Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > Tasâvvuf > Tasavvuf > Tasavvufi Sohbetler

Algı bozukluğu EnalHak ve Panteizm


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Tasavvufi Sohbetler - kategorisi altındaki Algı bozukluğu EnalHak ve Panteizm isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 24.04.2018   #1
Üye
Rhodium - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Apr 2018
Üye Numarası: 857
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 11
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: Rhodium is an unknown quantity at this point
Standart Algı bozukluğu EnalHak ve Panteizm

Bu konuyu anlamadan önce, "metaryalizm ve İslam" ile ilgili ayrıca "belirsizlik ilkesi ve kader" başlıklı yazıları okumanız konuyu daha iyi anlamınızı sağlayacaktır. Yine dil olarak sade klasik ve İslami kelime üsluptan özenle kaçınılacak her kesimin anlayacağı şekilde anlatmaya özen gösteriyorum.

Mevlana görüşüne göre insanı sevmeyen Allah'ı da sevmez. Ne güzel söz öyle değil mi?Metaryalizmin yansıma kuralına göre insan-sevgi ikili kavramını ele alalım. Sevgi insan maddesinin kafamızdaki canlandırmasıdır. Gözlerimiz, kaslarımız, organlarımız ve hücrelerimiz var. Biz canlı bir maddeyiz.

Yaramaz insan, yararlı insan arasında seçim yaparken temel bir kural koyarız. Yaramaz kötü davranışları ifade eder. Bu ifade bize o insana ödül-ceza ölçümüz olur.

Aşkmaz veya sevgilili diye Türkçede fiil oluşturmayız. Neden? Çünkü bunlar davranışların ödül ve ceza ilişkisini ifade etmez.

İslamiyetin en temel kavramı: iyi ve kötü insan, bunun karşılığında ki değerlendirme ile cennet-cehennem ödül-ceza ilişkisidir.

Bir tecavüzcünün Allah ı En çok seven olması ona cenneti garanti etmez. Yine kul hakkı yememek için hayatı mücadele içinde geçen bir insanında Allah ı sevmiyor olması onu cehenneme atmaz.

Dolayısı ile aşk, sevgi, tutku, saplantı gibi meseleler ölçü değildir. Bu kavramlar her maddeye bakan insanın kendi zihnindeki algılardır. Kişiden kişiye değişir. Güzel ahlakı sağlayan emir ve yasaklar - doğru davranışlar bellidir.

İslamiyet den Metaryalizmi koparanlar işte bu algı bozukluğuna sahip olurlar. Yani insanı seven Allah ı sever cümlesi bir algı bozukluğudur. Öncelikle bozuk algıları görmek okuduğunuzun geçerliliğini süzmek zorundasınız.

Belirsizlik ilkesinde görülür ki Allah için en güçlü sıfatını kader kavramından alır. Yani Allah için yaşanmasını yazdığı kavramı tekrar yaşanır kılması: yoktan var etmekten daha zordur. Yoktan var etmekten daha zor olanı yapabilen Allah için bunun anlamı: Var olan her şeyin "nedensellik" içermesidir.

Yine Metaryalizmi İslamdan koparanlar, nedensellik ilkesini de "yoktan var etmek, canı istedi öyle yaptı" tarzında İslamdan koparırlar.

Bu durumda "Allah" ve "diğer herşey" arasında ki ayrım kaybolur. Diğer her şey uzay, dünya, hislerimiz, ruhumuz, doğa vs.

Allah insanı yaratırken ruhumuza üfledi. Evet bu çıkarmadan "nedensellik" çıktığında İnsan Allahın bir parçasıdır şeklinde mantıksız bir kavrama gelinir. Bu görüş doğanın matematiksel işleyişinden de kopar.

Elma ve tekerlek aynı kütle çekim kavramına sahip iken bunun yerine elmanın ne kadar harikulade, sevgi ve aşk dolu olduğu ortaya konur. Bütün bu algı bozukluğundan da aslında her şey Allah dır. Yada ben Allahın bir parçası olduğum için Allahım gibi bir sürü delilik ölçeğinde kavramlarla karşılaşırız.

Örneğin, bir insanı karanlık bir odada bir iki ay tutarsanız, o insanın karanlığa uyum sağlamak ve rüya görmesi için vücudunun hormonal yapısı bozulur. Dopamin, dimetiltriptonin gibi salgılar ile halüsünasyonlar görebilir. Bu durum normalden çok farklı tavırları beraberinde getirir. Ağır depresyon geçirdiği bu hal: karşı cinse ilgiyi kaybetmeden tutunda yediği yemekten artık haz almamaya kadar gider. İşte inzivaya çekilmiş dervişi bekleyen gerçek budur. Derviş Dünyadan psikolojik rahatsızlığı ile yemiyor içmiyorken acil ruhsal yardıma ihtiyacı vardır ama halk içinde Ermiş kabul edilir.

İşte biz bu ermişlerin bozuk algıları ile süslenmiş kavramlar metaryalizm, nedensellikden uzaktır. Peygamberin üslubundan veda hutbesinde ki netlikten, akıl dolu davranışlarından uzaktır. Bu ermişler kimi zaman uçar kimi zaman ben Allahım da diyebilir.

Ermek diye bir fiil İslami açıdan yoktur. İnsan, insan olarak doğar insan olarak ölür. Hepsi bu kadar. Allah her kuluna aynı uzaklıkta ve aynı kriterlere göre değerini cennet-cehennem ile verecek. Bu hususlarda Kuranda çok sade net ve açıkça yazılıdır.

Rhodium isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Çekingen Kişilik Bozukluğu GoLqe Kisisel Gelisim Yazilari 0 04.11.2014 23:57


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları