Geri git   Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz > Egitim Ögretim > ÜNİVERSİTELER

Hukuk Kavramı


Dini Forum Sitemizin tüm İslami Bilgiler özelliklerinden faydalanabilirsiniz sitesindeki ÜNİVERSİTELER - kategorisi altındaki Hukuk Kavramı isimli konuyu görüntülemektesiniz.

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Değerlendirme Stil
Alt 08.05.2013   #1
BuZ KeSMiŞ YüReGiM
YuReK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 Özel Mesaj       Arkadas Listesine Ekle
K.Tarihi: Nov 2012
Üye Numarası: 44
Arkadaşlar: 3
Konular:
Mesajlar: 4.907
Rép Puanı: 20010
Rép Grafiği: YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute YuReK has a reputation beyond repute
Standart Hukuk Kavramı

Hukuk Kavramı

I. KAVRAM

Toplum halinde yaşamak insanlar arasındaki ilişkilerde bazı kurallara uyulmasını zorunlu kılar.Her toplumda bireylerce uyulması beklenen kurallara toplumsal davranış kuralları denir. Hukuk kuralları bunların yalnızca bir bölümünü oluşturmaktadır. Toplumda hukuk kurallarının (hukuk düzeninin) yanı sıra başka kurallar (düzenler) de vardır. Din ahlak ve görgü kuralları gibi.

Hukuk kurallarına aykırı davranışlar devletin zorlayıcı gücü ile karşılaşır. Buna karşılık din kurallarına uyup uymama insanın din karşısındaki kişisel tutumuna göre kendisinin karar vermesi gereken bir konudur. Bunun laik bir devlette devletin zorlayıcı gücüyle bir ilgisi yoktur. Ahlak ve görgü kuralları bakımından da durum farklı değildir.Ahlak ve görgü kurallarına aykırı davranan kimseler beğenilmeyen hoş karşılanmayan ilişki kurulması istenilmeyen kimseler sayılabilir.Ama bu durum devleti ilgilendirmez devletin zorlayıcı gücünü gerektirmez.

Kişiyi hukuk kurallarına uymaya aykırı davranıştan çekinmeye zorlayan devlet gücü uygulamalarının tümünü kapsamak üzere “hukuki yaptırım” (müeyyide) deyimi kullanılır. Bir toplumsal davranış kuralına uyulmasını sağlamak için devlet gücü işe karışıyorsa o kural hukuk kuralıdır.

Bu açıklamalara göre hukuku “belli bir zamanda belli bir toplumda yürürlükte olan devletçe yaptırıma bağlanmış toplumsal davranış kuralları bütünü” olarak tanımlayabiliriz. Devletçe yaptırıma bağlanmış olma niteliği hukuk kurallarını öteki toplumsal davranış kurallarından ayıran temel özelliktir. Başka bir deyişle hukuk kuralları uyulması zorunlu kurallardır. Kişi hukuk kuralına kendi isteği ile uymazsa devletçe uymaya zorlanabilir. Bireylerin hukuk kurallarına uygun davranmalarını sağlamak üzere harekete geçebilecek olan devlet tepkisine yaptırım (müeyyide) denir. Hukuki yaptırım “ bir hukuk kuralına aykırı davranıldığında o davranışta bulunan kişi için hukuk düzeninin öngördüğü sonuç” olarak tanımlanabilir.

Burada önemle belirtilmesi gereken özellik hukuk kurallarına aykırılıklar için öngörülecek yaptırımların yine hukukça önceden belirlenmesi ve hukukça belirlenmiş usullerle uygulanması gereğidir. Kişi hukuk kuralına uymadığı takdirde nasıl bir yaptırımla karşılaşacağını önceden bilmeli ya da en azından bilebilecek durumda olmalıdır. Yani burada söz konusu olan yaptırımuygulayıcısının keyfine göre değişen bir yaptırım olmayıp hukukça öngörülen ve uygulayıcıyı da bağlayan bir yaptırımdır. Bu özellik hukuk devleti ilkesinin belirleyici unsurlarından biridir. Aksi takdirde yaptırım hukuki olmaktan çıkar ve bir kaba kuvvet uygulamasına dönüşebilir.

Click the image to open in full size.

Konu YuReK tarafından (08.05.2013 Saat 01:03 ) değiştirilmiştir.
YuReK isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir:


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kurban kavramı çocuklara nasıl anlatılmalı? eSiLa İslamda Kurban ve Hükümleri 0 01.03.2013 15:14
Fizik Ödevleri - Mol Kavramı eFe Fizik 0 25.12.2012 00:25
Zaman Kavramı Artık Meftun Olacak SıLa ResimLi Siirler 0 09.12.2012 14:43
İslamda tesettür Nedir? Tesettür Kavramı YuReK iSlamda Tesettür 0 30.11.2012 09:54
İlâhî Kitap Kavramı ve Kitaplara İman SıLa Kitaplara Iman 0 27.11.2012 09:57


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0
Site Optimizasyon : By eFe
Sitemizde Yenimisiniz ? Yardım Konuları