Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > Tasâvvuf > Tasavvuf > Tasavvufi Sohbetler

Belirsizlik İlkesi ve Kader


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Tasavvufi Sohbetler - kategorisi altındaki Belirsizlik İlkesi ve Kader isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 18.04.2018   #1
Üye
Rhodium - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Apr 2018
Üye Numarası: 857
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 11
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: Rhodium is an unknown quantity at this point
Standart Belirsizlik İlkesi ve Kader

Karl Werner Heisenberg, tarafından ortaya konulan belirsizlik ilkesi, günümüz kavramların da en önemli kanıtlardan bir tanesidir. Hatta kuantum fiziği açısından en önemlisidir diyebiliriz. Tabi bu durum aslında sadece matetematiktsel ifadelerdir. Ancak anlamı şöyle:

Bu ilkeye göre hızını bildiğimiz bir şeyin konumunu asla bilemeyiz. Konumunu bildiğimiz bir şeyin ise asla hızını bilemeyiz. Bunu atom altı parçacıklara girerek anlatmıyorum. Basit anlaşılır olarak özeti budur.

Şimdi biz Müslümanlar için "Allah"ın bazı sıfatları vardır. Bular, ezeli olması, ebedi olması, bunlara 99 isim diyorlar ancak sıfatı demek belki daha doğrudur. Bununla beraber en yüce en güçlü en... Kavramını ortaya koyan nedir? İşte bu ilke ile açıklıyorum.

Diyelimki 5 adet zar aldınız. Bunları masaya attığınızda 2 3 1 5 3 geldiğini düşünelim. Bunların hangi sayı geleceğini ve hangi noktaya düşeceğini önceden biliyorsanız günümüz kader inancını anlıyorsunuz demektir.

Bu tıpkı bir kitaba önceden ne yaşayacağımızın Allah tarafından yazılması halidir. Allah zarların önceden biliyordu. Allah belirledi şeklinde.

Şimdi beyninizi yakma zamanı. Yoktan var etmek nedir? 2 3 1 5 3 gelmesinin zar atarak değilde yoktan var olduğunu düşünün... Bir anda zarlar masada belirdi.

Yine başka bir durum. Şimdide 2 3 1 5 3 zarı attınız ve belli noktalara geldi. Tekrar aynı şekil hız ve konumda aynı noktalara 2 3 1 5 3 atabilirmisiniz? İşte bu belirsizlik ilkesindeki hız ve konumu aynı anda bilmenizi gerektirir. Aynı anda bilinemez.

Şimdi yoktan var etmek, size ilk klasik kader inancına göre daha zor geldi. Haksızmıyım? İşte yoktan var etmek kavramını: En büyük zorluk olarak algıladığınız için: muhtemelen şöyle düşündünüz. Allah için en güçlü en kudretli olmasının sebebi yoktan var etmesidir.

Hayır. Yanılıyorsunuz. Kuantum fiziği bize gösterdi ki bundan daha zor olan bir şey var. Yoktan var etmekten daha güçlü bir şey var. O belirsizlik ilkesini kontrol etmektir. Yani zarları ikinci kez aynı yerlere atmak aynı hız ve konularına getirebilmek yani belirsizlik ilkesini kontrol edebilmek: yoktan var etmekten daha zordur.

Neden daha zor? Çünkü yok kavramı aslında boyutsal bir durumdur. Özetle paralel evrenlerle oluşabilecek bir meseledir. Daha halk ağzıyla 1000 TL alacağınız ve 1000 TL borcunuz olduğunu düşünün aslında paranız yoktur. Dolayısı ile evreni pozitif ve negatif olarak iki ayrı uzay-mekana gerilebilirse yoktan var etme durumunu Allah sağlar. Bunu bilimsel olarak da anlayabiliriz.

Buraya kadar anladığınızı düşünüyorum. Allah ın en güçlü sıfatının belirsizlik ilkesinin kontrol edilmesi olduğunu anladığınızda aslında bunun kader inancı olduğunu kavrayabilirsiniz.

İşte bu noktada Allah hiç bir şeyi bir süreçten veya bir sebepten geçirmeden yaratmadı. Önceden belirlemeden yaratmadı. Milyarlarca yıl sürse bile.

Soru: insanlar öldüğünde ahirete bedenleri gidemeyecek. Ruhlarımız gidecek. Ruhlarımız bir boyuttan başka bir boyuta gidecek. Ya Allah ahiretten bir insanı dünyaya gönderseydi? Ruhunu mu bedenini mi gönderirdi? Hz. Adem için ne oldu?

Rhodium isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kader Gece sı ..? sakincali Mubarek Geceler 0 20.06.2017 18:34
Günahlar Kader mi, Kusur mu? eSiLa Kadere Iman 1 01.03.2015 21:22
Kader zulmeder mi? eBRaR Makaleler 2 31.01.2014 19:01
Ördü kader ağlarını.. Elgeynelhadra Diğer Videolar 0 22.04.2013 16:54
Fakirlik Kader midir? eSiLa Kadere Iman 0 24.02.2013 13:41


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları