Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > Tasâvvuf > Tasavvuf

Cihad-ı Ekber ...!


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Tasavvuf - kategorisi altındaki Cihad-ı Ekber ...! isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 13.05.2013   #1
||HüZüN DiYaRı||
eSiLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 2
Arkadaşlar: 2
Konular:
Mesajlar: 4.359
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute
Post Cihad-ı Ekber ...!

Cihad-ı Ekber, Nefisle Cihattır !

Nefisle cihat o kadar önemli bir meseledir ki Resul-u Ekrem (s.a.v) onu Cihad-ı Ekber, yani büyük cihat diye tanıtmıştır. O kadar önemlidir ki hatta silahlı savaştan bile üstün sayılmıştır.

Hz. Ali (a.s) şöyle naklediyor:

Resulullah (s.a.v) düşmanla savaşmaları için bir ordu gönderdi. İslâm ordusu savaştan dönünce onlara: "Aferin Cihad-ı Asgarı (küçük cihadı) yapanlara; ancak Cihad-ı Ekber (büyük cihat) onlar için farz olarak kalmıştır" buyurdular. (Ashaptan bazıları) "Ya Resulullah! Cihad-ı Ekber nedir?" deyince Hazret-i Peygamber: "Nefisle cihattır." buyurdular.[1]
Nefisle cihat, bütün ibadetlerden, hatta mücahidin canından geçerek şehadetle karşı karşıya geldiği silahlı cihattan daha zordur. Zira hakka tamamen teslim olmak, bir ömür boyu nefsanî istek ve heveslerle mücadele etmek ve tekamüle doğru ilerlemek, bir mücahidin birkaç sabah savaş meydanında İslâm düşmanlarıyla savaşmasından ve nihayet şehadet makamına erişmesinden çok daha zordur. Nefisle mücadele etmek o kadar zordur ki, sürekli ve amansız bir cihat, birçok ıstıraba tahammül etme ve ilâhî yardımların olması dışında imkansızdır. Dolayısıyla namazlarda devamlı: "Bizi doğru yola hidayet et" diyoruz. Tekamülün doğru yolunda ilerlemek o kadar zordur ki, kutlu İslâm Peygamberi, Allah-u Teala"ya! "Allah"ım! bir göz açıp kapayıncaya kadar beni kendi başıma bırakma" diye dua etmektedir.

Eğer nefsimizle savaşmaya karar verir de bu işe başlarsak bu amelimiz Allah tarafından yardım görür.

Allah-u Teala Kur"ân-ı Kerim"de şöyle buyurmaktadır: ""(Bizim yolumuzda cihat edenleri şüphesiz onları yollarımıza hidayet ederiz.)"[4]

Allah"ın rızasını kazanmak için kendi nefsî istekleriyle savaşan kimseye ne mutlu! Her kim nefsanî heveslerin ordusunu alt ederse Allah"ın rızasını kazanmıştır ve her kim cihatla ve Allah"ın karşısında huzu ve huşu ederek aklıyla nefs-i emmaresini kuşatırsa büyük bir saadete ulaşır. Allah ile O"nun kulu arasında nefs-i emmare ve nefsî isteklerden daha karanlık ve daha korkunç bir örtü yoktur; onların kökünü kurutmak için ise Allah"a muhtaç olma duygusundan, huzu ve huşudan, açlık ve susuzluktan (oruçlu olmak) teheccütten ve geceleyin ibadet için uyanık kalmaktan daha iyi bir silah yoktur. Böyle birisi ölürse şehittir ve kalırsa neticede büyük rızvana ulaşıverir. Allah-u Teala Kur"ân-ı Kerim"de şöyle buyuruyor: ""(Bizim uğrumuzda cihat edenlere, biz şüphesiz yollarımızı gösteririz.)"

Kendi nefsini ıslah etmek için senden daha fazla çalışan bir mücahidi gördüğünde kendi nefsini azarla ve onu kendine daha fazla dikkat etmeğe teşvik et. Allah"ın emir ve yasaklarıyla kendi nefsin için bir dizgin yap. Yaramaz, tecrübesiz ve eğitilmemiş bir köleyi terbiye eden kimse gibi kendi nefsini iyiliklere doğru yönlendir.
***
Yardım eyle Rabbim bizi nefsine yenik düşen güçsüzlerden kaybetmişlerden eyleme ...
Yaktın Rabbim elhamdülillah..Hiçliğimizi, acziyetimizi bildirdin Şükürler olsun. Kurban oldum , Teslim oldum Yardım eyle. Güç ve kuvvet yalnız sende, herşeye gücü yeten yalnız sensin 'OL' emriye herşeyi olduran sensin .Her zorlu imtihanımız içindeki gizli hikmetleri bilen de yalnız sensin Rabbim ..Yalnız Sana dayandım Tek sana sıgındım Maneviyat basamaklarında koşa koşa çıkabilmek haddimiz degil ama lütfuna rahmetine sıgınarak diliyorum ki sürüne sürüne de olsa oldugumuz yerde kalmadan çıkabilmeyi nasip eyle ..Peygamberimin (s.a.v) Pirimin, Mürşidimin dilinden Kur'an okumayı.Okuduklarımızı anlamayı anladıklarımızla amel etmeyi, yolunda hizmet etmeyi nasip eyle .Yarabbim zorlu cihadımızda kazananlardan eyle inşallah .(amin amin amin)

Bismillahirrahmanirrahim

Estağfirullah el Azim El Kerim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etûbu ileyh.

Allahım senin isimlerinle sana müracaat ediyorum koru kolla hıfz eyle.

YA CABBAR
YA MUHİD
YA KADİR
YA MANİ
YA NAFİ
YA DAFİ
YA SELAM

la havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim .

Allah'u Ekber

eSiLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Çanakkale; cihadın tarlası eSiLa iSlam Tarihi 0 16.01.2013 12:41
Cihad Allah İçindir Ve Allah Yolundadır HiCReT iSLamda Cihad-Cihad Erleri 0 08.01.2013 14:38
Niçin cihad!! vakti-cihad iSLamda Cihad-Cihad Erleri 0 20.12.2012 23:49
Cihad nedir NaZeNiN iSLamda Cihad-Cihad Erleri 1 20.12.2012 22:56
Cihadın dindeki yeri HiCReT iSLamda Cihad-Cihad Erleri 0 18.12.2012 13:58


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları