Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > Egitim Ögretim > DERSLER > Türkçe ~ Edebiyat

Türk Dilinin Özellikleri


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki Türkçe ~ Edebiyat - kategorisi altındaki Türk Dilinin Özellikleri isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 04.01.2015   #1
BuZ KeSMiŞ YüReGiM
YuReK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 44
Arkadaşlar: 3
Konular:
Mesajlar: 4.907
Rép Puanı: 20010
Rép Grafiği: YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute
Standart Türk Dilinin Özellikleri

Dünya üzerinde yüzlerce dil kullanılır. Bunlardan çok az sayıda dilin kökü derinlere uzanır ve temelleri sağlamdır. Bunlardan biri de Türkçedir.

Yapısının sağlamlığı, kurallarının şaşmazlığı bakımından hiçbir dil Türkçe kadar mükemmel değildir.

Türkçede kuralların kuraldışı kullanımları pek yoktur. Diğer dillerde özellikle kültürel baskılarla dünya dili yapılmaya çalışılan İngilizcede her kuralın kuraldışı örnekleri vardır. Bunlar bilinmedikçe kuralın da bir anlamı yoktur. Türkçede böyle bir durum yok.

Bir dil ne kadar matematiksel yapıya sahipse, o dilin sözcük/terim üretme yeteneği ne ölçüde işlekse o derecede bilim dili olabilir. Bu açıdan bakılırsa bilgisayar yazılım teknolojisine en uygun dil Türkçedir.

Kuralları ve yazılış sistemi düzenli olmayan, bilgisayar yazılımına uygun düşmeyen dillerin başında da İngilizce gelir.

Türkçenin cümle yapısı Batı dillerine pek uymaz; ama sağlam ve sapmaz bir sistematiği olan bir düzene sahiptir.

Kelime türetme oldukça matematiksel bir niteliğe sahiptir Türkçede. Bu özelliği itibariyle dünyada eşi benzeri yoktur dilimizin.

Türkçenin bilim dili olmadığı savı yanlıştır ve yanlı bir tutumdur. Başka dillerin yoğun etkisinde kalan sözde aydınların ileri sürdüğü dayanaksız bir görüştür bu. Aksine Türkçe dünyada yaşayan ve konuşulan büyük ve işlek dillerden biridir. Türkçenin yapısı, bilimsel terimleri karşılayacak bir özelliğe sahiptir.

Bir dili bilim dili ya da sanat dili yapan, o dili kullanan millettir. Hiçbir dil, doğasından bilim ya da sanat dili olamaz. Bir dilin bu alanlarda gelişmesi, onun aracılığı ile bilim ya da sanat üretimi yapılmasına bağlıdır. Daha da önemlisi o milletin, dünya siyasetine ve ekonomisine ne kadar hükmettiğine bağlıdır. Demek oluyor ki, siyasî ve ekonomik gücünüz yoksa diliniz bilim dili veya sanat dili olamaz, dünya dili olamaz.

Sözün özü; Bir dili güçlü kılan, o dili kullanan milletin dünya siyasetindeki ve ekonomideki gücüdür. Güçlü milletlerin dili güçlüdür, sağlamdır, dünya dilidir, bilim ve sanat dilidir; bu durumda o dilin yetkinliği, yapısal sağlamlığı, işlekliği hiç de önemli değildir.

Musa İşleyen

Click the image to open in full size.
YuReK isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Tag Ekle
dilinin , türk , özellikleri


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Bugünkü türk yazı dilinin kullanıldığı bölgeler YuReK Lisan 0 17.04.2013 11:17
Mücize'nin özellikleri eFe iSlami Bilgiler 0 26.02.2013 18:42
Bitkilerin Genel Özellikleri Hanımaga Sağlıklı Hayat - Sifali Bitkiler 0 31.01.2013 09:35
Türkcenin Ses Özellikleri SıLa Türkçe ~ Edebiyat 0 24.12.2012 17:00
İnsan dilinin altında gizlidir eSiLa Dini Konular 0 07.12.2012 14:32


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları