Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > Tasâvvuf > Tasavvuf > Tasavvufi Sohbetler

La ilâhe illallah ne demek?


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Tasavvufi Sohbetler - kategorisi altındaki La ilâhe illallah ne demek? isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 18.04.2018   #1
Üye
Rhodium - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Apr 2018
Üye Numarası: 857
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 11
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: Rhodium is an unknown quantity at this point
Standart La ilâhe illallah ne demek?

La ilâhe illallah, Türkçe olarak, Allah'tan başka İlah yoktur. Anlamına gelir. Bu cümle İslamın ve Müslüman olmanın birincil ve en önemli şartıdır.

Ancak bunun zikir söylemenin ötesine geçelim. Müslüman olmak için böyle bir şart var mantığının ötesine geçelim. Allah'a duyulan sevgi ile bakmanın ötesine geçelim. (bu demek değil ki bu şekilde yapmayalım maksat meseleyi anlamak) Nedir? Ne anlama geliyor. Neden? Bize ne anlatıyor. Ve bunu yaparken yalın sade dil kullanalım.

Bu söz öncelikle bir ret etmedir. Olumsuz bir fiil ve olumsuz bir karşı durmadır. Allah kula şunu söylüyor. "Benden başka ilah yok!" Anlayacağınız bu en başta bir meydan okuma. En başta Müslümanlığı kabul etmeyen mekkelilerin inancına, 3 ruh inancı oluşmuş hristiyanlığa, Yahudilerin inancına, ateşe tapanlara vs. Hepiniz yalnışsınız demek.

Bunlar içinde mekke putperestliğini anlamadan tevhidin ilk şartını da anlayamayız. Putperestler çoğu putperest gibi bir veya bir kaç ilah kabul eder. İlahına "aracılık etmek" için puta tapınır. Put burada İlah'a giden yoldur. Esas manevi değeri madde halinden almaz. Putperestler için özel mabetlerdeki özel heykeller gibi sanatsal veya tarihi değeri olmayan putlar vazgeçilmez değildir.

Örneğin mekkeliler çölde erzaklarındaki helvayı put haline getirip ona namaz benzeri eğilip kalkarak "ilaha" tapınırlardı. El-ilah yani. Sonra bu putu afiyetle yerlerdi. Özetle bir sürü taşa tapan aptalca insanlar olarak kafamızda canlandırırsanız çok çok yalnış yaparsınız. Bu din çok köklü ve hiçte aptalca insan davranışları içerimiyordu. Hatta hristiyanlıkdan daha fazla Müslümanlığa yakındı.

Peki, peygamber efendimiz neden mekkelilere şunu söylemedi:
"Sizin el-ilah diye tapındığınız aslında Allahtır. Artık putlara gerek yok."

Çünkü, bu durum mekkelilerin en can alıcı durumuna hançer saplamaktaydı. Bu Allah'tan başka herhangi bir şeyin "kutsal ruhu" olmamasıdır. Allah dan başka hiç bir şey kutsi kutsal değildir. Sadece Allah vardır. Geri kalan hiç bir şey yok. Bu "Allah'tan başka İlah yoktur!" meydan okumasıdır.

Mekkeliler burada kadının toplumdaki yeri konusunda afalladılar. Kız çocuklarından duyulan utanç, erkek ruhunun kadınlardan kutsal olmaması işlerine gelmedi. Çünkü kadın sütü satılan bir gelir ve ev kölesi demekti. Nasıl beyazların zencilerle aynı olacak.

Tapınakları elinde bulunduran aileler için düşündüğünüzde kabilenin kaybedeceği itibar ve ticareti düşünebiliyormusunuz? Allah diyordu ki ben sana şah damarından daha yakınım senin içindeyim. Kutsal bir mekan yok! Nereye gidersen git iyiliğinide kötülüğünü de biliyorum.

Yine Papazlık veya herhangi bir kutsal insan yok. Kimse günahlarını affetmeyecek. Allah'tan başka İlah yoktur! Bu anlama da geliyordu. (tevhidin ikinci şartı peygamberlik ve elçilik. Kul olmaktan farkı bunları belki başka bir yazıda.) Burada papaz denildiğinde içeriğin Şirk yani ortak koşma kısmı anlaşılmıyor.

Hristiyanların imamları diyelim. Bu imamlar, insanları evlendiriyor boşuyor günahlarını affediyor. Elleriyle çocukları okunmuş sularla yıkıyorlardı. Hala da bunu yapıyorlar. Bunların itibarı kazandıkları sosyal mevkiye Allah meydan okudu. Allah'tan başka İlah yoktur.

Ellerindeki tespihe bir bakınız. Plastik Çin de bir fabrikaya geldi. Bunları eritip içine boyalar katıldı. Plastik kalıplardan milyonlarca basıldı. Bunlar putperest Çinlilerin tarafından ipe makinelerle dizilip tahtakale toptancılarına satıldı. Şimdi 33 kere La ilâhe illallah derken: kendinize şu soruyu sorunuz: Bu tespihin manevi bir değeri varmı? Tespih kutsal mı? Mekkelilerden farkımız nedir?

Rhodium isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Tag Ekle
allah , putperestlik , tevhid


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
la ilahe illallah . RiSaLeT iLahi DinLe 1 20.02.2015 22:33
La ilahe illallah demekle Müslüman olunmaz SıLa Dini Konular 0 11.04.2013 10:09
hasan dursun la ilahe illallah RiSaLeT iLahi DinLe 0 23.12.2012 21:31
Sedat Uçan - La ilahe illallah YuReK iLahi DinLe 0 29.11.2012 18:42
İlahi sözLeri - La ilahe illallah OguzHaN iLahi-eZGi SözLeri 0 26.11.2012 19:04


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları