Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > Egitim Ögretim > DERSLER > Türkçe ~ Edebiyat

Dini Tasavvufi Türk Edebiyatı Hakkında Bilgiler


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Türkçe ~ Edebiyat - kategorisi altındaki Dini Tasavvufi Türk Edebiyatı Hakkında Bilgiler isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 15.05.2013   #1
BuZ KeSMiŞ YüReGiM
YuReK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 44
Arkadaşlar: 3
Konular:
Mesajlar: 4.907
Rép Puanı: 20010
Rép Grafiği: YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute
Standart Dini Tasavvufi Türk Edebiyatı Hakkında Bilgiler

Dini Tasavvufi Türk Edebiyatı Hakkında Bilgiler


Dini Tasavvufi Türk EdebiyatıClick the image to open in full size.
Dini Tasavvufi Türk Edebiyatı özellikleriClick the image to open in full size.
Dini Tasavvufi Türk Edebiyatı türleriClick the image to open in full size.

Dinî-Tasavvufî Türk edebiyatı İslâmiyet’in ve Tasavvufun etkisiyle ortaya çıkmıştır.
İslâmiyet’in kökleşip yayılmasında büyük etkisi olan tasavvufClick the image to open in full size. zamanla edebî eserlerde de işlenmişClick the image to open in full size. din ve tasavvufClick the image to open in full size.edebiyat aracılığıyla yayılmaya çalışılmıştır.
TasavvufClick the image to open in full size. fizik ötesi gerçekleriClick the image to open in full size. insanıClick the image to open in full size. insanlığı ve evreni kapsayan bir düşünce düzeniClick the image to open in full size. bir din felsefesidir. Kalbi dünya alâkalarından ayırarakClick the image to open in full size. Allah sevgisiyle doldurmayı amaçlayan tasavvufClick the image to open in full size. bir düşünüş ve inanç sistemidir. İçinde yaşadığımız âlemin esrarı nedir? Niçin yaşıyoruz? Niçin geldik bu dünyaya? Biz neyiz? Yaşamanın anlamıClick the image to open in full size. var olmanın aslıClick the image to open in full size. gerçek başlangıç ve son nelerdir? İşte tasavvuf bu sorulara cevap vermeye çalışır.
Tasavvufa göre her şeyin kaynağı Tanrı’dır. Evrenin varlığı Tanrı’nın güzelliğinin yansımasıdır. Tanrı tek güzelliktir ve tek varlıktır. İnsanlar da Tanrı’nın birer parçasıdır. İnsan yaratılmaklaClick the image to open in full size. dünyaya gönderilmekle aslında gurbete gönderilmiştir. Herkes ona kavuşmak için çalışmalıdır. O’na kavuşmak için çabalayanlara ve O’nun mutlak ve eşsiz güzelliğine hayran olanlara âşık denir. Mutasavvıf ise âşık olmanın yanı sıraClick the image to open in full size. tasavvuf felsefesini yazı ve şiirlerinde işleyenClick the image to open in full size. insanlara tasavvufuClick the image to open in full size.dolayısıyla insan ve Allah sevgisini aşılayan kişilerdir.
Bunlardan Hoca Ahmet Yesevî (Öl.1167)Click the image to open in full size. Anadolu Türklerinin geliştirdiği tasavvuf edebiyatının ilham kaynağıdır. Onun Divan-ı Hikmet adlı tasavvufî eseriyle ve Orta Asya’dan Anadolu’ya gönderdiği öğrencileriyle Türk Tasavvuf edebiyatının XIII. yy.da temelleri atılmıştır. Bu edebiyatClick the image to open in full size. Bektaşîlik tarikatiyle gelişmişClick the image to open in full size. Yunus Emre ile en mükemmel anlatım yeteneğine ulaşmıştır.
Yunus Emre’yi bu kadar üne kavuşturan bir başka özellik de dinî-tasavvufî konuları ayrımsız bir insan sevgisiyle anlatmış olmasıdır. XIII asrın ikinci yarısıyla XIV. Asrın başlarında yaşamış olan Yunus EmreClick the image to open in full size. şiirde çığır açmış büyük sufî ve şairdir. Yunus Emre; DivanClick the image to open in full size. AşıkClick the image to open in full size. Tekke ve Tasavvuf Edebiyat tarzlarının her üçünde de etkili olmuştur. Eserlerini sade bir dille söylemişClick the image to open in full size. hem heceyi hem aruzu kullanmışClick the image to open in full size. lirik şiirin en güzel örneklerini vermiştir.


Dinî-Tasavvufî Türk edebiyatına Tekke edebiyatı da denir.
Dinî-Tasavvufî Türk edebiyatında asıl olan sanat yapmak değilClick the image to open in full size. dinî-yazavvufî düşünceyi yaymaktır. ŞairClick the image to open in full size. mensup olduğu tarikatin düşünce sisteminiClick the image to open in full size. felsefesini yaymak için şiiri bir araç olarak kullanmıştır. Bunda anonim halk edebiyatının büyük etkisi olmuştur.
Tekke şairlerinin çoğu tarikatlerde yetişmiş şeyh ve dervişlerdir. Onlar dinî inançları yasaklama ve korkutma yöntemiyle değilClick the image to open in full size. insanıClick the image to open in full size. Allah’ıClick the image to open in full size. tabiatıClick the image to open in full size. cenneti vb. sevdirmekle yaymışlardır.
Tekke şiirClick the image to open in full size. halk şiirinden de divan şiirinden de nazım şekilleri almıştır. Hem aruz hem hece vezni kullanılmıştır. Dil sadedirClick the image to open in full size.çünkü halka yöneliktir.

Önemli temsilcileri:
13. yy: MevlânâClick the image to open in full size. Sultan VeledClick the image to open in full size. Yunus Emre (DivanClick the image to open in full size. Risaletün-nushiye)
14. yy: Âşık Paşa
15. yy: Süleyman ÇelebiClick the image to open in full size. Hacı Bayram VeliClick the image to open in full size. Eşrefoğlu Rumî
16. yy: Pir Sultan Abdal

Click the image to open in full size.
YuReK isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Bugünkü türk yazı dilinin kullanıldığı bölgeler YuReK Lisan 0 17.04.2013 11:17
Âzerî Türkçesi Edebiyatı SıLa Türkçe ~ Edebiyat 0 24.12.2012 16:57
İslâmiyet'ten Sonraki Türk Edebiyatı SıLa Türkçe ~ Edebiyat 0 24.12.2012 16:55
İslâmiyet'ten Önceki Türk Edebiyatı SıLa Türkçe ~ Edebiyat 0 24.12.2012 16:54
osmanli dan gunumuze turk devletlerı... sakincali OsmanLi Tarihi 0 21.12.2012 08:12


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları