben gidiyorum…İbret alın yolculuktan. Bir araya geldiklerinde aynı anda ayaklarını yere vursalar dünyayı sallayacak kardeşlerim.gözünüzün önünde yürüyeceğim ipe. Korku görmeyeceksiniz. Endişe sezmeyeceksiniz. Öfkemi de beraberimde götüreceğim.Ben gidiyorum…Dilerim bu gidiş size kim olduğunuzu hatırlatsın. Mazlumlar için ayağa kalkmanın bir yolunu sağlasın. İpler adedince baş istense, deseler ki bu bedel kıyam içindir, az kalır giden başlar! Boşuna terk etmez canımız bedenimizi. Mükâfatını O’ndan biliriz. Kalanlara ibret olmadığı üzer bizi…

Size son sözlerim şudur; Her zaman batılın, zulmün ve haksızlığın karşısında mücadeleye devam edeceksiniz. Bir mümin asla Allah’tan ümidini kesmez. Hayatınızın sonuna kadar Allah yolunda görevinizi sürdüreceksiniz. Batılın tüm tuzaklarına ilimle cevap vereceksiniz. Kadınlarımızın yetiştirilmesine ve ahlâka önem vereceksiniz. Cemaat-i İslami’de asla lider problemi yaşanmayacaktır. Durum ne kadar kötü olursa, o kadar iyi ve kaliteli liderler yetişecektir. yaşlandım. Rabbim her an canımı alabilir. şehit olarak Allah’ın huzuruna gitmek istiyorum. Benim şehadetim ile değişim başlayacaktır. Halkım ve dünya Müslümanlarından dua istiyorum. dünyada bir daha görüşemezsek, cennette görüşeceğimizi ümit ediyorum inşallah."
Motiur Rahman Nizami.*


Kaynak haksözhaber.net

Abdulkadir Molla'nın, eşine yazdığı mektubta
Abdulkadir Molla idam kararının Bangladeş yönetiminin adaletsizliğine dalalet olduğunu şehadetinin yönetimin çöküşünü başlatacağını Bangladeşin Hindistan'ın buyruklarıyla hareket ettiğini söylüyor eşine öğütlerde bulunuyor.

Abdulkadir Molla'nın mektubu
Bismillahirrahmanirrahim

Sevgili hayat arkadaşım, Esselamualeykum ve rahmetullah Bugün karar açıklandıktan sonra, sonuç hapishaneye ulaşacak ve idam hücresine alınacağım.hükümet son zamanlarını yaşıyor çirkin suçu işlemekte acele edecekdir. İtiraz dilekçesi sunduk kabul edileceğinden şüpheliyiz. Kabul etseler bile kararı değiştirip değiştirmeyeceklerini bilmiyoruz.Yüce Allah bize kurulan komploya izin vermeyecektir inşallah. Allah’ın hakkımda vereceği karara razıyım.İnançsızlar haksız yere peygamberleri öldürdüler. Rasulallah’ın (sav) birçok arkadaşı, hanım sahabeler vahşice öldürüldüler. Şehitler, canlarını feda ederek, Allah’ın İslam’ı muzaffer kılmasına yardım ettiler. Allah benim için neye karar verecek bilemeyiz.

Cemaat-i Shibir’e olan korku ve nefret Hindistan’ın her yerine yayılmış Başdan söylediğim gibi, aleyhimize alınan tüm kararlar Hindistan tarafından planlanıyor. Avami Ligi istese bile dönemez. iktidara gelebilmeleri, Hindistan’a teslim olmalarından kaynaklanmaktadır.Birçok insan, ilke ve etik hakkında konuşuyor. ülkemizdeki basın hükümetin adaletsiz tutumlarını destekliyorken, hükümetin ilke ve etikten bahsetmesinin anlamı nedir?Mahkeme cellat rolüne bürünmüşken masum insanları öldürme arzusuyla sarhoş olmuşken, adalet beklenemez. tek pişmanlığım var; halkımıza benim adaletsizce idam cezasına çarptırılma nedenini açıklayamadım. medyanın bize düşman olması tam olarak mümkün değil. Halkımız ve dünya gerçeği öğrenecekler.

ölümüm bu baskıcı rejimin çöküşüne sebep olacak inşallah yapılan bu adaletsizlik İslami hareketin uzun yol kat etmesine vesile olacaktır. Dün Tevbe Suresi'ni* okudum. *19. ayette, canla ve malla Allah yolunda cihadın ödülünün Allah'ın evine Kabe'ye hizmet etmekten ve hacılara su vermekten daha önemli olduğu yazıyordu. Allah belirtiyor ki, Allah yolunda adil bir İslam toplumu için, adaletsizliğe karşı savaşırken canlarını verenler, ecelleriyle ölenlerden, daha yüksek mertebeye sahiptir. Allah beni cennetinde onurlu bir yere getirmek istiyorsa ölümü, kucaklayabilmek için hazır olmalıyım. zalimlerin elinde adaletsiz bir ölüm cennete kesin bir bilettir.Yanlış hatırlamıyorsam 1966 yılında, Mısır'ın tiranı Albay Nasır, Seyyid Kutub, Abdulkadir Udeh ve birçoğunu ölüme mahkûm etmişti. "

İslami Hareket yolunda dava ve sıkıntılar" konulu birçok vaaz dinledim. Profesör Gulam Azam sol eliyle omzuma dokunur ve derdi ki, "Bir gün darağacından sarkan urgan bu omuzlara da düşebilir". Ben de ellerimi omuzlarıma götürür ve bunu düşünürdüm. Eğer Allah gerçekten kararını yerine getirecek, İslami Hareketi ve beni zalim rejimin düşüşü için ileriye taşıyacaksa, kayıp nedir ki? Şehitlerle ilgili yüksek konumdan bahsederken, O mübarek Peygamber (sav) şehit olmak için tekrar tekrar hayata gelme arzusunu dile getirmişti.* Şehit olarak ölenler cennete girdiklerinde tekrar dünyaya dönmek ve Allah yolunda yeniden şehit olmak arzularını dile getireceklerdir. Allah'ın sözü muhakkak haktır, peygamberin sözü kesinlikle doğrudur.

şüpheye düşende iman namına hiçbir şey yoktur!
hükümet beni asarsa, cenazemin Dakka'da yapılmasına izin vermeyebilir. mümkünse cenazemi köyümdeki cami ve evimde düzenleyin. Padma Nehri'nin öbür tarafında yaşayan insanlar cenazeme gelmek istiyorlarsa, evimin tarafına geçmeliler. Mezarımın annemin ayaklarının dibinde olmasını istiyorum. Mezarı taşla/mermerle çevirmek gibi pahalı/müsrif ve bidat uygulamalara başvurmayın. elinizden geldiğince yetimlere sadaka verin. İslami Hareket şehitlerinin ailelerine yardım edin, yalnız bırakmayın, benim tutuklanmamdan sonraki protestolarda şehit olanların. ailelerine öncelik verin.

Peyori, ah Peyori, Sana ve çocuklarıma karşı görevlerimi yerine getiremedim. beni affet ve ödülünü Allah'tan bekle. Allah'a dua edeceğim, ikimizi, sen çocuklarımıza ve Allaha karşı görevini yerine getirdikten sonra bizi buluşturması için. Sen de dua et, Allah Dünya’ya dair tüm sevgi ve isteği zihnimden çıkarsın tüm kalbimi Allah ve Resulü’nün sevgisiyle doldursun. İnşallah, cennetin merdivenlerinde buluşuruz. Çocuklarıma helal kazancı öğütle. Farz ve vacib ibadetlerinize dikkat edin, özellikle namazlarınıza. Aynı tavsiyeleri akrabalarıma ilet. Babama baş sağlığı dile, onu rahatlat, ben gittiğimde hala hayattaysa…
Abdülkadir Molla

murataltug1985 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 07.07.2018   #2
Üye
murataltug1985 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Dec 2017
Üye Numarası: 834
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 1.247
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: murataltug1985 is an unknown quantity at this point
Standart Cevap: Ortadoğu

Kaynak haber7.com

Abdülkadir Molla'nın tarihe geçen sözü


Bangladeş'te Cemaat-i İslami Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Abdülkadir Molla tüm dünyanın tepkisine rağmen idam edildi.
idamından önce söylediği ''Suçum Allah'tan başkasına kulluk etmemekti.. Bize kulluk et dediler, ben de asın dedim'' cümlesi hafızalara kazındı.*
Bangladeş'te 1971 yılındaki bağımsızlık mücadelesinde savaş suçu işlediği iftirasıyla idam cezası kararı çıkan Cemaat-i İslâmi Partisi liderlerinden olan Abdülkadir Molla, partinin genel sekreter yardımcısıydı The Daily Sangram gazetesinin yayın yönetmenliğini de yapan Molla, 1986 ve 1996 da iki kez parlamentoya girebilmek için aday oldu.

Bangladeş'te 2009 da kurulan Uluslararası Suçlar Mahkemesi'nde yargılanan, 5 Şubat 2013'te savaş suçları ve insanlığa karşı suçlarla bağlantılı 6 iftiranın 5'inden mahkûm olan Molla, bağımsızlık savaşında El Bedr milis gücünün üyesiydi. savaş suçlularının idamını isteyen Şahbag protestoları başladı. Dakka'dan ülkeye sıçradı. Protestocular Cemaat-i İslâmi Partisi'nin yasaklanmasını istiyordu. Cemaat-i İslâmi Partisi, mahkûm liderlerinin serbest bırakılması talebiyle gösteriler başlattı. Bangladeş Yüksek Mahkemesi, 17 Eylül 2013 de Abdülkadir Molla'ya verilen ömür boyu cezayı idam cezasına çevirdi.


Kaynak yeniakit.com.tr


İdama mahkum edilen Mevlana Nizami:

Tüm dünya karşı gelsede Zalim Bangladeş hükümeti Cemaat-i İslami lideri Mevlana Nizami'yi şehit edecek.Ghulam Azam gitti.Abdulkadir Molla, Muhammed Kamaruz zaman ve Ali Ahsan Mücahid de gitti. Zulümle beslenen Bangladeş hükümeti Mevlana Rahman Nizami için idam kararını onadı. insana sırf Müslüman diye düzmece suçlar isnat edenleri sonra da hukuku keyiflerince ayarlayıp adaletten sapanları Allah elbette başıboş bırakıcı değildir. Beklesinler bakalım, Allah hesap soranların en hayırlısıdır.Mevlana Nizami ne yaptı da, Hindistan'ın ve Siyonizm'in bir numaralı düşmanı ilan edilmiş ve birilerinin kuklası olan hükümet tarafından idamı istendi?Cevabı onun hayatında aramak icap eder;

Dünya İslami hareketinin lideri ve Bangladeş Cemaati İslami'nin Genel Başkanıdır Mevlana Nizami. 31 Mart 1943'te Bangladeş Pabna ilinde dünyaya gelmiştir. Dünya çapında tanınan bir lider, bir İslam Âlimidir. Doğu Pakistan'ın en büyük medresesi Dakka Aliye medresesinde okumuş ve ülke genelindeki hadis sınavında ikinci olmuştur. Hint Kıtasının en büyük üniversitesi Dakka üniversitesini ise birincilikle bitirmiştir. 72 yaşında olan Mevlana Nizami*dünyanın en etkili ve sözü dinlenen 50 insanından biridir.

lisedeyken vazife şuuruyla Cemaati İslami'nin öğrenci teşkilatı olan İslami Cemiyeti Talaba grubuna Pakistan'da katılmış, genel başkanlığını yapmıştır.50 yıllık siyasi hayatında herkesçe sevilen kimseye kötü söz söylemeyen Mevlana Nizami için arkadaşları*"Biz onun yanına gidince saygıdan dolayı bir şey söyleyemezdik"* demişdir.
ümmetin dertleriyle dertlenmiş ve yarım asırlık siyasi hayatında insanlığın başarısı için, Bangladeş'ten yoksulluğu kaldırmak ve adil düzenin temeli olan İslami nizamı getirmek için çalışmalar yapmıştır. iyiliği ve güzelliğini gururlarına yediremeyenler tarafından hapislere atılmış işkenceler görmüştür. Ardı arkası kesilmeyen solcu saldırılarda ağır yaralar almıştır

amcası Ebu Talib'e*"Ey amca! Güneşi sağ elime, ayı sol elime verseler, ben yine dinden, tebliğden vazgeçmem. Ya Allah bu dini hâkim kılar, yahut ben bu uğurda canımı veririm."*buyuran Efendimiz'i hayatının her alanında örnek aldı şu sözleri söylemiştir:*"Benim vücudumda bir damla kan bile kalsa ben o kanı Allah yolunca cihad için kullanacağım ve tüm dünya karşı gelse de ben bu yoldan ayrılmayacağım."1991 ve 2001 de milletvekili seçilmiş ve 2001-2006 da ülkenin refah çalışmalarında iki defa en iyi bakanlık ödülünü almış Ülkesine 2000 yeni fabrika kurmuş Bangladeş'i yükseltmiş ve dışarıdan yiyecek alımının önüne geçmiştir.

Bangladeş'in kendi kendine yetmesi Hindistan'ı rahatsız etmiş ve zulüm ehli planlar hazırlayıp tuzaklar kurmuştur Bangladeş'in en zeki siyasetçilerinden Mevlana Nizami bir âlim olarak herkesçe tanınmaktadır. düşmanlar bile âlim ve çok iyi bir insan olduğu için ona saygı göstermişlerdir. 1967-1968 e kadar İslami Cemaati Doğu Pakistan başkanlığını yaparken Pakistan eğitim sisteminin İslami bir eğitim olması için çalışmalar yapmış çok büyük başarılara imza atmıştır. 1969-1971 de İslami Cemaati Talaba Pakistan'ın Genel Başkanlığındayken, o zamanın Pakistan'ında en etkili olan sol hareketten üniversiteli gençleri kurtarıp oluşuma katmıştır

Pakistan ile Bangladeş ayrıldıktan sonra Bangladeş Cemaati İslami'ye katılmış ve Merhum Şehit Lider Ghulam Azam'ın liderliğinde Bangladeşin İslami çalışmalarında önde gelen isimlerden olmuştur. 1971'den 1980'e Dakka İl Başkanı, 1980-1989 yıllarında Genel Sekreter Yardımcılığı yapmış 1989 da Genel Sekreterlik görevine 2000 yılında Genel Başkanlığa seçilmiştir.Tarım bakanı olduğunda ülkenin refahı için yatırımlar yapmış Açlık ve sefaleti ortadan kaldırmak için kimsenin yapmadığı kalkınmayı sağlamış Bangladeş kendine yeten bir ülke olmuştur. Onun çalışmalarıyla Bangladeş ithalat yaptığı ülkelere ihracat yapar hale gelmiştir.

Ahlaksız sinema filmlerinin yasaklanması için çok uğraşmıştır Hindistan kültür ve sinemasından Bangladeş Müslümanlarını korumak için kültür hareketine öncülük edmiştir Faizsiz İslami Bankayı kurmuş, SGK ve diğer finans kurumlarındaki faizi kaldırmak için alternatifler üretmiştir.Ülkeye alkol girişini yasaklamıştır. Medrese eğitiminin yaygınlaştırılması ve kaliteli eğitim için medrese bütçesini 10 katına çıkarmıştır.sevilen, sayılan ve takdir edilen Mevlana Nizami 1991'de, talebe olduğu Dakka Üniversitesine rektörce davet edilmiş solcu gruplarca saldırıya uğrayarak ağır darp edilmiş ve bıçak yarası almıştır. yaralar 1,5 yıl da iyileşirken o görevinin başına dönmüştür. Sadece solcu gruplar değil, din düşmanı polislerce de darp edilip işkence görmüştür Mevlana Nizami 2007'de tutuklanmış ve 3 ay hapis yatmıştır. 29 haziran 2010'da düzmece bir suçla tutuklanmış ve hapse konmuştur.30'a yakın eser ve makalesi bulunmaktadır.Allah ondan ve arkadaşlarından razı olsun.

murataltug1985 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 07.07.2018   #3
Üye
murataltug1985 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Dec 2017
Üye Numarası: 834
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 1.247
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: murataltug1985 is an unknown quantity at this point
Standart Cevap: Ortadoğu

Kaynak haber7.com

Şehit Şeyh Ahmet Yasin'in duası

intifadanın büyük önderi Şeyh Yasin, İsrailli Siyonistlerce saldırı sonucu şehit edildi. Yasin'in Filistin ayakta durdukça unutulmayacak duası:
Şeyh Yasin, vücudu felçli olmasına rağmen Allah yolunda mücadeleden geri kalmadı., hayatı boyunca Kudüs'ü işgal eden Siyonistlere karşı 'dik durup' kelle koltukta yaşam sürdürdü İslam ümmetinin her ferdinin örnek alması gereken bir mücadeleciydi Şeyh Yasin, 1937 de Filistin'in Askalan şehri el-Cevra köyünde dünyaya geldi. Üç yaşında iken babası vefat etti Yasin, yaşamını annesi ve kardeşleriyle sürdürdü. 1948 de Siyonist katillerin Filistini işgal etmeleri üzerine ailesiyle Gazzeye göç etti. Bu, küçük Yasin'in ilk hicretiydi. İlköğrenimini 1952 de Gazze şehrindeki İmam Şafii Okulu'nda tamamladı.

er-Rihal Ortaokulu'nda ve Filistin Lisesi'nde okudu. Ahmet Yasin, 1952 de arkadaşlarıyla gittiği yüzme havuzunda geçirdiği kaza sonucu felç oldu.*KELLE KOLTUKTA BİR YAŞAM*sürdü Felçli vücuduna rağmen gençliğinde kendini en iyi şekilde yetiştiren Yasin, yaşamını Siyonist İsrail'le mücadeleye adadı. Filistinli gençlere islamı öğretiyor, Siyonist İsrail'in işgal ettiği topraklardan kovulması için mücadele yönünde telkinlerde bulunuyordu. Siyonistler Ahmet Yasin'i engellemek için 1984 te Şeyh Yasin ve arkadaşlarından pek çok Filistinliyi tutukladı Şeyh 13 yıl hapse mahkûm edildi. Şeyh Yasin'in mücadele azmini kıramadılar İsrail zindanlarından Filistinlilere mücadeleyi hızlandırmalarını istedi.

Tekerlekli sandalyesinde İsrail zindanlarından Siyonistlere meydan okuyan Yasin' Filistinli gençleri ateşledi. . İntifadanın büyüdüğünü fark eden Siyonistler, Filistinlilerle işgalciler arasında gerçekleştirilen esir değişiminde Ahmet Yasin'i serbest bırakmak zorunda kaldı. İsrail zindanlarından kurtulan Yasin Filistinli kitlelerin Siyonist işgalcilere karşı sürdürdükleri cihadın başına geçti. İsrailliler Şeyh Yasin'i ölümle tehdit ettiler. Şeyh Yasin tehditleri ciddiye almayarak Siyonistlerle mücadele etdi Siyonistler, 18 Mayıs 1989 da Yasin'i yeniden tutukladılar. 16 Ekim 1991 de Şeyh hakkında israili yıkıp yerine İslami esaslara dayanan bir devlet kurmak suçundan ömür boyu hapis cezası verildi.

Şeyh Ahmet Yasin filistinin intifada lideridir, müebbet cezası verilince siyonist israile şu cevabı vermiştir Yaşasın bağımsız Filistin' işgalci israili kabul etmiyorum ey israil Hayber çok uzak değildir. Hayber'de Peygamber ve ashabının dedelerinize neler yaptığını iyi biliyorsunuz. size yapacaklarımızı göreceksiniz. İslâm'ın gençleri Kudüs'ü özgürleştirecekler.çocuklarımızı, kadınlarımızı, özgür Kudüse fedaya hazırız' Bekle Kudüs, İslam ümmeti Aksa'nın önünde bayram yapacak' dedi

Ahmet Yasin çektiği bütün çilelere rağmen davasından zerre kadar taviz vermedi zindana sabretti. Bütün vücudu felçli halde sekiz buçuk yıl zindanda kaldıktan sonra rahatsızlığının artması üzerine 30 Eylül 1997 Salı akşamı serbest bırakılarak tedaviye Ürdün'ün başkenti Amman'a getirildi. Tedavi olduktan sonra çok sevdiği Filistin topraklarına dönmek için yola çıktı. Yıllardır özlemini çektiği Filistin'de yüz binlerin gözyaşları ve sevgi gösterileriyle karşılandı. Karşılanmada yaptığı konuşmada 'Bekle bizi Kudüs, bir gün geri döneceğiz. Bütün İslam ümmeti Mescidi Aksa'nın önünde bayram yapacak' dedi.*Gazze'ye dönüşünün ardından Filistin direnişindeki manevi lider mevkiine yeniden oturarak mücadelesini devam ettirdi

Siyonistler sonunda Şeyh Yasin'in çalışmalarını engellemek için haince bir plan yaptılar. İntifadanın öncüsü Şeyh'i öldüreceklerdi. kararlarını hayata geçirmek için harekete geçen Yahudiler, 22 Mart 2004 de camide kıldığı sabah namazından çıkarken Ahmet Yasin'e kalleşçe saldırdılar. Şeyh Yasin kalleş saldırıda 2 arkadaşıyla Peygamber'e komşu olmak için kutlu diyara yolculuğa çıktı. Siyonistler Ahmet Yasin'i şehit ederek intifada hareketi bitireceklerini sandılar. Ahmet Yasin'in şehadeti Abbas Musavi'nin, Yahya Ayeş'in şehadetinde olduğu gibi intifada hareketini güçlendirdi.Siyonist İsrail'e taş atan, kendilerini Kudüse feda eden gençler, Ahmet Yasin'in yolunun Yahudiler işgal ettikleri topraklardan kovulana kadar sürdürüleceğinin en güzel göstergeleri.*

ŞEHİD AHMED YASİN'İN DUASI*

'Allah'ım! Ümmetin suskunluğunu Sana şikâyet ediyorum!'*Bırakın savaşçı onuruyla ölelim!*
'Allah'ım! Ümmetin suskunluğunu sana şikâyet ediyorum!*Ben ki kocamış bir yaşlıyım. Kurumuş iki elim, ne kalem tutuyor ne de silah Sesimle yeri inletecek bir hatip değilim Ben saçları ağarmış, ömrümün son demlerinde, türlü hastalıkların yıktığı ve üzerinde belâların estiği biriyim Siz ey Müslümanlar! Suskun ve aciz, helâk olmuş ölüler!*
kalpleriniz sızlamıyor mu, başımıza gelen felâket karşısında? Bir halk yok mu? Hiç mi kimse yok, Allah için ve ümmetin namusu için kızacak?*
Şerefli direnişçilerken, bizleri katil teröristler ilan edenlere karşı duracak! Bu ümmet utanmaz mı, şerefi çiğnenirken?*

Siyonist katilleri ve uluslararası işbirlikçilerini görmezden gelirken!*Omuzlarımıza el verecek gözyaşlarımızı silecek bir bakış! ümmetin kurumları, sivil güçleri, partileri, Allah için kızmaz mı? Tümü sokaklara dökülüp, bizim için dua etmeye; 'Ey Rabbimiz! Gücümüzü topla, zaafımızı gider ve mü'min kullarına yardım et!' diye çağıramaz mı? gücünüz yetmiyor mu
Yakında ölümlerimizi duyacaksınız, o zaman alınlarımızda şu yazılacak:'Bizler direndik! İleri atıldık ve kaçmadık!' çocuklarımız, kadınlarımız, yaşlılarımız ve gençlerimiz ölecek! Onları, bu suspus ve bön ümmete yakıt yapacağız!*
Bizden, teslim olmamızı ve beyaz bayrak dikmemizi beklemeyin biz, bunu yapsak da öleceğimizi biliyoruz. Bırakın savaşçı onuruyla ölelim!

Dilerseniz bizimle olun, öcümüzü her biriniz boynuna taksın!*Dilerseniz acıyarak ölümümüzü izleyin! Temennimiz, Allah'ın, kısas almasıdır! Umarız bizim aleyhimize olmazsınız! Allah aşkına, aleyhimize olmayın!*Ey ümmetin liderleri, ey ümmetin halkları!*'Allah'ım! Sana şikâyette bulunuyorum... Gücümün azlığını, imkânımın yetersizliğini ve insanlara karşı zaafımı Sana şikâyet ediyorum.*Sen bizim Rabbimizsin... Bizi kime bırakıyorsun? Bize cehennem olacak uzaklara mı? Veya düşmana mı? Allah'ım! Akıtılan kanlar, dokunulan ırzlar, çiğnenen hürmetler, yetim bırakılan çocuklar, oğlunu yitirmiş anneler, dul kalmış kadınlar, yıkılmış evler ve ifsad edilmiş ekinler aşkına Sana şikâyette bulunuyorum.*
Sana şikâyette bulunuyorum! Gücümüz dağıldı... Birliğimiz bozuldu... Yollarımız ayrıldı...*
Halkımızın zaafını ve ümmetimizin bize yardım edip, düşmanı yenmedeki aczini Sana şikâyet ediyoruz...'

Kaynak yeniakit.com.tr

'İsrail, 2027'ye kadar yıkılacak'

Filistine zulmeden, insan haklarını hiçe sayan işgalci İsrail kapana kısıldı. Hamas'ın efsane isimi Şeyh Yasin ise 1999 da verdiği röportajda İsrail'in 2027'de yıkılacağını söylemişti.Yasin verdiği röportajda İsrail'in 2027 ye kadar yıkılacağını iddia etmişti. iddiasını Kur'an-ı Kerim'e dayandırdı ve şunları söyledi İsrail zulüm ve gasp üzerine kurulmuştur. Zulüm ve gasp üzerine kurulanların kaderi yıkılmaktır. İsrail gelecek asrın ilk çeyreğinde son bulacak inşallah. Tam olarak 2027 senesinde İsrail diye bir varlık olmayacak
Kur'an'a inanıyorum. Kur'an, milletlerin 40 yılda bir değiştiğini söylüyor. Birinci 40 yılda 'Felaket Dönemi'İsrail'in kuruluşunu yaşadık. İkinci 40 yıl; intifada, mücadele, meydan okuma, savaş misilleme dönemi oldu.

Üçüncü 40 yılda, beklenen son gelecek İnşallah."
"Kur'an günümüze işaret ediyor" Siz onların çıkacaklarını sanmamıştınız (Haşr suresi 2.ayet). Yani Müslümanlar Yahudilerin galip geleceğini düşünüyordu. Onlar kalelerinin, kendilerini Allah'tan koruyacağını sanmışlardı. Devletler, güçleri ile saldırıyor ve Müslümanlar onların başaracağını sanıyordu Ümmetimiz Filistin'i özgürlüğüne kavuşturabilir Bizler durumumuzdan, imkanımızdan, güç ve geleceğimizden şikayetçiyiz. Onlarsa 'Dünyanın en büyük cephaneliği bizde, bizimle kim başedebilir' diyor. Onlar güçlerinden kibirli! Biz zayıflığımızdan tedirginiz. Allah'ın iradesi galip gelecektir. Saati geldiğinde bu rejim göz açıp kapanıncaya kadar yıkılacak. yeryüzünde bozgunculuk sürmez. Kur'an onların yeryüzünde bozgunculuk yaptığını söylüyor. Onlar yeryüzündeki değerleri parçalıyor. 'Allah, işinde galiptir, fakat insanların çoğu bunu bilmezler(Yusuf suresi 21.Ayet)'.

Şeyh Ahmed Yasin kimdir?

Şeyh Ahmed Yasin, Filistin'in Britanya Mandasında yönetildiği dönemde Aşkelon El-Cura'da doğdu. Doğum tarihi 1 Ocak 1929' kendisi 1938'de doğduğunu iddia etmiştir3 yaşında iken, babası Abdullah Yasin'i kaybetti. İsrail'in kurulmasıyla 1948 Arap-İsrail Savaşı'nın ardından binlerce Filistinli gibi mülteci konumuna düştü Gazze Şeridi'ndeki Curat Şams bölgesine sığındı.
12 yaşında sporda yaralandı ayakları felç oldu. Lise eğitiminin ardında Kahire'deki El-Ezher Üniversitesi'ne gitti ve Müslüman Kardeşler'e katıldı.Gazze'ye döndü ve öğretmenlik yaptı camilerde vaazlar verdi. Gazze İslâm Enstitüsü'nün başına getirildi. evlendi ve 11 çocuğu oldu.

Müslüman Kardeşler'in Filistin koluyla ilişkideydi 1987'de İntifada hareketinde Rantisi ile Müslüman Kardeşler'in Filistin Kanadı'nı kurdu ve ruhani lideri oldu. Kurduğu Hamastan İsrail nefret etdi.18 Mayıs 1989'da İsrail Güvenlik Güçlerince tutuklandı. işkenceye uğradı, dört gün tahta bir sandalyeye bağlı olarak oturtuldu uyuması engellendi. Ramallah Cezaevine gönderildi.Sekiz yıl hapis kaldı Eylül 1997'de Ürdün'de yakalanan iki Mossad ajanıyla takas edilerek serbest bırakıldı. Amman'da El Hüseyin Tıp Merkezi'nde Kral Hüseyin tarafından tedavi ettirildi Gazze'ye döndü. 6 Eylül 2003 de İsrail Hava Kuvvetleri'ne mensup bir F-16 Gazze'de füze saldırısında bulundu. Yasin kurtulmayı başardı.

İsrailli yetkililer hedefin Yasin olduğunu doğruladı
Ahmed Yasin 22 Mart 2004 de bir İsrail saldırısıyla şehit edildi. Sabah namazdan dönerken İsrail helikopteri Yasin ve iki korumasının üzerine füze fırlattı. Yasin ve korumaları, dokuz kişiyle birlikte olay yerinde şehit edildi.Yasin'in iki oğlu ondan fazla kişi saldırıda yaralandı. Yasin'in yerine Abdülaziz Rantisi Gazze Şeridi'nde HAMAS'ın yeni lideri oldu ancak Rantisi 17 Nisan 2004 de İsrail tarafından şehit edildi.

murataltug1985 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 07.07.2018   #4
Üye
murataltug1985 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Dec 2017
Üye Numarası: 834
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 1.247
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: murataltug1985 is an unknown quantity at this point
Standart Cevap: Ortadoğu

Kaynak dünyabülteni.net

Milli Mücadelede Libyalı bir mücahid şeyh sunusi

Şeyh Ahmed Sünusi Kemal Paşanın padişaha isyan ettiği zararlı propagandaları etkisiz hale getirmeye çalıştı. Her gittiği yerde Milli Hareketin cihad olduğunu İslamiyet’in kurtarıcısı ordumuzu” desteklemenin herkese farz olduğunu ifade etti.
Libya’daki Sünusiye tarikatı ve şeyhi Ahmed Sünusi Osmanlı Devletine bağlı idi. 1911 de İtalya Trablusgarp’ı işgal edince bölgeyi savunamayan Osmanlı çare olarak Sunusileri harekete geçirecekti. *Onlara yardım olarak Enver Paşa ve Mustafa Kemal Paşa gibi subaylar gönderildi. Trablusgarp’a giden Osmanlı subayları Sünusileri örgütleyerek bir direniş oluşturdular. İtalyan işgalini durduran direniş hareketi Trablusgarp’ın Uşi antlaşması ile *İtalya’ya bırakılmasından sonra faaliyetlerine devam etti. *

direnişten Trablusgarptan tüm bölgeye yayıldı.
Enver Paşa Sünusileri Teşkilat-ı Mahsusa’da görevlendirildi. Trablusgarp başta* olmak üzere Afrika’da İtalyanlara, İngilizlere ve Fransızlara karşı direnişi örgütledi. *Sünusiler I.Dünya savaşında Osmanlının ilan ettiği cihada katıldılar. Şeyh Ahmed Sünusi tüm İslam alemine cihad beyannamesi yayınladı. itilaf devletlerine karşı mücadele etti. Sunusi tarikatı ve şeyhi İslam dünyasında büyük bir itibar kazandı. 1918 de İstanbul’a davet edilen Şeyh Sünusi Haydarpaşa’da Enver ve Cemal Paşaların da bulunduğu kalabalık bir* heyet tarafından karşılandı. İslam dünyası üzerindeki nüfuzundan dolayı İslam ülkelerini dolaşması Osmanlılara ve halifeliğe karşı bağlılığı güçlendirmesi istendi.

Sultan Mehmed Reşat’ın vefatıyla seyahate çıkamadı. Şeyh Ahmed Sünusi öylesine itibarlıydı ki Sultan Vahdettin’in tahta çıkışında bulundu. Padişaha kılıç kuşatıp duada bulundu. Şeyh Ahmed ülkesine dönmeden Osmanlı mağlub olmuş Mondros ateşkesi imzalanmıştı. Ülkesine dönemeyen Şeyh Sünusi *Sultan Vahdettin’in isteğiyle Bursa’da ikamet etti. Batı Anadolu’da Yunan işgalleri başlamıştı. işgale karşı kurulan direniş toplantılarına katıldı direnişe destek verdi. Bursa’daki ikametinin beşinci ayında Mart 1920’de Albay Bekir Sami Bey’e Milli Mücadele hizmet etmek istedi

Bekir Sami Bey isteği Kemal Paşaya şöyle iletiyordu:* Bursa’da oturmakta olan Şeyh Sunusi hazretlerinin yaveri binbaşı Salih Bey bana gelerek İslam ordusundan fayda umuluyorsa, şeyh hazretlerinin her türlü hizmeti kabule hazır olduklarını bildirmiştir.”Ankara’da Kemal Paşa talepten memnundu şöyle diyecekti: *Şeyh Sunusi hazretlerinin milli mücadele hususunda gösterdikleri hissiyata şükran arz eyleriz. Hilafet makamının işgali faciası karşısında şeyh hazretlerinin duydukları infial hissinin İslam alemine tebliği lazım ve faydalı olacaktır.” Kemal Paşa ardından Şeyhin Bursa’dan Ankara’ya nakli için hazırlıklara başlandı

Şeyh Ahmed Sünusi Ankara’ya gelişinde büyük bir teveccühle karşılandı. Şeyhin onuruna Meclisde yemek verildi. Şeyh yaptığı konuşmada şunları söylüyordu :*“İslamiyetin yok olması gibi bir halin meydana çıkması üzerine Müslümanların ümitleri kesildiği sırada Mustafa Kemal Paşa Hazretleri, arkadaşlarıyla beraber din uğruna savaşmaya başladı Ve siz de beraber savaştınız, cihat ettiniz. Bu hizmet bütün İslam aleminin devamına, İslam aleminin kurtuluşuna ait mukaddes bir vazifedir.”**
Kemal Paşa da, konuşmasında Sünusilerden ve Şeyh Ahmet Sünusi’den övgü dolu sözlerle bahsedecekti :

“Sünusi teşkilatı diğer teşkilatlar gibi sadece bir tarikat değildir; bu tarikat insanlığı İslamiyetin saadet yolunda yürütmeye yönelik esaslı bir teşkilattır. Bu gece huzurlarıyla müşerref olduğumuz zat, İslam aleminde büyük bir esasa dayanan mukaddes bir teşkilatın başında bulunan yüce bir zattır. (…) Benim ve arkadaşlarımın gördüğü gibi Sunusiler Afrikada insaniyet ve medeniyet hususunda öncü olmuşlardır. Dolayısıyla kendilerinin İslama yapacağı hizmetler, şimdiye kadar olan hizmetlerini taçlandıracaktır. Ve Türkiye devletinin, İslam cihanının dayanak merkezi Türkiye devletinin sağlamlaştırılmasına hizmet etmiş olacaklardır. Seyid Ahmet Şerif Sünusi Hazretlerinin hizmetlerine şahsım ve TBMM namına teşekkür arz eylerim.”*

Şeyh Ahmed Sünusi’nin görevi Anadolu’daki Milli Mücadeleyi güçlendirmek ve İslam dünyasındaki direniş hareketlerini Türkiye’nin etkisine almaktı Böylece Ankara hükümeti desteğe sahip olacak siyasette etkili hale gelecekti. Şeyh Ahmed Sünusi Anadolu’da vaiz olarak görevlendirildi. Konya,Diyarbakır,Mardin gibi camilerde vaazlar vererek hutbeler okuyarak halkı Milli Mücadeleye desteğe davet etti. Kemal* Paşanın padişahın sözünden çıkarak isyan ettiği ona karşı mücadele ettiği yönündeki propagandaları etkisiz hale getirdi Milli Hareketin cihad olduğu “ İslamiyet’in kurtarıcısı ordumuzu” desteklemenin farz olduğunu ifade etti.

Şeyh Sünusi Anadolu’daki faaliyetlerinin dışında İslam ülkelerinde faaliyetlerde bulundu. *1 Kasım 1921’de *Sivas’ta toplanan İttihad-ı İslam Kongresinde bulundu. İslam kongresine başkanlık etti. Şeyh Ahmed Sünusi Ulu Camiinde hutbe okuyacaktı. Hutbede* Milli Mücadelenin cihad olduğunu ifade ettikten sonra cemaate şöyle sesleniyordu :**Ey Anadolu’nun kahraman İslam mücahidleri ! Siz olmasaydınız bina-ı İslam yıkılırdı. Siz bugün Kur’anı yaşatıyorsunuz.Her tarafınızı düşman sarmışken yılmayarak gaza meydanlarında can veriyor,İslam’ı müdafaa ediyorsunuz.ne büyük şereftir. Siz yalnız değilsiniz. Yüzlerce milyon Müslüman gözlerini size dikmiştir. Sizin düşmana göğüs gererek metanet göstermeniz bütün İslam aleminde bir uyanış yaratmıştır.

Her tarafta Müslüman milletler*kımıldıyor, istiklallerini müdafaa ediyor, zulüm ve küfür kabusunu atmaya çalışıyor. Siz İslam’ın gözbebeğisiniz,siz Allahın tevfikine mazhar Milletsiniz. galibiyet İslam’ındır,fetih ve zafer yakındır… Aman kardeşlerim! Sabır ve sebatta devam ediniz,aranıza ihtilaf düşmesin…*
Şeyh Ahmed Sünusi faaliyetleri *ile halkın Milli Mücadelenin etrafında toplanmasında katkı sağladı. milli birlik ve beraberliği arttırdı Şeyh Ahmed Sünusi *Milli Mücadelenin ardından* 1922 de Şama gitti., Fransız işgalindeki Şam’da uzun süre kalamadı. Şam'ı terk etmek zorunda kalan Şeyh Sünusi Hicaz'a giderek ömrünün son yıllarını burada ibadet ile geçirdi. 10 Mart 1933 de kutsal topraklarda vefat etti.

*kaynak saklıtarih.worldpreess.com

Ortadoğu ve Petrol Savaşları

Osmanlı haritalarında Arap yarımadasının ortasını boş görürsünüz. Nedeni basittir; petrol en önemli unsuru haline gelmemiştir.Petrol Ortadoğu’da binlerce yıl öncesinden varlığı biliniyordu. Toprağın yüzeyinde zift göletler halinde bulunuyordu. Hz. Nuh’un gemisini zift ile sıvadığı kutsal kitaplara geçmiştir. 17. yüzyılda Bakû’yu ziyaret eden Evliya Çelebi Bakû kalesinin çevresinde 500 kuyudan asidi arıtılmış siyah ve beyaz yağlar çıkarılıyor” diye yazmıştı. petrol öncelikle yakacak olarak; tıbbi tedavilerde, askeri amaçlarla kullanılıyordu İngiliz sanayisi buharlı makineden, 1892’de Alman mühendis Diesel tarafından bulunmuş dizel motora geçtiği yılda petrol önemli hale geldi.1847’de Nobel Kardeşler tarafından Bakü’de ilk kuyu ile petrol hayatımıza girdi.

sokak lambalarının yakılması için kullanılan kerosen ve parafin çıkarılıyordu. Dizel motorun icadı ile sanayiye ve ulaşım alanına girdi. 1861 yılında varil başına fiyatı 118 dolara çıkmıştı. İnanılmaz servetler kazanıldı. Nobel Kardeşlerin malikânesi bugün Bakû’nün en güzel evidir. 1879 da “Nobel Kardeşler Petrol Kumpanyası” ismiyle kendi şirketlerini kurdu. başarılı şirket, Bakû’de çıkan petrolün yarısını üretiyordu .1901 de dünyada petrol tüketimi yılda 15 milyon varildi. Çoğunluğu Bakû’den çıkıyordu. Azerbaycan paylaşılınca, yeni petrol alanları arandı. En yakın yer Ortadoğu idi. Yüzlerce İngiliz, Alman ve Amerikalı ajan petrol alanları araştırdı. en başarılısı İngiliz ajan ve arkeolog Gertrude Bell di Oxford tarih bölümü mezunu seyyah ve İngiliz ajanı bir kadındı

1899 da Kudüs’e yaptığı ziyarette Araplara büyük bir sevgi ve ilgi duydu. Arap çöllerinde seyahatler yaptı ve batılılara çöl hayatını yazdı. Araplar ona “Çölün Kızı” ve “Irak’ın Taçsız Kraliçesi” isimlerini verdinOrtadoğu’yu gezdi. kuzey Irakta petrol yatakları ile ilgilendi. Hiç evlenmedi ve nişanlısını Çanakkale Savaşlarında kaybetti. Osmanlılardan nefret etti. sağlığının bozulmasıyla bunalıma giren Bell, 12 Temmuz 1926 da uyku hapıyla intihar etti ve Bağdat’ın Sharji ilçesinde, İngiliz mezarlığında toprağa verildi.1919 yılında Gertrude Bell, Paris Konferansı’na delege katıldı Irak devletinin sınırlarının belirlenmesi için çalıştı. Irak sınırlarını çizdi

.Ortadoğu’da devletlerin sınırları ve batılı şirketlere petrol kuyularını paylaştıran Üsküdar doğumlu ermeni Osmanlı vatandaşı Kalust Sarkisdir. Osmanlı İmparatorluğu’nun petrol kaynaklarını ve Mezopotamya’daki petrol rezervlerini ele alan raporu padişah Abdülhamit ‘e hazırlamıştır. 1912’de Irak petrol yataklarını işletmek üzere, Shell’in % 25, Alman yatırımcıların % 25, Türkiye Milli Bankası’nın % 35 ve Kalust Gülbenkyan’ın da % 15 hissesine sahip olacağı Turkish Petroleum kurulmuştur. I.Dünya savaşını kaybeden Osmanlı, dağıldıktan ve sonra, Ortadoğu’nun İngilizler ve Amerikalılar arasında paylaşımında sorun çıkınca Gülbenkyan çağrıldı Ortadoğu’da petrol alanlarını, kontrol eden kabileleri ve Osmanlıyı çok iyi tanıyordu

A.B.D. şirketlerinin devreye girmesiyle Gülbenkyan taraflar arasında arabuluculuk yaparak, Oil Company, Shell Group, arasında Red Line Kırmızı Çizgi Anlaşması olarak bilinen anlaşmanın 1928’de akdedilmesini sağlamış, Osmanlının eski topraklarında petrol yataklarındaki kırmızı çizgileri çizmiştir. Yüzde beşlik payını muhafaza etmiştir. II. Dünya savaşında Gülbenkyan ortaklıktan çıkarılmış ve dava açmış davayı kaybettikten sonra hayata küstü ve II. Dünya Savaşına girmeyen Portekiz’e yerleşti, sanata ve ermeni vakıflarına yardımlarda bulundu. 1955 te vefat etti.Ortadoğuda sınırları belirleyen savaşlar ve milletler değil, petrol alanları ve kabile reisleridir. Osmanlı haritalarında çöl alanı olarak gösterilen Necd bölgesinde çok sayıda küçük kabile reisi vardır

1765’de ölen İbn Suud isminde küçük kabile reisi, dar bir vahada ticaret yolunu kontrol ediyordu. Muhammed Abdülvahhap (1703-1766) isminde Vahhabi inancının kurucusu vaiz bölgeye geldiğinde, İbn Suud Sünni Vahhabi görüşünü benimsedi. Kendisine parasal destek verdi. Abdülvahhap, Muhammed İbn Suud’tan -Vahhabi olmayan Müslümanlar- inanmayanlara karşı cihat etmesini, kendisinin din lideri, İbn Suud’un Arabistan lideri olacağını söyledi. İbn Suud bağlılık yemini etti.Suudi Kralı ve ABD Başkanı Roosevelt Vahhabilik görüşünün en önemli unsuru; “kolay anlaşılır ve yoruma kapalı olması” idi. Bu nedenle yerel Müslüman kabilelerce benimsendi. basitleştirilmiş “tevhit” anlayışını ve ayetleri olduğu gibi kabul ediyordu.

Sufi zikri, Şii matemi ve fakihleri, Osmanlı anlayışını ret ediyor, şeriatı yorumsuz ve tartışmasız kabulü ile ayetlerin dışında hiçbir fikri veya ulemayı kabul etmiyordu. Türbeler yıkıldı, kutsal sayılan nesneler “batıl” diye yasaklandı. Sufiler ve Şiiler ile Vahhabi olmayan binlerce Müslüman kılıçtan geçirildi. Sünni-Vahhabilik İbn Suud tarafından desteklendi ve yayıldı.1818 de Mısır Hidivi Kavalalı Mehmed Paşa, padişah ve halifeden gelen emir ile Mekke’yi eline geçiren Vahhabileri yenerek, Mekke’den çıkardı çöle Necid bölgesine gönderdi İngilizler vahhabileri, Basra petrol alanları karşılığında silah ve ordu ile desteklemek istediklerini belittiler

Suudi varisi Şeyh Abdülaziz (1880-1953) Osmanlıya karşı I. Dünya Savaşı sonrası İngiliz silah ve subayları yardımı ile ilk ordusunu kurdu. İdari merkez Ahsa’yı ele geçirdi 1921-1926 arasında Mekke, Cidde ve Asir’i ele geçirerek topraklarını genişletti ve 1926’da Hicaz kralı, 1932’de Suudi Arabistan kralı ilan edildi. Vahhabiliği kabul etmeyen herkes sürgün edildi ya da öldürüldü.1936’da ilk petrol yatağı bulundu ama II. Dünya Savaşı petrol çıkarma işini engelledi, savaş sonrasında kuyu açma çalışması hızlandı. Suudi Arabistan’ın topraklarında petrol arama haklarını – İngiliz değil – ARAMCO adlı firma kazandı. ARAMCO, petrol sahalarında arama yapmak için ABD hükümetinden yardım aldı.

14 Şubat 1945 de Roosevelt ile Suudi Arabistan’ın yöneticisi İbn Suud buluştu. buluşmanın adresi, Kızıldeniz’deki Amerikan savaş gemisiydi. iki lider saygı çerçevesinde samimi temas kurdu Büyük Britanya Başbakanı Winston Churchill’in, Roosevelt Suud buluşmasından sonraki Suudi Arabistan-ABD yakınlaşmasını bozma girişimi ters tepti. İbn Suud, Churchill’i “küstah” bulmuştu.Roosevelt ile İbn Suud arasındaki beş saatlik görüşme Siyonizm ve Filistin meselesine ayrıldı Suudi Arabistan, dünya petrol üretimini ABD lehine kontrol etmeyi kabul ederken, Birleşik Devletler,Arabistan’a askeri güvenlik konusunda güvenceler sunuyordu. En önemlisi Suudi kral, dünyaya petrol satarken sadece Amerikan Doları kullanacaktı. Böylece ABD doları dünyanın ticaret parası oldu.

Mısır’dan Suudi Arabistan’a, Nasır’ın baskısından kaçan yoksul işçiler, Afgani Muhammed Abduh, Hasan el Benna, Seyyid Kutub’un oluşturduğu “Müslüman Kardeşler” görüşlerini; Pan-İslamizm, dünyevi laik yaşam tarzı, Milliyetçilik, Pan-Arabizm, İslami Sosyalizm, Batılı demokrasi anlayışların sert bastırıldığı Mısır yerine, bu Vahhabiliğe yakın buldu. Suudi Arabistan “Arap Birliğinin” başkanı olmak istiyordu.Vahhabi görüşü; tüm dünyaya Suudilerin maddi desteği ile; “Dünya İslam Ligi” kurulduktan sonra süratle yayılmaya başladı.Vahhabi doktrini; Müslüman Kardeşler, Cemaat-i İslami, Hamas ve İslami Cihat gibi grupları etkiledi.Suudiler, İslam’ın geleceği konusunda Vahhabilik ile sert taviz vermez ve hoşgörüsüz uç noktalardaki “İslami köktencilik” anlayışını körükledi ve böylece “Yeni Pan-İslamizm” doğmuş oldu.

Suudi Kral Abdülaziz, İngiliz Kraliçesi tarafından şövalye ilan edildi. Suudi Devletinde tepki çekti.Suudi Arabistan içinde gelişen ve ilk kuruluşta Suudi kavmi için özgürlük savaşı veren, kendilerine “kutsal savaşçılar” diyen “İhvan Örgütü” 1929 da al-Salba şehrinde ayaklandı Ayaklanma kanlı bastırıldı. Ama İhvan yok edilemedi. İhvan örgütünü alt edemeyen Suudiler, para desteği ile ihvanı diğer ülkerelere göndermeye ve parasal teşvik ile kontrole çalıştı 1979 da Sovyetler Afganistan’ı işgal ettiğinde, yüz yıldır beslenen “Suudi İhvan” örgütünden kurtulmak istediler. Suudi Ladin liderliğinde, on binden fazlasını Afganistan’a gönderdiler. Pakistan bu örgüte isthbarat, ABD ise para ile destek verdi.

1991 de SSCB Başkanı Gorbaçov’un istifa etmesinin ardından, Sovyetler dağıldı. Bağımsız kalan Orta Asya Türk Cumhuriyetlerindeki petrol ve doğalgaz Amerika’nın dikkatini çekti ve Afganistan üzerinden petrol ve doğalgaz hattı çizildi. Bunun için Sovyetlerle mücadele eden Suudi İhvan örgütünün uzantısı El-Kaidenin Afganistan’dan çıkarılması gerekiyordu.2001 de ABD’nin beklediği fırsat geldi. Dört yolcu uçağı Amerikan’ın sembollerine Dünya Ticaret Merkezi ve Pentagona saldırdı. ABD, Afganistan’ı ve Irak’ı işgal etti. başarısız olan ABD Afganistan’dan, ve Irak’tan çekilmek zorunda kaldı. El-Kaide lideri Ladin öldürülmüştü.Afganistan’da savaşan ve yoksul hayatından nefret eden Vahhabi görüşleri benimsemiş kişiler ülkelerine dönmeye başladı.

Başından attığı İhvan örgütünün geri gelme ihtimali Arabistan’ı çok korkuttu. Savaşmaya alışmış kişileri ülkesinde istemiyordu ve onlara savaş alanları gerekliydi.Eve dönüş, 2010 da devrim” şeklinde, Arap Baharı” ismi ile patlak verdi. Arabistan’dan* tarafından ülkeden çıkarılan İhvan üyeleri ve cihatçı anlayışı, Arap ülkelerinde destanlar yazıyordu. Bu kişilere özel Afganistan’dan ve Irak’tan sonra, savaş alanları bulunmuştu. Soğuk savaş sonrası tek kutuplu dünyada yeni düşman Cihatçı İslami görüşler olacaktı. 29 Kasım 2011’de hükümet kurma görevi Fas Kralı VI. Muhammed tarafından parti lideri Benkirane’ye verildi.Tunus’ta halkın pahalılık yaşaması ile meydana gelen isyan sonucu 17 Aralık 2010 günü, 23 yıllık devlet lideri devirildi.
Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin Bin Ali, Tunus’u terk etti.

Politik polis ve RCD iktidar partisi dağıtıldı, siyasi suçlular serbest bırakıldı.28 Aralık 2010 da Cezayir halkı ayaklandı. 19 yıllık olağanüstü hal kaldırıldı Mısır’da Hüsnü Mübarek 25 Ocak 2011 de devrildi bütün meşru seçimleri, yıllarca yasaklı Müslüman Kardeşler’in Hürriyet ve Adalet Partisi kazandı.21 Ocak 2011 de Arabistan’da “ihvan” ayaklanmaları çıktı. Suudi Kralı Abdullah ayaklananlara ekonomik ve siyasi imtiyazlar verdi, 2011 yerel seçimlerine sadece erkekler kabul edildi.14 Şubat 2011 de Bahreyn’de ayaklanmalar çıktı. Suudi ordusu ülkede krallığı kurtardı. Kral Hamad halka ekonomik imtiyazlar verdi politik suçlular serbest bırakıldı, başkanlar kovuldu.Suudi İhvan örgütü ile Mısırlı Müslüman Kardeşler, Mısır’da rejimi değiştirme konusunda fikri birliktelik halinde idi.

Terör korkusu ile % 50 katılımlı bir seçimde % 25 oy alarak başa geçen Mursi yönetimi, General Sisi yönetimindeki askeri darbe ile 2013 te devrildi. Musri idama mahkum olacaktı. Darbe yöneticilerine Suudilerin parasal desteği devam edecekti. Suudiler, Nasır sonrası ülkelerine kaçan Müslüman Kardeşlere yardım etmişti Şimdi tam tersini yapıyor, darbecilere para yağdırıyordu. Bu ihvan ve müslüman kardeşlerde şok yarattı.Arap Baharından korkan Arabistan, Arap ülkelerindeki ayaklanmalardan kaçan Selefi-İhvan savaşçılarının yurduna dönmesini istemiyordu. Savaşçı cihatçılara bir devlet gerekiyordu. Afganistan’da savaş sona ermiş, Arap baharında ülkeler zarar görmüştü.

İhvanın Suudi askerleri 1999 da IŞİD olarak iç karışıklık içindeki Suriye’de Rakkada meydana çıktı.pek çok kez ismini değiştirdi. Cemaat el-Tevhid vel-Cihad” Irak El-Kaidesi” adını aldı. 2006’da da “Irak İslam Devleti” Nisan 2013’te “Irak ve Şam İslam Devleti” olarak değiştirildi. .Örgütün lideri El Bağdadi’nin Irak hapishanesinden Amerikalılarca salındı Irak’taki El Kaide’nin liderlerini öldürüldüler Suriye’de 2011’de isyan başlattılar ABD ordusunun 2011 sonunda Irak’tan çekilmesi örgüte yaradı. 2011’de ki 800 olan terörist sayısı, 2012’de 2 bin 500’e, 2013’te 10 bine ulaştı.. El Kaideye baş kaldırdılar., Suriye’de rejime,Özgür Suriye Ordusu’na ve El Nusra’ya karşı savaşıp 1000 lerce insanı katlettiler Lübnan’da Şiilere karşı intihar saldırıları düzenlediler

Irak’ta Maliki hükümetine karşı silahlı isyanın başını çektiler. Vahhabiydiler Suriye ve Irakta acımasızca insanları katledip toprakları işgal ettiler abd israil gibi dış güçlerce desteklendiler İki milyar dolar maddi desteğe ve sınırsız silaha sahip oldular Amerika onlar satesinde Kürt Kolidoru” projesini uyguladılar Doğuda Barzani, batıda PYD’nin işgal ettiği topraklar insansızlaştırılıyor, İŞİD’ in çekildiği boş alanlara Kürt kökenli aileler yerleştiriliyordu. Türkiye IŞİD’e karşı sınırlarını kapadı. Sınıda teröristler Türk askerini öldürdüler. Türkiye IŞİD sığınaklarını havadan ve karadan bombaladı.2014 te Türkmenistan- Afganistan- Pakistan- Hindistan petrol-doğalgaz hattı inşaatına başlandı.

murataltug1985 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 07.07.2018   #5
Üye
murataltug1985 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Dec 2017
Üye Numarası: 834
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 1.247
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: murataltug1985 is an unknown quantity at this point
Standart Cevap: Ortadoğu

Kaynak vikipedi.com

Muhammed Mürsî

Mısır'ın seçimle ilk defa başa gelen, devrik 5.*cumhurbaşkanıdır*3 Temmuz 2013 de *Mısır Silahlı Kuvvetlerinin*askeri darbesi sonucu devrildi.
30 Haziran 2012*- 3 Temmuz 2013 arasında
Mısırda Cumhurbaşkanlığı yaptı Mursi, 8 Ağustos 1951 de, Mısır'ın kuzeyinde Şarkiye*iline bağlı Eladva köyünde doğdu. Beş kardeşin en büyüğü Mursi ilk eğitimini orada aldı. Babası çiftçi annesi ev hanımıydı. Mühendislik lisansını*Kahire Üniversitesi'nden aldı (1975 ve 1978). Mühendislik doktorasını*Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde tamamladı (1982).*Northridge Kaliforniya Eyalet Üniversitesi'nde yardımcı doçent oldu (1982-1985). eğitim vermek için Mısır'daki*Zagazig Üniversitesi'ne geldi.

yakın olduğu*Müslüman Kardeşler*hareketi içerisinde siyasete atıldı. Mursi 2000 ve 2005 yıllarında milletvekili oldu. Müslüman Kardeşler'in seçime katılmaları mümkün olmadığından parlamentoya*bağımsız siyasetçi girdi. 5 yıl*Mısır Halk Meclisi*üyeliği yaptı.*2011 Mısır Devrimi'ne muhalif bir lider olarak destek verdi ve 30 Nisan 2011 de Müslüman Kardeşler'in kurduğu,*Özgürlük ve Adalet Partisi'nin başkanı seçildi. 2012 Mısır cumhurbaşkanlığı seçimleri'nde*Müslüman Kardeşler'in adayı*Hayrat Şatır'ın adaylığı düşünce, yerine Mursi seçildi. Yoğun seçim kampanyası yürüttü. İlk turda*%25.5 oy aldı ve ikinci tura girmeye hak kazandı. İkinci turda da*%51.73 oy alarak, 5. cumhurbaşkanı oldu.

2012–13 Mısır protestolarında, 3 Temmuz 2013 tarihindeki büyük gösteriler sonucu*Mısır ordusu askeri bir müdahale ile yönetime el koydu. Mursi darbeyi kabul etmedi ve yandaşlarına direnmelerini söyledi. Muhammed Mursi'nin gözaltına alındığı, ev hapsinde tutulacağı bildirildi.16 Mayıs 2015 günü mahkemede idam cezasına çarptırıldı. 16 Haziran 2015 günü hakkındaki "casusluk" davasından müebbet hapse mahkum olurken, "cezaevi baskınları" davasında mahkeme idam kararını onadı. Lisans eğitimini 1975 de *Kahire Üniversitesinde*onur belgesi ile tamamladı. Daha sonra*Metalurji üzerine yüksek lisans yaptı. Güney Kaliforniya Üniversitesinden*başarı bursu kazandı doktora eğitimini1982 senesinde tamamladı.

Amerika Birleşik Devletlerindeki*Güney Kaliforniya Üniversitesinde*1982-1985 te arasında yardımcı profesör görevini üstlendi.*Zagazig Üniversitesi'nde 1985 ten 2010 senesine kadar mühendislik fakültesi dekanı olarak görev yaptı.
Kaliforniya Üniversitesinde çalışmalar yaptı onlarca çalışması vardır.*Nasa'da görev yapmıştır.*Metalurji*alanında tecrübe kazanmış çeşitli buluşlara katkıda bulunmuştur. 1977 de Müslüman Kardeşlere katıldı aldı. 1982 senesinden itibaren kurumun siyasi kanadında görev yaptı. 1995 senesinde "Gençlik Konseyine" seçildi. 2000 de *Mısır Meclisine*Müslüman Kardeşler'in adayı olarak gösterildi seçimleri kazandı. İhvanın resmi sözcülüğünü üstlendi.

2005 halk seçimlerinde, seçime girdiği bölgede en yakın rakibine çok büyük fark atıp en yüksek oyu alarak milletvekili seçildi. oylamanın tekrar yapılması üzerine oylamayı rakibi kazandı.
Kitle gösterileri, 30 Haziran 2013'te Mursi'nin yurt dışı seyahati ile başladı. Mısır Silahlı Kuvvetleri Muhammed Mursi'yi istifa konusunda uyardı Başbakanlık iki saat sonra, yaptığı açıklamada "Ordunun yaptığı açıklama ülkeyi karışıklığa sürükleyebilir" deniyordu. Mursi yönetimi, muhalefetin gösterilerinden sonra 3 Temmuz 2013 tarihinde askerin darbe yapmasıyla son buldu.
13. İslam Zirvesi 6 Şubat 2013 tarihinde, Kahire'de gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını Muhammed Mursi yaptı. Zirvede oylamada 1. oturumun başkanı Muhammed Mursi seçildi. Zirvenin en çarpıcı olayı 1979 da İran ile Mısır'ın diplomatik ilişkilerini kopardığından bu yana İran Cumhurbaşkanının*Mısır'ı ziyareti oldu.Irkçılıkla Mücadele Zirvesi 30 Ağustos 2012 tarihinde İran'da Muhammed Mursi'nin ortaklığı ile yapıldı.

Kaynak vikipedi.com

Arap Baharı,

2010 yılında başlayan günümüzde de süren,*Arap Dünyasında yaşanan halk hareketleridir Arap Baharı;*Arap*halklarının*demokrasi,*özgürlük*ve*
insan hakları*taleplerinden ortaya çıkmış; bölgesel, toplumsal siyasi-silahlı harekettir. Protestolar, mitingler, gösteriler ve iç çatışmalar yaşanmıştır. Halklar, özgürlük mücadelesi adı altında birçok* Arap diktatörünü* devirmiştir. Tunus,*Mısır,* Libya,* Suriye,*Bahreyn,*Cezayir,*Ürdün*ve*Yemen'de büyük çapta;*Moritanya,*Arabistan,*Umman,*Irak,*Lübnan*v e*Fas'ta küçük çapta olmak üzere tüm*Arap Dünyasında*başgösteren mitingler, protestolar, halk ayaklanmaları ve silahlı çatışmalardır.
İslami demokrasi*talepleri artmış Birçok uzman bu eşi görülmemiş halk hareketini, Arap dünyasında yaşanan en büyük değişim olarak yorumlamışdır.

Birçok ülke, kuruluş ve uzmanlar hareketlerin farklı sancılı, çalkantılı değişimin*baharı*olarak benimsemişler ve halk hareketine*Arap Baharı*demişlerdir. Protestolar, Arap Dünyası'nda işsizlik, enflasyonu, yozlaşma,*ifade özgürlüğü, usulsuzlük kötü yaşam koşulları gibi pek çok sorun sonucunda önce*Tunus'ta*Muhammed Buazizi'nin kendini yakmasıyla başlamıştır. benzer sorunlar yaşayan ülkelerde yayılmıştır. Protestolar, ilk olarak*18 Aralık*2010*da*Tunus'ta başlamış Mısır,*Yemen,*Cezayir*ve*Ürdün'e sıçramıştır. ayaklanmalar*Tunus*ve*Mısır'da başarı göstermiş 23 yıldır yönetimde olan*Zeynel Abidin ile 30 yıllık yönetici*Hüsnü Mübarek'in görevlerini bırakmasıyla sonuçlanmıştır.

Orta Doğu*ve*Kuzey Afrika'nın tamamına yayılmıştır Arap*ülkeleri olmayan* İran,* Arnavutluk* ve*Ermenistan'da bile, Arap Baharı'nın etkisi küçük çapta gözlenmiştir. Tunusta 17 Aralık 2010 da Muhammed Buazizi'nin kendini yakması ve
Ülke çapındaki protestolarda işgali*Zeynel Abidin ve*Muhammed Gannuşi*ülkeyi terketti Küçük çapta protestolar, ve reformlar sonucunda Mısırda 25 Ocak 2011Ülke çapında protestolar, başladı kamu alanlarının işgali, devlet ve polis binalarının yakılması, hapishane baskınları gerçekleşti. Mısır ordusu, hükümeti devirerek halka silahlı saldırı düzenledi.*•Hüsnü Mübarek ve*Ahmet Şefik'in istifası; gerçekleşti

murataltug1985 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 07.07.2018   #6
Üye
murataltug1985 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Dec 2017
Üye Numarası: 834
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 1.247
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: murataltug1985 is an unknown quantity at this point
Standart Cevap: Ortadoğu

kaynak blog.milliyet.com

YASER ARAFAT’IN BM KONUŞMASI
13 Kasım 1974

Manda yönetimi ile Siyonist entrika sonucu bazı ülkeler günlerinde*Filistin yurdunun paylaşılmasını onayladı. Bu, şüpheli eylemler ve güçlü baskılarla’ gerçekleştirildi. Bm Genel Kurulu hakkı olmadığı halde bölünmez yurdu taksim etti.kararı reddettiğimizde taksim sömürgeci Yahudilere) Filistin’in % 54’ünü bağışladı sivil Arap nüfusu terör savaşına götürdü. Milyonlarca Arabı yerlerinden ederek Filistin’in % 81’ini işgal ettiler.
385’ini tümüyle tahrip ve yok ettiler 524 Arap kasaba ve köyünü işgal ettiler. Çiftlik ve korularımızın harabelerine yerleştiler.*Filistin sorununun kökleri burada yatmaktadır.Sebebleri iki din ya da milliyetçilik arasındaki çatışmadan doğmamaktadır.

Komşu devletler arasındaki sınır çatışması değildir. Bu; yurdundan mahrum bırakılmış, köklerinden ayrılmış ve dağıtılmış, çoğunluğu sürgünde ve mülteci kamplarında yaşayan bir halkın davasıdır. Yabancı işgalcilerin, bayındır hale getirmesi yurdumuzun kimsesiz ve çöl halinde bulunduğu, sömürgecilerin kimseye zarar vermediği efsanesinin propagandasına şahit olmak, halkımıza acı vermektedir.Filistin’in kültür ve medeniyetlerin beşiği olduğunu*dünya bilmeli
Onun Arap halkı, binlerce yıl çiftçilik yapmakta, yurdunu inşa etmekte, ibadet örneği veren bir kültürü tüm topraklarına yaymakta inançlı muhafızlar olarak bütün dinlere ait kutsal yerleri korumaktadır.

Kudüs’ün oğlu olarak, kendim ve halkım için felâket öncesinde kutsal şehrimizin hâkim din kardeşliğinin güzel hatıralarını ve canlı hayallerini kendim ve halkım için kıymetli tutarım. Halkımız* İsrail Devleti’nin kuruluşuna kadar aydınlığını sürdürdü. halkımız Filistin topraklarında insanî rollerini devam ettirdi Onlar, topraklarının saldırgan ve ırkçı bir medeniyeti, barışı tahribi amaçlayan saldırgan ve ırkçı bir kampa izin vermeyeceklerdir.
Halkımız tek tanrılı inanışın eşiğini, ana yurtlarını, Arap ulusunu, kültür ve uygarlıklarını savunma görevinin öncelik taşıdığını kabul ederek, işgalcilere direnerek, atalarının mirasını koruyacaktır.

Filistin halkı, binlerce doktor, hukukçu, öğretmen ve bilim adamı yetiştirerek, gaspedilmiş yurtlarına komşu Arab ülkelerinin gelişmelerine aktif olarak katıldılar. Gelirlerini mülteci kamplarında kalan küçükler ve yaşlılara yardımda kullandılar. Genç kız ve erkek kardeşlerini eğittiler, ebeveynlerini desteklediler ve çocuklara göz kulak oldular. Filistinliler yurtlarına dönmenin rüyasını gördüler.
Filistinlilerin Filistin’e bağlılığı, Filistin’e dönme azmi azalmamıştır. Onları Filistinli kimliği ve anayurt bağlılığından vazgeçirmeye hiçbir şey razı edemez.

Halkımız topluma olan inancını yitirdiğinde Filistin toprağından vazgeçmeyecekleri açıklık kazanınca,*halkımızın silâhlı mücadeleden başka bir çaresi yoktu.O mücadeleye bütün imkânları ve insan gücüyle girişti. Mücadelemizi saptırmak ve durdurmak isteyen İsrail terörünün pis eylemlerini yiğitçe karşıladık.Bizi yok etmek isteyen tehlikeye direnerek, kendi kaderini ve anayurdumuza dönüş hakkını yeniden kazanma çabasıyla 10 yıllık mücadelemizde binlerce şehit verdik iki katı yaralımız sakat kalarak, zindanlara düşerek kendilerini feda ettiler. İsrail zindanlarında toplama kamplarında ya da tecavüzün ve tehdidin her türlüsüyle karşılaştıklarında Filistinli halkımız, sonsuz bir vakar ve hayran olunacak devrimci bir ruh içerisinde, kendisini kaybetmedi.

O’nun mücadelesi mevcudiyet içindir ve o, yurdunun Arap karakterini koruma yolunda gayretini devam ettirecektir. baskı, zulüm ve teröre karşı direnecektir. Filistin Kurtuluş Örgütü, meşruiyetini fedakârlıktan ve kendisini mücadeleye adayan liderliğinden kazanmıştır. meşruiyet*FK֒ye, kendisini mücadeleye seçen, uyum içinde olduğu Filistinli kitlelerce bahşedilmiştir. meşruiyet Arap uluslarının desteğiyle daha da güçlenmiştir. Filistin Kurtuluş Örgütü’nün Filistin halkının tek temsilcisi olduğu, kurtarılmış Filistin topraklarında bağımsız millî devlet kurmaya memur olduğu kabullenilmiştir.
Filistin Kurtuluş Örgütü başkanı ve Filistin devrimi Lideri olarak resmi yetkimle, Filistin’ine ait umutlarımızı konuştuğumuzda Filistin’de bizimle barış içinde ve ayırım olmayan bir şekilde yaşamayı seçen Yahudileri kapsadığını açıklıyorum.

Filistin Kurtuluş Örgütü başkanı ve Filistin devrimi lideri olarak resmi yetkimle Yahudileri Siyonist* ideolojinin ve İsrailin aldatıcı vaadlerine yüz çevirmeye çağırıyorum.Onlar Yahudilere daimi bir kan dökme, sonsuz bir savaş ve devamlı bir esaret teklif ediyor Onları, ferah olan diyara davet ediyoruz.Biz onlara en asil çözümü, demokratik Filistin’imizde, barış çerçevesinde yaşamayı teklif ediyoruz. Filistin Kurtuluş Örgütü Başkanı ve Filistin devrimi lideri olarak resmi yetkimle mücadelede halkımıza destek olmanızı rica ediyorum.Bu hak Birleşmiş Milletlerde kutsal kabul edilmiştir Silâhlı güçlerce, baskı ve zulümle bir göçe zorlanan halkımızın anayurduna yerleşmesine yardımcı olmanızı istiyorum.

mülklerimizi ve topraklarımızı yeniden kazanabilir, hür ve egemen olarak millet olmanın imtiyazlarına kavuşabiliriz.bütün kaynaklarımızla medeniyete katkıda bulunabiliriz. Filistinliler insanlığın hizmetinde yaratıcı olabilirler. ondan sonra Kudüs’ümüz bütün dinlerin sükûnet içindeki kutsal yeri olarak tarihi rolünü kazanabilir. Sizden halkımızın topraklarında millî ve bağımsız egemenliklerini kurmalarını kolaylaştırmanızı istiyorum.Bugün bir zeytin dalı ve özgürlük savaşçısının silâhını taşıyarak geldim.
Zeytin dalının elimden düşmesine izin vermeyin.
Tekrar ediyorum: Zeytin dalının elimden düşmesine izin vermeyin.Savaş Filistin’de alevlenir ve Barış yine Filistin’de doğacaktır.”

Kaynak sabah.com.tr

Mursi'nin darbeden önce son sözleri

Mursi'nin darbeden önceki son konuşması adeta bir vasiyet Mısır'ın ilk seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi şehitlerin kanıyla hep beraber kazanılan devrimi koruma çağrısında bulunuyor.
Hakkı ve hukuku korumanın bedelini gerektiğinde canımla, hayatımla ödeyeceğim "Sizleri, çocuklarımızı; bizden sonraki evlatlarımızı korumak istiyorum. Kızlarımız, geleceğimizin anneleri! Onlar çocuklarına anlatacaklar, 'Adamdılar' diyecekler." Hiçbir zaman haksızlığa boyun eğmeyin. Hiçbir zaman alçalıp boyun eğmeyin. Vatanımızdan, hukukumuzdan, haklarımızın ve dinimizden en ufak taviz vermeyin." diyen haklarımızın bedeli için kanım akacaksa, ben kurban vermeye hazırım. Allah her şeye kadirdir. Kimse sizi aldatmasın. Sakın aldanıp tuzaklara düşmeyin." Ey Rabbimiz! Bizi doğru yola ilettikten sonra kalplerimizi haktan saptırma. Bize kendi katından rahmet ihsan eyle. sen çok ihsan edicisin!"Yusuf Suresinden Allah buyuruyor: "Allah emrinde galiptir. Fakat insanların çoğu bunu bilmezler."

murataltug1985 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 07.07.2018   #7
Üye
murataltug1985 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Dec 2017
Üye Numarası: 834
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 1.247
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: murataltug1985 is an unknown quantity at this point
Standart Cevap: Ortadoğu

Kaynak haber7.com

Esed'in yaptığı tüm katliamlar

Esed, 4 yıl içinde 150 bin insanı öldürdü
25 Mayıs 2012: Rejim yanlısı milisler, Şebbiha birlikleri, Hule’ye saldırı düzenledi. Yarısı çocuk 110 sivil hayatını kaybetti.15 Temmuz 2012: Hama'nın Tremse Köyü'nde 267 kişi öldürüldü.
18 Ekim 2012:*Suriye'de Esed'e bağlı savaş uçakları, İdlib'in Maarat el Numan beldesine gerçekleştirdiği bombardımanda çok sayıda ev yerle bir oldu. enkaz altından çok sayıda parçalanmış ceset çıkarıldı.12 Aralık 2012'de*Alevilere yönelik saldırıların en büyüğü gerçekleştirildi. Hama Akrab köyünde patlayan bombalar 125 kişinin ölümüne veya yaralanmasına yol açtı.EKMEK FIRININDA BEKLEYENLER VURULDU

23 Aralık 2012: Suriye'de rejim güçlerin, Hama'nın Halfaya kasabasında fırını bombaladı ekmek için kuyrukta bekleyen kadın ve çocukların bulunduğu en az 93 kişi öldü.CESETLER NEHİRLERE ATILDI
29 Ocak 2013: Suriye’nin kuzeyinde yer alan Halep’in Bustan’ul Kasir bölgesinde elleri arkadan bağlı infaz edilen 80 kişinin cesedine ulaşıldı.
4 Şubat 2013: Halep'te bir mahalleye düzenlenen saldırıda 22'si çocuk 68 kişi hayatını kaybetti.
21 Nisan 2013: Suriye'nin başkenti Şam kırsalında gerçekleştirilen hava saldırılarında çoğu çocuk 85 kişi hayatını kaybetti.BANYAS KATLİAMI
6 Mayıs 2013: Suriye'de Esed ordusu Tartus'ta bir Sünni köyü el Bayda'ya gerçekleştirdiği katliam.*Ordunun çoğu kadın ve çocuk olmak üzere, yüzlerce kişiyi katlettiği köyde kaçmaya çalışan çocukları öldürdü.

21 Ağustos 2013:*Katliamlarına aralıksız devam eden Esed, 21 Ağustos'da Guta'ya kimyasal silah yağdırdı. Dünyayı şoke eden katliamda 600'ü kadın ve çocuk 1300 kişi hayatını kaybetti. Saldırın kan dondurdu.20 Ocak 2014:*'ün başlarında Anadolu Ajansı tarafından yayınlanan fotoğraflarda Esedin kan donduran işkenceleri ortaya çıktı. Zayıflıktan kemikleri gözüken mahkumlar işkencelere tabi tutuldu 25 Nisan 2014: Esed muhaliflere yönelik ağır silahlarla düzenlediği saldırılarda, 15'i çocuk, 10’u kadın olmak üzere 128 kişi hayatını kaybetti.
3 Eylül 2014:*Esed rejimi savaş uçakları İdlib'in Nıkeyr köyünde katliam yaptı

Kaynak islahhaber.net

Banyas katliamı!

Bebekler yakıldı anneler bıçaklandı! Tarih 02 Mayıs 2013 'ü gösterdiğinde Suriye'nin sahil kenti Tartus'a bağlı Banyas kasabasıyla Beyda köyünde Sünnilere yönelik katliam gerçekleştirildi. vahşette çocuk ve kadın demeden ez az 384 kişi Esed rejimi tarafından vahşice katledildi. Katliamın üzerinden geçen yıllar acıları unutturmadı.
Banyas katliamının rağmen acıları taze. O günkü katliamda, Esed rejimi Banyas’ın el-Beyda köyüne keyfi saldırıları sonucu ateşli ve kesici silahlarla net 384 kişiyi hunharca katleddi.Sünni sivilere yapılan en kanlı saldırıda kayıtlara geçen katliam'ın baş sorumlusu Suriye'de Esed rejim güçleri safında yer alan Mukaveme-i Suriye örgütünün lideri Mihraç Ural'dı.

Esed rejimin komutanlarından ve Suriye istihbaratına yakınlığıyla bilinen Esed yandaşı “Mukaveme-i Suriye” örgütüne mensup, *Reyhanlı katliamıının baş sorumlusu sırtlan lakaplı Esed'in Celladı Mihrac Ural’ın Banyas katliamından sosyal medyada yayınlanan videosunda Ural'ın "bölgenin temizlenmesi" çağrısını içeren sözleri katliam talimatı olarak yorumlanmış ve Banyas katliamı gerçekleştirilmişti. Banyas-Beyda, Suriye’de Esede karşı başlatılan savaşın başlangıcından bu yana silahlı çatışma olmamıştı.Esed Rejim güçleri, o gün 77 çocuk ve 62 kadın olmak üzere Banyas katliamında 384 masum canı, vahşice katleddi, Esed işlediği bu katliamla tarihe adını kara leke olarak yazdırdı

Banyas’ta Esed rejiminin çocuk yaşlı kadın demeden silahlı ve bıçaklı kıyımları sonucu sivil halktan 384 kişiyi katleddi. İnsanların çoğu sokaklarda, annelerinin kucağında ateşli ve kesici silahlarla öldürülmüş,doğranmış ve yakılmış vaziyette bulundu can vermemiş insanların bedenleri Esed ordusunca araçlarla ezilmekte ve cesetleri yakılmaktaydı.REJİM TV'Sİ KATLİAMI CANLI YAYINLA DÜNYAYA SUNDU şehirde Sünniler azınlıkta ve Nusayri köylerinin oluşturduğu “Halk Komiteleri bulunmaktaydı. Suriye Baas rejiminin dünya kamoyuna tanıttığı Beyda Katliamını, teröristlere karşı bir operasyon olarak sundu.
Rejim kanalları yaşanılan vahşet ve katliamı hiç göstermediler *rejim TV'si *sadece *Teröristleri öldürdük diyerek katliamı örtbas etmekle yetindi

murataltug1985 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 25.07.2018   #8
Üye
murataltug1985 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Dec 2017
Üye Numarası: 834
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 1.247
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: murataltug1985 is an unknown quantity at this point
Standart Cevap: Ortadoğu

Kaynak sahipkıran.org

SUUDİ KRALLIĞI VE SUUDİ HANEDANI

Suudi Arabistan’ın tarihi üç evredir Birinci Suud Devleti, İkinci Suud Devleti ve günümüz Suudi Arabistan Krallığı. Birinci Suudi Devleti
Suud Ailesinin bilinen en eski atası El Muraydi olup, 1446-1447 yıllarıında kabilesi Murudah ile Diriyah şehrine yerleşmiştir. Necid bölgesinde yaşamış Adnani kabilesinin Rabia kolundan gelmektedir. Zaman içinde Murudah kabilesi Diriyah şehrinin yöneticisi haline gelmiştir.
1744 te Muhammed Bin Suud tarafından kurulan Birinci Suud Devleti, günümüzdeki Suudi Krallığı’nın egemen olduğu topraklarda etkisini göstermiş, Yemen, Umman, Suriye ve Irak’a saldırmıştı. saldırılar dinsel izler taşımakta olup İslam Bilgini Abdül Vahab’ın ve onun takipçileri tarafından yapılmaktaydı. Vahhabiler olarak adlandırılan grup içinde Suudiler belirgin rol üstlenmiştir.

Birinci Suudi Devletinin başkanı “İmam” ünvanı almış olup, İlk İmam Muhammed Suud’u en yaşlı oğlu Abdülaziz izlemiştir. 1765 te başa geçen Abdülaziz, 1802 de Şii’lerce kutsal sayılan Kerbela şehrine 10,000 kişiyle saldırmış, Hz. Hüseyin’in türbesini tahrip edip, 2,000 kişiyi öldürmüştür şehri yağmalamıştır. Kerbela saldırısı Osmanlıları ve Mısırlıları, Suudilerin barışı tehdit ettiğine ikna etmiştir. Abdülaziz 1803 te suikast ile öldürülmüştür. Abdülaziz’den sonra başa geçen Suud, devleti en geniş sınırlarına ulaştırmış, 1814 te ölmüştür. Osmanlı-Mısır ittifakı ile topraklar Suudilerden alınmış, başa geçen Abdullah Suud kaybettiği toprakları için mücadele vermiştir. Mısır kuvvetleri Suudi Başkenti Diriyah’ı 1818’de ele geçirmiş, Abdullah Bin Suud yakalanarak İstanbul’a gönderilmiş ve idam edilmiştir.

Abdullah Suud’un aile üyeleri Mısır ve İstanbul’da hapsedilmiş ve Diriyah şehri temizlenmiştir. 1818 de Suudiler Necidde otoriteyi sağlamış Başkenti Riyad olan İkinci Suudi Devleti’ni kurmuşlardır. Birinci Suudi Devleti’ne nazaran ikincisi dar bir alanda etkili olmuş, Hicaz bölgesine hâkim olamamıştır. Bu devlet çok iç karışıklıklarla mücadele etmiştir. İlk Suudilerin kurucusu Muhammed Bin Abdullah’ın torunu olan Türki Mısırlıların elinden kurtulmayı başararak, Riyad ve çevresini Mısırdan geri almış ve ikinci devletin kurucusu olmuştur. Türki kuzeni Mishari tarafından 1834 te öldürülmüş, ancak kendisi de Riyadda kuşatılarak, Türki nin oğlu Faysal tarafından öldürülmüştür.

Mısırlılar dört yıl aradan sonra Riyad bölgesine saldırı düzenlemiş ve 1838 de Faysalı hapsedmiştir. Sonrasında, Osmanlı Devleti Halid Bin Suud’u Riyad Valisi atamıştır. Halid Bin Suud, Faysal’ın tek kardeşi idi ve uzun yıllar Mısır’da hapis yatmıştı. 1840 da Mısırlılar bölgeden çekilmek zorunda kalmış ve Halid’e desteği sağlayamamışlardı. Halid, Suud ailesinin Thunniyyan koluna mensup Abdullah Bin Thunniyyan tarafından devrildi. Bir yıl sonra Faysal Mısır tarafından serbest bırakıldı. Faysal Riyad bölgesini geri aldı ve oğlu Abdullah’ı veliaht tayin etti. bölgeyi oğulları Abdullah, Suud ve Abdül-Rahman arasında paylaştırdı.Faysal’ın 1865 te ölümünün ardından oğulları arasında mücadele başladı, bunu fırsat bilen Hail bölgesinden El-Raşid kabilesine mensup Muhammed Bin Abdullah Bin Raşid bölgeye müdahale etti ve 1891 yılında Mulayda Savaşında Faysal’ın kalan son oğlu Abdül-Rahman Bin Faysal’ı Necid bölgesinden kovdu ve İkinci Suudi Devleti’ne son verdi.


Mulayda yenilgisinin ardından Abdül-Rahman Bin Faysal ailesi ile Kuveyt’e göç etti ve Kuveyt emiri Mübarek Sabah’ın misafiri oldu 1902 de Abdül-Rahman Bin Faysal’ın oğlu Abdülaziz, topladığı kuvvetlerle Riyad Valisini devirmiş ve yönetimi ele almıştır.Abdülaziz gelecek 30 yıl boyunca El-Raşid kabilesi, Mekke Şerifi ve Osmanlılar ve amcası Suud Bin Faysal ile mücadele verdi. “İbn Suud” olarak anılan Abdülaziz, Osmanlı Sultanı’nı kabul ederek “Paşa” ünvanı almıştı İngilizler ile ittifak kurdu. İngilizler ile yaptığı 1915 tarihli Darin Anlaşması ile 1915-1927 yıllarında Britanya İmparatorluğu’nu kabul etti. Daha öncesinde kendisini “Necid Sultanı”, “Hicaz, Necid ve çevresinin Kralı” ve “İmam” olarak adlandıran Abdülaziz, 1932 de kendisini “Suudi Arabistan Kralı” ilan etti.

1937 de Amerikan araştırmacılar Dammam bölgesinde zengin petrol kaynakları buldular bu tarihten önce Suud Ailesi büyük yokluk içerisindeydi. İbn Suud hayatı boyunca çok kez evlendi, çevresindeki Beni Halid, Ayman, Shammar ve El- Eşşeyh kabilelerinin üyeleri ile evlilikler yaptı. İbn Suud 1953 te ölmeden önce 1945 te ABD ile ittifakını pekiştirdi. İbn Suud 1953 te öldükten sonra tahta oğlu Suud geçti. Suud’un yaptığı aşırı harcamalar onu kardeşi Faysal ile karşılaştırdı 1964 te kraliyet ailesi Suud’u Faysal’dan yana zorladı. İbn Suud’un genç oğullarından Talal öncülüğünde bir grup prens, kendilerine “Özgür Prensler” adı vererek Mısır’a sığındılar. liberalleşme ve özgürlüğü savunuyorlardı.

Faysal tahta çıktığında onları dönmelerine ikna etti. Affedilmişlerdi kendileri ve oğulları gelecekte hükümette herhangi bir pozisyona gelmekten mahrum bırakıldılar. Faysal, 1975 te kuzeni Musaid tarafından öldürüldü, Musaid derhal idam edildi. Tahta kardeşi Halid geçti. tek öz kardeşi Muhammed, tahtta hak iddia etmedi Halid 1982 yılında kalp krizinden öldü. Tahta, dönemin en güçlü prenslerinden “Sudayri Yedilisi” kardeşlerden en yaşlısı Fahd geçti.yedi kardeşe “Sudayri Yedilisi” denilmesinin sebebi İbn Suud’un en gözde eşi Hassa Bint Ahmad El-Sudayri’den doğmalarıydı. “Fahd 1986 da kendisine “İki Kutsal Mescidin Koruyucusu” ünvanını verdi.
1995 te felç geçirid, yetki ve sorumluluklar Fahd’ın öldüğü 2005 yılına kadar aşama aşama Abdullah’a geçti.

Abdullah, 2009 da Savunma Bakanlığı’na ve İkinci Başbakanlık makamına daha genç kardeşi Sultan’ı atadı. Sultan 2011 de öldü. 2009 da kardeşi Nayef’i İçişleri Bakanlığı’na atadı. Nayef 2012 de İsviçre’de öldü. 2015 e gelindiğinde uzun bir hastalığın ardından Abdullah öldü ve veliaht prens Salman Bin Abdülaziz yeni kral ilan edildi. Suudi Kralları Muhammed Bin Suud’un soyundan gelmektedir. Ülkede kral yasama, yürütme ve yargıyı elinde bulundurmakta, Başbakanlık görevini yürütmekte ve Bakanlar Kurulu’na başkanlık etmektedir.Ailenin kalabalık olması krallık vazifelerini ailenin yürütmesine ve yönetimin her kademesine ailenin hâkim olmasına olanak sağlamaktadır. yaklaşık 7,000 prens mevcut olup, Kral Abdülaziz’in 200 erkek çocuğu ülkedeki yönetimin başında bulunmaktadır. Bakanlar Kurulu Kraliyet ailesinin üyelerinden seçilmektedir.

2006’da yayınlanan Kraliyet Kararnamesinde Suudi Kralları, Suudi Prenslerce seçilecektir. Suud Kraliyeti geçmişten bu yana üç aşamadan geçmiştir: Birinci Suudi Devleti, İkinci Suudi Devleti ve günümüz Suudi Arabistan Krallığı.
Birinci Suudi Vahhabilik ile birlikte ortaya çıkmış, İkinci Suudi sürekli iç çatışmalar yaşamıştır, üçüncü günümüz Suudi Arabistan’ın Ortadoğu’da ciddi bir etkisi mevcuttur. Suudi Ailesi, Osmanlı Devleti, Mekke Şerifi, dâhil olmak üzere Suudi Arabistan’ın içinde ve dışında çok sayıda İslamcı grup ile çatışma yaşamış ve yaşamaya devam etmektedir. Günümüzde Suud soyadı Muhammed Bin Suud ve kardeşleri Thunayyan, Farhan ve Mishari’nin soyundan gelenler tarafından kullanılmaktadır.

Suud ailesi yönetimde etkili makamlarda bulunmakla birlikte, Suudi Krallığı’na varislik konusunda söz sahibi değildir. Kral devletin başıdır mutlak siyasi gücü elinde bulundurur bakanları atar En önemli bakanlıklar Savunma, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarıdır Suud ailesine ayrılmıştır. 13 bölgeye ayrılmış olan ülkede valilikler de Suud ailesine verilmektedir. Finans, Çalışma, Bilgi, Planlama, Petrol ve Endüstri alanları dışarıdan isimlere verilebilmektedir. Kritik askeri görevler Suud ailesindedir. Kraliyet ailesi ulemanın, ticari grupların ve nüfusun desteğine ihtiyaç duymaktadır. Siyasi ve yönetimsel atamalar uzun soluklu olmaktadır. Kral Abdullah, tahta geçmeden önce 1963-2010 yıllarında Ulusal Güvenlik Konseyi’nin başkanlığını yürütmüştür

, Prens Sultan ise 1962’den 2011 de ölünceye kadar Savunma ve Havacılık Bakanlığı görevinde kalmıştır. Prens Mutain 1975-2009 yıllarıında Belediye ve Kırsal Hizmetler Bakanlığı, Prens Nayef 1975-2012 yıllarında İçişleri Bakanlığı, şu anda tahtta olan Kral Selman, 1963-2011 yıllarında Riyad Bölgesi Valiliği yapmıştır. Uzun vadeli görevler prenslerin servetlerini artırmalarına derebeyliklerini kurmalarına neden olmuştur.
Kilit görevdeki prensler, kendi oğullarını yüksek mevkilere atayarak güçlerini korumayı tercih etmişlerdir. Örneğin, Prens Abdullah, 2010 a kadar Ulusal Güvenlik Konseyinde Başkan Yardımcılığı, Prens Muhammed Bin Nayef İçişleri Bakan Yardımcılığı, Prens Halid Sultan ise 2013 e kadar Savunma Bakan Yardımcılığı görevini sürdürmüştür.

Prens Mansur Bin Mutaib, 2009 da babasının yerine Belediye ve Kırsal Hizmetler Bakanlığı’na getirilmiştir. zengin ödeneklere ve geniş imkânlara sahip bakanlıklardaki görevler ailede paylaştırılmıştır. Suudi Krallığının kurucusu Kral Abdülaziz Suud’dan bu yana krallık oğulları arasında, kardeşten kardeşe geçerek devam etmiştir. Prens Salman 22 Ocak 2015’te kral olmuş, sıradaki aday ise Veliaht Prens bin Nayif’tir. Kraliyet ailesi mensuplarının isimlerindeki “İbn” ve “Bin” ünvanları aynı anlam taşır oğlu” olduğunu ifade eder. “

Kral Abdülaziz Bin Suud (1876-1953): 1932’den 1953’te ölümüne kadar 21 yıl tahtta kalmıştır.
Kral Suud Bin Abdülaziz (1902-1969): Kardeşi Faysal tarafından devrilinceye değin 1953-1964 arasında 11 yıl tahtta kalmıştır. Kral Faysal Bin Abdülaziz (1904-1975): Kuzeni Faysal bin Musaid tarafından öldürülünceye kadar 1964-1975 yılları arasında 11 yıl tahtta kalmıştır.Kral Halid Bin Abdülaziz (1912-1982): Ölümüne kadar 1975-1982 yılları arasında 7 yıl tahtta kalmıştır.
Kral Fahd Bin Abdülaziz (1921-2005): Ölümüne kadar 1982-2005 yılları arasında 23 yıl tahtta kalmıştır.Kral Abdullah Bin Abdülaziz (1924-2015): Ölümüne kadar 2005-2015 yılları arasında 10 yıl tahtta kalmıştır. 2012 yılında, 1936 doğumlu Prens Salman’ı ve 1945 doğumlu Prens Mükrin’i veliaht tayin etmiştir.

Bunların dışında veliaht olarak tayin edilmiş ancak Kral olamayan prensler:Veliaht Prens Talal Bin Abdülaziz (1931-) Dengesiz olduğu düşünülmüş, 1960’larda Suudi Ailesini eleştirdiği için sürgüne gönderilmiştir. Şu anda hayattadır.

murataltug1985 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Ortadoğu Yok Oluyor.... therisk Aktif Konular 0 17.12.2015 11:59
ortadoğu kan ağlıyor arap baharı süreci fetih GünceL HaberLer 0 31.07.2014 22:29


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları