Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > Kur'an-ı Kerim > Kur'an-ı Kerim > Tefsir

İhlas Suresi Tefsiri


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Tefsir - kategorisi altındaki İhlas Suresi Tefsiri isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 12.01.2013   #1
||HüZüN DiYaRı||
eSiLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 2
Arkadaşlar: 2
Konular:
Mesajlar: 4.359
Rép Puanı: 2147483647
Rép Grafiği: eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute eSiLa has a reputation beyond repute
Post İhlas Suresi Tefsiri

İHLAS SURESİ
Euzübillahimineşşeytanirracim
Bismillahirrahmanirrahim

1. De ki: O, ALLAH (C.C.) birdir.
2. ALLAH (C.C.) sameddir.
3. O, doğurmamış ve doğmamıştır.
4. Onun hiçbir dengi yoktur.


Kur'an'ın üçte biridir diye Efendimiz s.a.v.'in müjdelediği bir suredir Mekkede inmiştir 4 ayettir.
Ayet-i Kerime olarak Kelimeleri az ama manası çok geniş bir suredir
Neden Kur'an-ı Kerimin üçte biridir? Bu hususta çeşitli rivayetler var en kuvvetli olan Kur'an-ı Kerimi incelediğiniz zaman üç ayrı hükmün olduğunu görürsünüz.
Bunlardan birincisi Kur'an da itikat iman esaslarıyla ilgili ayetler vardır.
ikincisi ibadetlerle imanın gerekliliği olan kulluk vazifeleri ile iligli nasıl yerine getirilir gibi ayetler vardır. (namaz,oruç,hac,cihat gibi ayetler)
üçüncüsü sosyal yaşamla aile toplumla ilgili muamelat dediğimiz hükümlerle ilgili ayetler vardır.

Bu üç ayrı ayetlerin üçte biri itikat bölümüdür İhlas Suresi de itikadı özetleyen iman esaslarını özetleyen ayetlerin adeta özeti olduğu için itikadın tarifi iİhlas suresinde özetlediği içindir.

İNİŞ NUZUL SEBEBİ NEDİR?

Müşrikler Mekke-i mükerreme de Efendimiz s.a.v'e gelerek İnandığın ALLAH (C.C.) nasıldır? Bize tarif et dediler ALLAH (C.C.) altındanmıdır gümüştenmidir bakırdanmıdır kromdanmıdır diye putlar gibi altından falan sandılar böyle bir münazaraya münakaşaya girdiler. Nasıl bir ALLAH (C.C.)'a inanıyorsun diye sordular. Bu soru kıyamete kadar bütün insanların fıratında sorulacak olduğu için hem o günkü müşriklere hemde boşlukta olan arayış içerisinde olan ve inanan bir topluma cevap olsun diye kıyamete kadar hükmü süren bir sure olarak o soruya cevaben inmiştir.

TEFSİRİ

Ey Habibim Muhammedim s.a.v. onlara deki; ALLAH (C.C.) hakkında soru soranlara samimi veya samimi değil dalga geçen veya ciddi soranlara deki ALLAH (C.C.) tektir ve birdir. Tektir nerde heryerde herşeyde hiç bir benzeri ortağı yoktur.

Evrimcilere herşeyi tesadüf olarak oldu diyen zihniyetler bu gün bütün okullarda okutuluyor maymundan geldiğimiz iddia ediliyor hiç bir şekilde ilmi delili olmayan bu saçma iddiaya göre verilmiş bir cevaptır ayrıca.

Ve ALLAH (C.C.) ikidir diyen Zerdüşlere Yahudiler de o ölçüye kapıldılar Üzeyir (a.s.) ALLAH (C.C.)'ın oğludur dediler.
Hristiyanlarda ALLAH (C.C.) üçtür dediler onun için haç çıkarırlar.Baba Oğul ana veya Ruhul Kudüs dediler. ALLAH (C.C.) yoktur diyen ataistlere ALLAH (C.C.)'ı üçleyen ve ikileyenlere karşı verilmiş bir cevaptır. ALLAH (C.C.)'a iftira atanlara veya ALLAH (C.C.)'ı merak edenlere deyinki ALLAH (C.C.) tektir.

ALLAH (C.C.)'ı bilmeyenlerin idia ettikleri gibi iki veya üç ilah olsaydı yeryüzünde fesat çıkardı diyor Rabbimiz diğer bir ayetinde. Nasıl mesela bu gün yağmur yağacak derdi Avrupaya birisi , yok ben güneşli yapmak istiyorum derdi diğeri , öbürü dediki dolu yağacak kararı kim verecekti
karar tek otorite tek merkezden çıkmalıdır zaten öyle. yeryüzünün iradesini bile insana bırakmadı Rabbimiz insan karıştımı zaten belayı buluyor insan. İnsanın güneş üzerinde bir iradesi varmı 6 milyar insan bir araya gelze zerre kadar birşeye güç yetirebilirmi.

ALLAH (C.C.)'ın sünnetine uymayan insan başına ne belalar açıyor ağaçları ormanları usulsuz kesersen dengeyi bozarsın vsClick the image to open in full size. gibi. toprak kayması olacaktır.

ALLAH (C.C.) diyorki başka bir ayetinde ALLAH (C.C.)'ın sünnetinde değişiklik bulamazsınız diyor Rabbimiz. Yaparız derseniz neticeye katlanırsınız, meela son deli dana hadisesi ALLAH (C.C.)'ın vahdaniyetini ıspat eder, ALLAH (C.C.) ineğe et yedirmeyi bilmiyormıuydu haşa insan illa yiyecek dedi diretti. Et yemez ALLAH (C.C.) öyle yarattı bu mahluku hayvanlar biliyorsunuz iki kategoridedir bir ot yiyenler o insana helal kılınmıştır bir kısmı. et yiyen hayvanların tamamı insana haram kılınmıştır bu sünnetullahtır ALLAH (C.C.)'ın sünneti değişmez. Bu ALLAH (C.C.)'ın vahdaniyetinin gücünün en büyük ıspatıdır. Köpek et yiyor onun eti insana haram. Etten insana bir takım hastalıklar bulaşacağı yaratılış ilkelerinde var.
Şimdi hayvanlar çabuk büyüsün çok fazla etli olsunlar diye kapitalis sistemin çok para kazanma hırsı emperyalist ruh insanı değersiz kılan ruh illa tavuk çabuk hormonlu büyüsün şişkin görünsün diye hap içerisinde etleri ot yiyen hayvanlara zorla yedirdiler. Hangi hayvan yediyse koyunda da inekte de deli dana ismini verdikleri hayvanları delirten bir hastalık çıktı. ALLAH (C.C.)'ın yaratılışına razı olacak insanoğlu o ot yiyor karışma ot yesin illa et yesin diyorlar ALLAH (C.C.)'ın sünnetini değiştiremezsiniz Değiştirmeye kalktığı zaman işte o felakete insan uğuruyor.
Onun için tek ilah vardır o da ALLAH (C.C.)'tır

ALLAH (C.C.) tektir. Bilali Habeşilerin imanından taviz vermeden söyledikleri sözdür. Bu sözü söylediğiniz zaman çıkar çevrelerin düşmanı olacaksınız hemen size fanatik radikal gerici irtica diyeceklerdir. Çünkü ALLAH (C.C.) tek demen bir takım çevrelerin çıkar düzenlerini reddetmen demektir.

Allahussamed ALLAH (C.C.) herkesin muhtaş olduğu ilahtır. Herkes ona muhtaçtır sığınılacak olan makamdır. Millet yıllardır son ümidimiz son çaremiz diye başklarını umut gördüler. Bu söz yanlıştır. Ağaca bile yaslansanız belki çürüktür kırılır kula yaslanma o da ölür ALLAH (C.C.)'a dayan o Hay dır diridir.
İşte şuur olmayınca son ümidimiz bilmem kim derler. Türkiye için çare Avrupa Birliği AB diyorlar hayır başka kapılarda çare aramayın çare ALLAH (C.C.)'tadır onun dinindedir.

İnsan nereye güveneceğini çok iyi bilecek Yaradan eserini korur eser sanatkarına güvenecek Alah'a güvenecek. Bir evladı en çok kim himaye eder kim acır anası acı ağlarsa anam ağlar gerisi yalan ağlar demişler atalarımız.Sonra babası acır ne kadar yaramazda olsa acır ona. Bir ana baba evladına niçin acır? E çilesi var ana babanın evladı üzerinde hele ananın 9 ay karnında taşıdı çile çekti ana yememiş yedirmiş çile çekmiş onun için. Ana nasıl evladını korursa kainatın Rabbi olan ALLAH (C.C.) yarattığı kulu anadan daha çok sever daha çok merhamet eder. İsyan etselerde ALLAH (C.C.) devamlı kuluna mühlet verir çünkü O'nun eseridir.

Samed demek muhtaç olmayan demektir. Herşey ona muhtaçtır. ALLAH (C.C.) yağmur yağdırırken bulutları getirmek için geceyi gündüzü yapmak için yardım alıyormu yok. Peki idare ederken neden ihtiyaç duymuyoruz ALLAH (C.C.) bu işe karışamaz diyorlar bu insanlar.

işte bunu diyen insanlar bu ülkenin eğtiim sisteminden aldığı dinsiz eğitimler neticesiyle bu sözü söylüyorlar. Yabancı değil bunlar. Dünya işine ALLAH (C.C.) karışamaz diyenler hep bu okullarda yetişiyorlar.Laik zihniyetler.Çocuklarımızda bu sistemde yetişiyor malesef.

Lem Yelid ve LEmyüled : İşte ALLAH (C.C.)'a baba diyen İSa a.s. 'a oğul Meryem anamıza ALLAH (C.C.)'ın hanımı diyenlere bir cevaptır bu.
O ALLAH (C.C.) evlat edinmemiştir, ALLAH (C.C.) kaç milyar veya kaç tirilyon sene önce yaratmıştır bilemiyoruz ancak ALLAH (C.C.) bilir. şimdi milyar sene önce evlenmeyi düşünmeyen ALLAH (C.C.) haşa bunların aklında 2.000 sene önce evlenmiş sonra oğlu olmuş haşa ve kella O zaman adama sormazlarmı dedesi nerde ALLAH (C.C.)'ın diye ALLAH (C.C.) baba ise dedesi de var demektir bunların inancına göre. ALLAH (C.C.)'a bundan daha büyük iftira olurmu?

ALLAH (C.C.) Kur'an'da kendisine oğlu var hanımı var diyenlere yeryüzündeki zalimler diye cevap veriyor. Fatiha suresinde de son ayetinde gayril magdubi aleyhim veleddallin dediğimizde onların şerrinden ALLAH (C.C.)'a sığınmamızı bu ayetle öğretiyor bizlere.

Onları uyarıyor ALLAH (C.C.) aklınızı başınıza alın nasıl böyle saçma bir dine inanıyorsunz diyor Alalh bu Yahudi ve Hristiyanlara.
Birde Melekler ALLAH (C.C.)'ın kızlarıdır diyorlar çocuklarına meleklerin ismini veriyorlar halbuki meleklerin dişisi erkeği yoktur nurani varlıklardır.

Velemye küllehü küfüven ehad: ALLAH (C.C.)'ın hiç bir dengi ve benzeri yoktur bu hepsinin dengi ortak bir cevaptır. Hem ataistlere ,hem ALLAH (C.C.) üçtür ikidir diyenlere cevap veryor Rabbimiz. Dünya işlerine karışmaz diyenlere cevaptır bu.
Madem öyleyse hadi bir çiçek yaratında görelim hadi bir sineğin kanadını yaratın Rabbimiz meydan okuyor onlara.
Formulu bilinen bir şeyin maddelerini suyu tıoprağı ateşi bilmen neyi bir araya getirinde birşey yaratın.

Tek ilaç ALLAH (C.C.)'ın ilacı İslamdır islamdan başka hiç bir kabul edilmeyecek ALLAH (C.C.) katında tek din islamdır.

İşte bu süre insanı katıksız müslüman yapan surelerdendir mesela bir adama dersiniz ne kadar ihlaslı birisi dersiniz. İhlaslı olmanın yolu işte bu sürede geçen prensiplere sahip olmaktır. Muhtaç olduğunu kudretin ALLAH (C.C.)'ta olduğu bilincine varmaktır

Rabbim bizleri ihlaslı eylesin İNŞAALLAH

El Fatiha

eSiLa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 02.07.2013   #2
Üye
aldemira - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: May 2013
Üye Numarası: 250
Arkadaşlar: 0
Konular:
Mesajlar: 20
Rép Puanı: 1
Rép Grafiği: aldemira is an unknown quantity at this point
Standart Cevap: İhlas Suresi Tefsiri

Değerli bir çalışma.

Kuranda yüzlerce ayette, ilahınız tek vurgusu yapılmaktadır.
ALLAH tan başka ilah olmadığı yüzlerce kez tekrarlanmaktadır.

Bunu hiç düşündünüz mü?.
Neden.

aldemira isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kuran'a göre ideal müslüman kadın karakteri SıLa Dini Konular 3 08.05.2014 11:05
Ayet ve Hadislerde Ahirette Hesap SıLa Ahirete Iman 0 09.01.2013 12:11
Kur'an-ı kerim hakkında pratik bilgiler TuRKuaZ Soru Ve Cevaplar 0 21.12.2012 19:27
Soru Ve Cevaplarla Kur'an-ı Kerim TuRKuaZ Soru Ve Cevaplar 0 21.12.2012 19:18
Cehennem ehli ve azabı eSiLa Cennet-Cehennem 0 29.11.2012 19:39


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları