Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > Tasâvvuf > Tasavvuf > Tasavvufi Sohbetler

Hizmetin Önemi


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Tasavvufi Sohbetler - kategorisi altındaki Hizmetin Önemi isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 01.01.2015   #1
BuZ KeSMiŞ YüReGiM
YuReK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 44
Arkadaşlar: 3
Konular:
Mesajlar: 4.908
Rép Puanı: 20010
Rép Grafiği: YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute
Standart Hizmetin Önemi

Eyyubil-Ensari (r.a.) hazretleri anlatıyor, Resulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:;
''Allah yolunda bir sabah ya da bir akşam yürüyüşü, güneşin, üzerine doğup battığı her şeyden daha hayırlıdır.'' (Buhari, Sahih, Cihad, 7/73)

Hadis-i şerifte, Allah yolunda yani insanların İslam’ın getirdiği hidayetten nasipdar olabilmeleri, iki cihan saadetine kavuşabilmeleri maksadıyla yarım günlük bir hizmetin, üzerine güneşin doğup battığı her şeyden, bir başka rivayette ise, dünya ve dünyadakilerden daha hayırlı olduğu açıklanmakta. Böylece Müslümanlar, bütün insanlığın saadeti için, Allah yolunda hizmete teşvik edilmektedir.


Bir başka hadis-i şerifte ise Resulullah Efendimiz, Hz. Ali efendimize hitaben;

''Senin vesilenle bir kişinin hidayete kavuşması, kırmızı develerden teşekkül eden sürülerin sahibi olmandan senin için daha hayırlıdır.'' buyuruyor .

Olaya birde bu açıdan bakacak olursak; hizmetin başka bir boyutu ile karşı karşıya geliyoruz.

İnsanlığın hidayeti için yapılan hizmetlere büyüklerimiz çok önem vermiştir. Çünkü Bütün İnsanlar, evliyanın aşık olduğu kainatın sahibi, merhametlilerin en merhametlisi olan Rabbil Âlemin’in kuludur. O’nun habibinin ümmetidir. İnsanlar Allah’ın (C.C) rahmetinden uzaklaşıp cehennemlik amellere sarılınca kainatın efendisi Peygamberimiz(s.a.v) mahsun oluyor. Ama ümmetinin hidayete kavuşanları sayısı ne kadar çok olursa o kadar mutlu oluyor ve merhametlilerin en hayırlısı olan Rabbimizin yarattığı kul ahrette iyi muamele görmüş veya müjdelenen nimetlere kavuşmuş oluyor. Tabi bunun için yapılması gerekenler var. Düşünün bir ülkeyi ortasında bir saray var. Bu ülke vücut ülkesidir,saray da kalptir. O sarayın sahibi de Allah (C.C) hazretleridir. Orda kendinden başka hiçbir şeyi kabul etmiyor. Kalpte kendinden başka bir şey varsa oraya teveccüh etmiyor. Hadisi kudside Mevlamız hiç bir yere sığmayıp mümin kulunun kalbine sığdığını beyan buyuruyor. Ancak bu kalbin bütün kirlerden, masivadan yani Allah ve Allah için olan hariç her şeyden tezkiye olması gerekiyor.

Tezkiye işleminden sonra ise Rabbimiz o vücut ülkesinin sarayına yani kulunun kalbine nazar ediyor, orada tecelli ediyor. Kul bu hale gelince ise vaat edilen nimetlere kavuşuyor. Büyük sevaplar kazanıyor. En önemlisi Allahın rızasını kazanıyor. Ve buna vesile olan insanda kazanandan eksilmeksizin aynısını kazanıyor. Ne kadar kazançlı ve kârlı bir alış veriş olduğunu siz düşün.

O sebeptendir Allah dostları bütün ömürlerini, mallarını, canlarını, evlatlarını insanlığın hidayeti için seferber etmişlerdir. Bu nebevi bir ahlaktır.

Bu konuya Hz. Ebu Bekir (r.a)efendimizin hayat felsefesini de ortaya koyan bir duası ile genişlik kazandırabiliriz. Neydi bu dua ve istek; Ya rabbi beni cehennemine koy ve vücudumu öyle bir büyüt ki, hiçbir kulun azabını tatmasın. İnsanın kanını donduran bir iman, sevgi ve muhabbetin örneğini görüyoruz Sıdık-ı Ekber efendimizde. İnsanlığa bu derece merhametle ve yararlı bir yaklaşım içinde olan bu yaşam tarzı, bu sevgi membağı günümüzde halen tasavvuf büyüklerinin , Allah erlerinin gayretleriyle devam etmektedir. Bu Kamil veliler talebelerine hizmeti tavsiye etmektedir. Hizmet nimettir düsturuyla bizlerde hizmeti nimet bilip, insanlık için hizmete talip olup rızayı ilahiyi kazanmaya gayret etmemiz lazımdır.

S. NİZAMETTİN EROL

Click the image to open in full size.
YuReK isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Namaz ibadetinin Önemi eFe Namaz İle İlgili Yazilar 0 16.03.2013 15:48
Fotosentezin önemi nedir? YuReK Biyoloji 0 01.03.2013 11:30
İşte Omega-3'ün insan üzerindeki etkisi ve önemi YuReK Sağlıklı Hayat - Sifali Bitkiler 0 05.01.2013 17:13
Zekatın Önemi eSiLa Zekat Malları Çeşidi ve Miktarı 0 26.11.2012 14:11
Fitrenin önemi nedir? eSiLa Fitre Fidye ve Keffaret Konuları 0 26.11.2012 14:09


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları