Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > Tasâvvuf > Tasavvuf > Tasavvufi Sohbetler

İslamiyet açısından hangi rejim uygundur?


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Tasavvufi Sohbetler - kategorisi altındaki İslamiyet açısından hangi rejim uygundur? isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 20.04.2018   #1
Üye
Rhodium - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Apr 2018
Üye Numarası: 857
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 11
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: Rhodium is an unknown quantity at this point
Standart İslamiyet açısından hangi rejim uygundur?

İlk insan toplulukları, çiftlik hayatı ve avcılık ile uğraştılar. Bu hayatta aile ve akrabalık ilişkileleri ile bir arada oldular. Köy dediğimiz kavram da aslında bir den fazla aile ve akraba toplumunun bir arada yaşadığı bölgedir.

İnsanları bir arada tutan ve koca dünyada yalnız başına takılmadan aile, akraba ve köy olarak birleştiren temel husus nedir?

İnsan, doğa olayları karşısında tek başına yaşayabilecek bir canlı değildir. Yaşasa bile büyük bir mücadele vermesi gerekir. Yağmur, soğuk, kar, açlık, vahşi hayvanlar gibi bir çok sebepten doğa ile baş etmek zorundadır. Dolayısı ile insanları bir arada tutan husus doğa ile mücadele etmektir.

Devlet nedir? Denildiğinde insanların bir arada olduğu... Şeklinde tanımlar yapılır. Aslında devletin en sade ve gerçek tanımı şudur:
"Devlet doğaya karşı insanların bir araya gelmesidir. "

Doğa ile mücadele etmek için insan toplulukları, sınıflara ayrıldılar. Örneğin, avlanacak güçlü erkekler, avları pişirecek kadınlar gibi. Büyüme ve sınıflanma arttıkça ilkel devletlerden modern devletlere doğru devlet olgusu gelişti.

Burada net bir sonuç var: Devlet ve doğa: birbirinin zıttıdır. Yani birbirlerine karşı iki düşmandırlar. Eğer ki m.ö. 10000 yılında istanbulda olsaydınız. Saf doğa ile karşılaşırsınız. Devletin bir parçası insan topluluğu doğayı yenmiştir. Onu adeta yok etmiştir.

Günümüz devlet yapılarının hepsinde üç yapı vardır:

1) asgeri toplum: bunlar siyasiler, bürokratlar, asker ve polisler, belediyeler, bakanlıklar vs.
2) sivil toplum: bunlar cemiyetler, birlikler, vakıflar, şirketler, klubler, medya, cemaatler, tarikatlar, örneğin bu forum topluluğu, vs.
3) Halk: devletin vatandaşları

Devlet İslam cumhuriyeti, laik, sosyalist, kapitalist VS. Ne olursa olsun bu boş bir atışmadır. Asıl önemli olan hususlar şunlardır:

Her asgeri toplumun görevi halka hizmet etmektir. Bu hizmet doğaya karşı halkı korumaktır. Açlık, ulaşım, iletişim vb.

Asgeri toplum doğaya karşıdır. Sivil toplum ise doğa tarafında yer almaktır. Yeşil enerji, atıklar, çevreyi koruma, insan ve hayvan haklarını savunma gibi.

Sivil toplumun görevi ise asgeri toplumu denetlemektir. Bir devletin en ideal hali asgeri ve sivil toplumlarının güçlerinin aynı olduğu haldir. Eğer bu denge yoksa laikler için en laik, dindarlar için en şeriat hükümlü, ne olursa olsun o devlet kötü devlettir.

İslami derin düşüncesi açısından: Allah doğayı yaratandır. Allah doğayı yarattığı için doğanın sahibidir. Açlığı, yağmuru, fırtınaları yaratan Allah. Kuran da ısrarla doğa olaylarından ve doğadan bahsedilir. Nuh tufanı örneğin. Yani Allah doğanın sahibi olduğu için doğa tarafındadır.

Yani, devlet Allahın yarattığına karşı yani Allah a karşı bir araya gelmedir. Allah dünyayı bize emanet ettiği gibi yaratmadı.

Biz devletler oluşturarak 250 milyar nüfusumuz ile ona karşı savaştık. Sonuçta onu korusun diye oluşturduğu ozonu deldik. Yarattığı bir çok hayvan türünü yok ettik. Canlıları ihtiyacımızın çok ötesinde vahşice ya yedik yada derilerini yüzdük. Oluşturduğumuz kimyasallarla nehirleri, gölleri yok ettik. Radyoaktif maddeler ile kendimizi, hayvanları, bitkileri dahi kanserli hale getirdik.

Şimdi biri şu soruyu sorduğunda İslama göre hangi devlet olmalıdır? Kapitalist mi, şeriatçı mı, laik mi, yeşil sosyalist mi? Hayır!

Ben İslam devletinin Allahı ortak koşmak olduğunu düşünüyorum. Katılırsınız katılmazsınız. Ama bu öznel düşüncemden önemlisi şu genel durumu biliryorum:

İslam devletsizdir. Devlete karşıdır.

Rhodium isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Hangi Hoca Hangi TV Kanalında? SıLa Makaleler 0 31.05.2013 14:30
İman ve Inkar Açısından Insanlar Kaç Kısımdır? SıLa IMAN 1 04.05.2013 23:56
Hangi Marka Hangi Ülkenin SimaL Serbest Kürsü 0 17.02.2013 22:13
İslâmiyet'ten Sonraki Türk Edebiyatı SıLa Türkçe ~ Edebiyat 0 24.12.2012 16:55
İslâmiyet'ten Önceki Türk Edebiyatı SıLa Türkçe ~ Edebiyat 0 24.12.2012 16:54


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları